Hyundai Genesis

Hyundai Genesis
Zdjęcie: Damian B Oh / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Oficjalne dane wymieniają 30 wersji modelu Hyundai Genesis (2009–2019) na rynkach: Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Każdy rynek publikuje własne dane, zmierzone według własnej procedury testowej.

W skrócie

Lata w danych
2009–2019
Rynki
Unia Europejska, Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone i Kanada
Silniki
od 2,0 l do 5,0 l
Moc
od 157 kW (213 KM) do 255 kW (347 KM)
Paliwa
Benzyna
Najniższe zużycie paliwa (Francja)
10,0 l/100 km (NEDC)
Najniższe zużycie paliwa (Stany Zjednoczone)
10,7 l/100 km (EPA)
Najniższe zużycie paliwa (Wielka Brytania)
10,8 l/100 km (NEDC)
Nowe rejestracje w UE
1843

Czym jest Hyundai Genesis?

Hyundai Genesis to duży, nastawiony na komfort i prestiż czterodrzwiowy sedan, który wyznaczył wejście marki w segment aut luksusowych. Model ten zadebiutował jako flagowa limuzyna z napędem na tył, charakteryzująca się bardziej formalnym stylem niż modele popularne Hyundaia. W drugiej generacji samochód zyskał przeprojektowane nadwozie, a w wybranych wersjach także układ napędu na cztery koła HTRAC od Hyundaia.

Nazwa Genesis stała się później tożsamością samodzielnej marki luksusowej Hyundaia. W swojej drugiej generacji ten sedan był jednak nadal sprzedawany jako Hyundai na rynkach wymienionych w tym miejscu.

Generacje, silniki i moc

Pierwsza generacja o kodzie BH była oferowana w USA i Kanadzie w latach 2009–2014. Druga generacja o kodzie DH była oferowana w latach 2014–2016 w UE, Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Kanadzie. Wprowadziła nową stylistykę oraz opcjonalny napęd na wszystkie koła HTRAC.

Unijne wersje benzynowe miały silniki o pojemności od 2,0 do 3,8 l i mocy od 157 kW (213 PS) do 255 kW (347 PS). W zestawieniach z USA i Kanady uwzględniono również silniki o pojemności 5,0 l. Dane brytyjskie dotyczą wersji 3,8 l, a francuskie — wersji 3,8 l o mocy od 232 kW (315 PS) do 255 kW (347 PS).

Jak oszczędny jest Hyundai Genesis?

Oficjalne wyniki różnią się w zależności od rynku i procedury testowej. Najniższe wymienione zużycie w Wielkiej Brytanii wynosi 10,8 L/100 km w teście NEDC; we Francji — 10 L/100 km, również w teście NEDC. EPA w USA podaje najlepszy łączny wynik 22 MPG i najniższe zużycie 10,7 L/100 km. Najniższe wymienione zużycie w Kanadzie wynosi 10,9 L/100 km w teście pięciocyklowym. Europejskie testy WLTP i NEDC, amerykański test EPA oraz kanadyjska procedura pięciocyklowa wykorzystują różne metody, dlatego wyniki najlepiej porównywać w obrębie poszczególnych rynków.

Dane rejestracyjne UE obejmują lata 2010–2019; w tym okresie zarejestrowano 1 843 samochody. Najwięcej rejestracji miała wymieniona wersja benzynowa 3.8-litre o mocy 232 kW (315 PS).

Gdzie sprzedawano Hyundaia Genesis?

Genesis pojawia się w unijnych statystykach rejestracji za lata 2010–2019, brytyjskich za lata 2014–2017 oraz francuskich za lata 2012–2015. Dane z USA i Kanady obejmują lata 2009–2016, pokrywając obie generacje modelu.

Pytania i odpowiedzi

Jakie silniki miał Hyundai Genesis?

Wersje unijne miały silniki benzynowe o pojemności od 2,0 do 3,8 l; w zestawieniach z USA i Kanady uwzględniono również silniki o pojemności 5,0 l.

Ile generacji liczył Hyundai Genesis?

Dwie: generację BH produkowaną w latach 2009–2014 oraz generację DH wytwarzaną w latach 2014–2016.

Jaki jest najlepszy średni wynik w cyklu EPA?

Najlepszy łączny wynik EPA to 22 MPG. Najniższe wymienione zużycie w USA wynosi 10,7 L/100 km.

Genesis first generation (2009–2014)

Hyundai Genesis first generation
Zdjęcie: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Kody modeli: BH · Sprzedawany w: Stany Zjednoczone i Kanada · Źródła: en.wikipedia.org

W skrócie: Długość 4630–4980 mm · Masa własna 1498–1884 kg · Prędkość maksymalna 240 km/h Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Pokaż wszystkie wersje (10)

Genesis second generation (2014–2016)

Hyundai Genesis second generation
Zdjęcie: Damian B Oh / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Kody modeli: DH · Sprzedawany w: Unia Europejska, Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone i Kanada · Źródła: en.wikipedia.org

W skrócie: Długość 4990 mm · Masa własna 1187–1955 kg · Prędkość maksymalna 240 km/h Dane techniczne, niezawodność i wszystkie wersje →

Unia Europejska 1 wersja

Nowe samochody zarejestrowane w UE (oraz w Norwegii i Islandii), na podstawie danych Europejskiej Agencji Środowiska. Dane według procedury NEDC do 2020 roku i WLTP od 2021 roku; wersje są pogrupowane według silnika i mocy wraz z liczbą rejestracji.

Lata i wersjaSilnikMocPaliwoCO₂Rejestracje w UE
2014–20163,8 l232 kW (315 KM)Benzyna270–274 g/km948

Wielka Brytania 2 wersje

Nowe samochody w sprzedaży w Wielkiej Brytanii, na podstawie danych Vehicle Certification Agency. Dane NEDC do 2018 roku i dane WLTP po tym okresie; lata to roczniki, w których pojawiła się dana wersja.

Lata i wersjaSilnikPaliwoSkrzynia biegówZużycie (cykl mieszany)CO₂
2015–20163.8l V63,8 lBenzyna8-biegowa automatyczna11,2 l/100 km NEDC261 g/km
20143.8l V63,8 lBenzynaAutomatyczna11,2 l/100 km NEDC261 g/km

Francja 1 wersja

Nowe samochody w sprzedaży we Francji, na podstawie danych ADEME Car Labelling. Dane NEDC do 2015 roku, dane WLTP w aktualnym katalogu.

Lata i wersjaSilnikMocPaliwoSkrzynia biegówZużycie (cykl mieszany)CO₂
2015Genesis 3.8 V6 GDI (315ch) HTRAC–232 kW (315 KM)Benzyna8-biegowa automatyczna11,6 l/100 km NEDC270 g/km

Stany Zjednoczone 3 wersje

Roczniki modelowe sprzedawane w USA, na podstawie danych EPA i Departamentu Energii (fueleconomy.gov). Wartości MPG w teście EPA; litry na 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Lata i wersjaSilnikPaliwoSkrzynia biegówNapędZużycie (cykl mieszany)CO₂
2014–2016SIDI3,8 lBenzyna8-biegowa automatycznaNapęd na tył21–22 MPG (10,7–11,2 l/100 km) EPA255–256 g/km
2015–2016SIDI3,8 lBenzyna8-biegowa automatycznaNapęd na wszystkie koła19 MPG (12,4 l/100 km) EPA286 g/km
2014–2016SIDI5,0 lBenzyna8-biegowa automatycznaNapęd na tył18 MPG (13,1 l/100 km) EPA308–312 g/km

Kanada 2 wersje

Roczniki modelowe sprzedawane w Kanadzie, na podstawie ocen zużycia paliwa Natural Resources Canada (test 5-cyklowy).

Lata i wersjaSilnikPaliwoSkrzynia biegówZużycie (cykl mieszany)CO₂
2014–2016Full-size3,8 lBenzyna8-biegowa automatyczna11,1–12,1 l/100 km 5-cycle255–285 g/km
2015–2016Full-size5,0 lBenzyna8-biegowa automatyczna14,2 l/100 km 5-cycle327–332 g/km

Wersje spoza tych generacji

Unia Europejska 6 wersji

Nowe samochody zarejestrowane w UE (oraz w Norwegii i Islandii), na podstawie danych Europejskiej Agencji Środowiska. Dane według procedury NEDC do 2020 roku i WLTP od 2021 roku; wersje są pogrupowane według silnika i mocy wraz z liczbą rejestracji.

Lata i wersjaSilnikMocPaliwoCO₂Rejestracje w UE
2017–20193,8 l232 kW (315 KM)Benzyna262–271 g/km120
2012–20133,8 l246 kW (334 KM)Benzyna232 g/km46
2012–20133,8 l255 kW (347 KM)Benzyna235–242 g/km66
2011–20122,0 l157 kW (213 KM)Benzyna220 g/km335
2011–20123,8 l223 kW (303 KM)Benzyna235–241 g/km306
20103,8 l–Benzyna235 g/km22

Wielka Brytania 1 wersja

Nowe samochody w sprzedaży w Wielkiej Brytanii, na podstawie danych Vehicle Certification Agency. Dane NEDC do 2018 roku i dane WLTP po tym okresie; lata to roczniki, w których pojawiła się dana wersja.

Lata i wersjaSilnikPaliwoSkrzynia biegówZużycie (cykl mieszany)CO₂
20173.8l V63,8 lBenzyna8-biegowa automatyczna10,8 l/100 km NEDC247 g/km

Francja 1 wersja

Nowe samochody w sprzedaży we Francji, na podstawie danych ADEME Car Labelling. Dane NEDC do 2015 roku, dane WLTP w aktualnym katalogu.

Lata i wersjaSilnikMocPaliwoSkrzynia biegówZużycie (cykl mieszany)CO₂
2012–2013Nouveau GENESIS Coupe 3.8 V6 GDI 350 PACK Premium · Nouveau GENESIS Coupe 3.8 V6 GDI (350ch) PACK Premium–255 kW (347 KM)Benzyna8-biegowa automatyczna10,0 l/100 km NEDC235 g/km

Akcje przywoławcze Hyundai Genesis

13 oficjalnych kampanii przywoławczych dotyczących bezpieczeństwa modelu Hyundai Genesis z NHTSA (USA), DVSA (Wielka Brytania) lub unijnego Safety Gate. Naprawy w ramach kampanii są zwykle bezpłatne w serwisach producenta.

  • Rozrusznik może ulec zwarciu po kontakcie z wodą2013–2016
  • Woda w elektromagnesie rozrusznika może spowodować pożar2015–2016
  • Płytka drukowana jednostki sterującej ABS może ulec zwarciu2013–2020
  • Zwarcie w module ABS może wywołać pożar2015–2016
  • Wspomaganie kierownicy może się zablokować lub działać z oporem2020

Zobacz wszystkie 13 akcji przywoławczych

Podobne modele innych marek

Oficjalne wartości są mierzone w ramach standardowych procedur testowych i różnią się w zależności od rynku. Twoje zużycie zależy od tego, jak, gdzie i w jakich warunkach jeździsz.