BMW M5

BMW M5
Zdjęcie: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Oficjalne dane wymieniają 43 wersji modelu BMW M5 (1991–2027) dostępnych na rynkach: Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Każdy rynek publikuje własne dane, zmierzone według własnej procedury testowej.

W skrócie

Lata w danych
1991–2027
Rynki
Unia Europejska, Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone i Kanada
Silniki
od 3,5 l do 5,0 l
Moc
od 412 kW (560 KM) do 535 kW (727 KM)
Paliwa
Benzyna, Hybryda plug-in i Hybryda
Najniższe zużycie paliwa (Francja)
9,9 l/100 km (NEDC)
Najniższe zużycie paliwa (Unia Europejska)
10,3 l/100 km (WLTP)
Najniższe zużycie paliwa (Kanada)
12,8 l/100 km (5-cycle)
Hybryda plug-in, ważona (Unia Europejska)
1,8 l/100 km (WLTP)
Hybryda plug-in, ważona (Kanada)
16,4 l/100 km (5-cycle)
Nowe rejestracje w UE
37 066

Czym jest BMW M5?

BMW M5 to sportowa limuzyna opracowana przez BMW M, dział BMW specjalizujący się w samochodach o wysokich osiągach. Łączy przestronność i praktyczność czterodrzwiowego auta z osiągami opracowanymi przez M. Generacja E34 była oferowana także jako kombi Touring.

BMW wprowadziło pierwsze M5 w 1985 roku. Kolejne generacje to E34 (1988–1995), E39 (1998–2003), E60 (2005–2010), F10 (2011–2016), F90 (2017–2023) oraz G90 (2024–dziś). Wolnossący V10 w E60 wyraźnie zmienił charakter jednostki napędowej; F10 wprowadziło podwójnie turbodoładowany silnik V8, a obecna generacja dodaje napęd hybrydowy typu plug-in.

Silniki i moc

W danych rejestracyjnych z UE pojemności silników M5 wynoszą od 4,4 L do 5,0 L, a moc od 412 kW (560 PS) do 467 kW (635 PS). Silniki benzynowe odgrywały kluczową rolę w historii modelu, a obecna generacja dodaje hybrydę plug-in o pojemności 4,4 L. Dane dla UE obejmują wersję o mocy 430 kW (585 PS); dane z Wielkiej Brytanii wymieniają hybrydę plug-in o mocy 535 kW (727 PS).

Charakter silników M5 zmieniał się z generacji na generację: od jednostek sześciocylindrowych przez V8 i V10 po turbodoładowane V8. Hybryda plug-in łączy silnik spalinowy z napędem elektrycznym i może pokonywać część trasy, korzystając z samej energii elektrycznej.

Jak oszczędne jest BMW M5?

Najniższe podane konwencjonalne zużycie paliwa w UE wynosi 10,3 L/100 km w teście WLTP. Najniższy wynik dla hybrydy plug-in to 1,8 L/100 km WLTP. Jest to wartość ważona, która zakłada, że część jazdy odbywa się na prądzie, więc zależy od ładowania i korzystania z napędu elektrycznego.

W USA najniższe podane konwencjonalne zużycie paliwa wynosi 13,8 L/100 km w teście EPA, a wynik dla hybrydy plug-in to 16,8 L/100 km. W Kanadzie wartości w procedurze 5-cycle wynoszą 12,8 L/100 km dla wersji konwencjonalnych i 16,4 L/100 km dla hybrydy plug-in. We Francji dla uwzględnionych wersji benzynowych podano 9,9 L/100 km w teście NEDC. Procedury testowe różnią się: w Europie stosuje się WLTP lub starszy NEDC, w USA EPA, a w Kanadzie test 5-cycle.

Gdzie sprzedawano BMW M5?

Model M5 pojawia się w oficjalnych danych dla UE, Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Kanady. Unijne dane rejestracyjne obejmują lata 2010–2025 i odnotowują 37 066 samochodów. Dane dla USA obejmują lata 1991–2027, Kanady 1999–2026, Wielkiej Brytanii 2025–2026, a Francji 2012–2015.

Pytania i odpowiedzi

Czy BMW M5 to limuzyna czy kombi?

To sportowa limuzyna. Generacja E34 była oferowana także jako kombi Touring.

Czy BMW M5 występuje jako hybryda plug-in?

Tak. Obecna generacja obejmuje hybrydę plug-in o pojemności 4,4 L, a dane z Wielkiej Brytanii wymieniają takie wersje.

Jaka jest najniższa oficjalna wartość zużycia paliwa dla M5?

Najniższy podany wynik to 1,8 L/100 km WLTP dla unijnej hybrydy plug-in. Jest to wartość ważona, która zakłada, że część jazdy odbywa się na prądzie.

Które generacje M5 zostały uwzględnione?

Są to E34 (1988–1995), E39 (1998–2003), E60 (2005–2010), F10 (2011–2016), F90 (2017–2023) oraz G90 (od 2024 roku).

M5 E34 (1988–1995)

BMW M5 E34
Zdjęcie: FotoSleuth / Wikimedia Commons · CC BY 2.0

Kody modeli: E34 · Źródła: bmw-m.com

W skrócie: Długość 4720 mm · Masa własna 1532–1785 kg Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Pokaż wszystkie wersje (2)

M5 E39 (1998–2003)

BMW M5 E39
Zdjęcie: Neef / Wikimedia Commons · CC BY-SA 3.0

Kody modeli: E39 · Źródła: bmw-m.com

W skrócie: Długość 4780 mm · Masa własna 1695 kg · Prędkość maksymalna 250 km/h · Odsetek zaliczeń MOT za pierwszym razem dla aut w wieku 13 lat i więcej: 84,4% (Średnia dla Wielkiej Brytanii 69,2%) Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Pokaż wszystkie wersje (2)

M5 E60 (2005–2010)

BMW M5 E60
Zdjęcie: MrWalkr / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Kody modeli: E60, E61 · Źródła: bmw-m.com

W skrócie: Długość 4860 mm · Masa własna 1730–1855 kg · Prędkość maksymalna 250–305 km/h · Odsetek zaliczeń MOT za pierwszym razem dla aut w wieku 13 lat i więcej: 89,7% (Średnia dla Wielkiej Brytanii 69,2%) Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Pokaż wszystkie wersje (5)

M5 F10 (2011–2016)

BMW M5 F10
Zdjęcie: Alexandre Prévot from Nancy, France / Wikimedia Commons · CC BY-SA 2.0

Kody modeli: F10 · Źródła: bmw-m.com

W skrócie: Długość 4910 mm · Masa własna 1845 kg · Prędkość maksymalna 250–305 km/h · Odsetek zaliczeń MOT za pierwszym razem dla aut w wieku 9–12 lat: 89,5% (Średnia dla Wielkiej Brytanii 77,9%) Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Pokaż wszystkie wersje (10)

M5 F90 (2017–2023)

BMW M5 F90
Zdjęcie: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Kody modeli: F90 · Źródła: bmw-m.com

W skrócie: Długość 4970–4980 mm · Masa własna 1982 kg · Prędkość maksymalna 250–305 km/h Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Pokaż wszystkie wersje (9)

M5 G90 (od 2024)

BMW M5 G90
Zdjęcie: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Kody modeli: G90, G99 · Źródła: bmw-m.com

W skrócie: Długość 5100 mm · Masa własna 2410–2455 kg · Prędkość maksymalna 250–305 km/h Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Pokaż wszystkie wersje (15)

Unia Europejska 8 wersji

Nowe samochody zarejestrowane w UE (oraz w Norwegii i Islandii), na podstawie danych Europejskiej Agencji Środowiska. Dane według procedury NEDC do 2020 roku i WLTP od 2021 roku; wersje są pogrupowane według silnika i mocy wraz z liczbą rejestracji.

Lata i wersjaSilnikMocPaliwoZużycie (cykl mieszany)CO₂Zasięg elektrycznyRejestracje w UE
2024–20254,4 l430 kW (585 KM)Hybryda plug-in1,8–1,9 l/100 km WLTP24,9–25,4 kWh/100 km WLTP38–43 g/km67–68 km7016
20254,4 l430 kW (585 KM)Hybryda–237 g/km–96
20254,4 l425 kW (578 KM)Hybryda plug-in–50 g/km73 km41
20254,4 l395 kW (537 KM)Hybryda plug-in–50 g/km75 km15
20254,4 l430 kW (585 KM)Benzyna–344 g/km–11
20244,4 l425 kW (578 KM)Hybryda plug-in––71 km63
20244,4 l430 kW (585 KM)Hybryda10,3 l/100 km WLTP236 g/km–51
20244,4 l460 kW (625 KM)Benzyna10,8 l/100 km WLTP256 g/km–10

Wielka Brytania 4 wersje

Nowe samochody w sprzedaży w Wielkiej Brytanii, na podstawie danych Vehicle Certification Agency. Dane NEDC do 2018 roku i dane WLTP po tym okresie; lata to roczniki, w których pojawiła się dana wersja.

Lata i wersjaSilnikMocPaliwoSkrzynia biegówZużycie (cykl mieszany)CO₂Zasięg elektryczny
2025–2026M5 Saloon4,4 l535 kW (727 KM)Hybryda plug-in8-biegowa automatyczna25,0–26,8 kWh/100 km WLTP–63–69 km
2025–2026M5 Touring4,4 l535 kW (727 KM)Hybryda plug-in8-biegowa automatyczna25,8–27,6 kWh/100 km WLTP–61–66 km
2026M5 Saloon4,4 l535 kW (727 KM)Hybryda plug-in8-biegowa automatyczna16,8–17,7 kWh/100 km WLTP105–118 g/km65–72 km
2026M5 Touring4,4 l535 kW (727 KM)Hybryda plug-in8-biegowa automatyczna17,2–18,1 kWh/100 km WLTP110–124 g/km62–69 km

Stany Zjednoczone 1 wersja

Roczniki modelowe sprzedawane w USA, na podstawie danych EPA i Departamentu Energii (fueleconomy.gov). Wartości MPG w teście EPA; litry na 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Lata i wersjaSilnikPaliwoSkrzynia biegówNapędZużycie (cykl mieszany)CO₂
2025–2027SIDI; PHEV4,4 lHybryda plug-in8-biegowa automatycznaNapęd na wszystkie koła13–14 MPG (16,8–18,1 l/100 km) EPA164–189 g/km

Kanada 2 wersje

Roczniki modelowe sprzedawane w Kanadzie, na podstawie ocen zużycia paliwa Natural Resources Canada (test 5-cyklowy).

Lata i wersjaSilnikPaliwoSkrzynia biegówZużycie (cykl mieszany)CO₂Zasięg elektryczny
2025–2026Station wagon: Mid-size4,4 lHybryda plug-in8-biegowa automatyczna17,5 l/100 km 5-cycle189 g/km40 km
2025–2026Mid-size4,4 lHybryda plug-in8-biegowa automatyczna16,4–17,3 l/100 km 5-cycle164–177 g/km43–47 km

Akcje przywoławcze BMW M5

32 oficjalne kampanie przywoławcze dotyczące bezpieczeństwa modelu BMW M5 z NHTSA (USA), DVSA (Wielka Brytania) lub unijnego Safety Gate. Naprawy w ramach kampanii są zwykle bezpłatne w serwisach producenta.

  • Okablowanie klimatyzacji może ulec zwarciu2024–2025
  • Wiązka przewodów klimatyzacji może ulec uszkodzeniu2025–2026
  • Przegub kierowniczy może ulec awarii podczas pewnych manewrów2024
  • Działanie układu hamulcowego może być zakłócone przez zanieczyszczenie styków2023
  • Zintegrowany układ hamulcowy może działać nieprawidłowo2025

Zobacz wszystkie 32 akcje przywoławcze

Podobne modele innych marek

Oficjalne wartości są mierzone w ramach standardowych procedur testowych i różnią się w zależności od rynku. Twoje zużycie zależy od tego, jak, gdzie i w jakich warunkach jeździsz.