Suzuki SX4

Suzuki SX4
Foto: Mateusmatsuda / Wikimedia Commons · CC BY 4.0

De officielle data viser 117 versioner af Suzuki SX4 (2006–2026) i Den Europæiske Union, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada. Hvert marked offentliggør sine egne tal, som er målt efter markedets egen testprocedure.

Kort overblik

År i dataene
2006–2026
Markeder
EU, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada
Motorer
1,0 L til 2,0 L
Effekt
75 kW (102 PS) til 123 kW (167 PS)
Brændstoftyper
Hybrid, Benzin, Diesel, Naturgas og LPG
Laveste forbrug (Frankrig)
4,2 L/100 km (NEDC)
Laveste forbrug (EU)
5,3 L/100 km (WLTP)
Laveste forbrug (Storbritannien)
5,3 L/100 km (NEDC)
Nye registreringer i EU
722.949

Hvilken type bil er Suzuki SX4?

SX4 er en kompakt crossover, der blander personbilskarakter med SUV-inspireret design. Visse versioner har firehjulstræk. Suzuki introducerede den i Europa som en femdørs hatchback med et valgfrit 4x4-system, hvilket gav modelprogrammet en plads mellem en konventionel kompaktbil og en SUV. Den senere SX4 S-Cross førte crossover-konceptet videre ind i en mere SUV-formet model.

SX4-generationer

Første generation er opført som 2010–2013, efterfulgt af anden generation fra 2013–2021 og tredje generation fra 2021. Anden generation kom som SX4 S-Cross, en crossover mellem personbil og SUV. I 2021 lancerede Suzuki den helt nye S-Cross som en fuldstændig afløser for SX4 S-Cross. SX4-navnet dækker således både den oprindelige kompakte crossover og de efterfølgende S-Cross-modeller.

Motorer, ydelser og officielt forbrug

Motorstørrelserne spænder fra 1,0 L til 2,0 L i EU og fra 1,5 L til 2,0 L på de britiske lister. Det franske modelprogram dækker 1,4 L til 1,5 L med ydelser fra 75 kW (102 hk) til 99 kW (135 hk); EU-tallene for ydelse går fra 75 kW (102 hk) til 123 kW (167 hk). De britiske lister omfatter benzin og diesel, mens de europæiske lister også omfatter hybrid og andre brændstofkategorier, afhængigt af marked og årgang. Amerikanske og canadiske tal dækker benzinversioner med 2,0 L-motor.

Det laveste opgivne EU-forbrug er 5,5 L/100 km efter WLTP for benzin-, diesel- eller hybridversioner. Frankrigs laveste opførte tal er 4,2 L/100 km efter NEDC, og Storbritanniens er 5,3 L/100 km efter NEDC. Det bedste amerikanske EPA-tal er 28 MPG ved blandet kørsel; Canadas laveste tal er 8,4 L/100 km efter NRCan's 5-cyklus-test. WLTP og NEDC i Europa, EPA i USA og Canadas 5-cyklus-procedure bruger forskellige metoder, så resultaterne giver bedst mening, når de sammenlignes inden for samme marked.

Hvor blev SX4 solgt?

SX4 optræder i officielle tal for EU, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada. EU-tallene dækker 2010–2025, Storbritannien 2006–2014, Frankrig 2012–2026 samt USA og Canada 2007–2013. Suzuki introducerede SX4-crossoveren i Europa i 2006; SX4 Sedan fulgte efter. I Europa førte navnet SX4 S-Cross crossover-linjen videre.

Spørgsmål og svar

Er Suzuki SX4 en hatchback eller en SUV?

Den oprindelige SX4 var en kompakt crossover med personbilskarakter og SUV-inspireret design. Senere SX4 S-Cross-versioner fik en mere SUV-lignende form.

Hvornår kom SX4 S-Cross?

Anden generation er opført fra 2013, hvor salget af SX4 S-Cross gik i gang.

Hvad er SX4's laveste opgivne officielle forbrug?

Det laveste opgivne tal er 4,2 L/100 km i Frankrig efter NEDC. EU WLTP-minimumet er 5,5 L/100 km.

Hvilke markeder har SX4-tal?

SX4 optræder i markedstallene for EU, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada; de år, der indgår, varierer fra marked til marked.

SX4 first generation (2006–2013)

Suzuki SX4 first generation
Foto: order_242 from Chile / Wikimedia Commons · CC BY-SA 2.0

Modelkoder: GY · Solgt i: USA, Canada, EU, Storbritannien og Frankrig · Referencer: en.wikipedia.org, drom.ru

Kort fortalt: Længde 4.100–4.120 mm · Køreklar vægt 1.105–1.165 kg · Tophastighed 170–185 km/t · Bestået MOT ved første forsøg ved 13 år og ældre: 63,9 % (Gennemsnit i Storbritannien 69,2 %) Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 65 versioner

SX4 second generation (2013–2021)

Suzuki SX4 second generation
Foto: EurovisionNim / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modelkoder: JY · Solgt i: EU, Storbritannien og Frankrig · Referencer: en.wikipedia.org, cars-data.com

Kort fortalt: Længde 4.300 mm · Køreklar vægt 1.060–1.175 kg · Tophastighed 170–200 km/t · Bestået MOT ved første forsøg ved 6–8 år: 90,2 % (Gennemsnit i Storbritannien 86,4 %) Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 44 versioner

SX4 third generation (siden 2021)

Suzuki SX4 third generation
Foto: Mateusmatsuda / Wikimedia Commons · CC BY 4.0

Modelkoder: JY · Solgt i: EU, Storbritannien og Frankrig · Referencer: en.wikipedia.org, globalsuzuki.com

Kort fortalt: Længde 4.300 mm · Køreklar vægt 1.155–1.285 kg · Tophastighed 190–195 km/t Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 12 versioner

EU 8 versioner

Nye biler registreret i EU (samt Norge og Island) ifølge Det Europæiske Miljøagentur. Tal efter NEDC-proceduren til og med 2020 og efter WLTP fra 2021; versioner grupperes efter motor og effekt sammen med antallet af registreringer.

År og versionMotorEffektBrændstofForbrug (kombineret)CO₂Registreringer i EU
2021–20251,4 L95 kW (129 PS)Hybrid5,5–5,8 L/100 km WLTP124–131 g/km90.898
2023–20251,5 L75 kW (102 PS)Hybrid5,3–5,7 L/100 km WLTP121–128 g/km8.326
20241,4 L10 kW (14 PS)Hybrid5,3 L/100 km WLTP121 g/km14
2021–20231,4 L95 kW (129 PS)Benzin5,5–5,9 L/100 km WLTP130–132 g/km9.178
20221,4 L10 kW (14 PS)Hybrid–128 g/km676
20221,5 L75 kW (102 PS)Hybrid5,8 L/100 km WLTP30,0 kWh/100 km WLTP130 g/km129
20211,4 L10 kW (14 PS)Benzin5,8 L/100 km WLTP131 g/km1.054
20211,4 L103 kW (140 PS)Benzin6,5 L/100 km WLTP159 g/km329

Frankrig 4 versioner

Nye biler til salg i Frankrig ifølge ADEME Car Labelling. NEDC-tal til og med 2015 og WLTP-tal i det aktuelle katalog.

År og versionMotorEffektBrændstofGearkasseForbrug (kombineret)CO₂
2026S-CROSS 1.4 HYBRID AUTO1,4 L95 kW (129 PS)Hybrid6-trins automatgear5,8–6,3 L/100 km WLTP131–142 g/km
2026SX4 SCROSS 1.4 BOOSTERJET HYBRID PRIVILEGE/STYLE ALLGRIP1,4 L95 kW (129 PS)Hybrid6-trins manuelt gear5,8 L/100 km WLTP132 g/km
2026SX4 SCROSS 1.4 BOOSTERJET HYBRID AVANTAGE/PRIVILEGE/STYLE1,4 L95 kW (129 PS)Hybrid6-trins manuelt gear5,3 L/100 km WLTP120 g/km
2026SCROSS 1.5 DUALJET HYBRID1,5 L75 kW (102 PS)Hybrid6-trins automatgear5,2–5,8 L/100 km WLTP118–132 g/km

Tilbagekaldelser for Suzuki SX4

12 officielle sikkerhedstilbagekaldelser for Suzuki SX4 fra NHTSA (USA), DVSA (Storbritannien) og EU Safety Gate, nyeste først. Reparationer i forbindelse med tilbagekaldelser er normalt gratis hos producentens forhandlere.

  • Servostyringspumpen kan sætte sig fast2012–2013
  • Styremodul til transmission kan svigte2013
  • Servostyringspumpen kan sætte sig fast2012–2013
  • Brændstoftankens støttebånd kan revne eller knække2014
  • Gearvælgeren kan gå ud af Park uden nedtrykt bremsepedal2010–2013

Se alle 12 tilbagekaldelseskampagner

Lignende modeller fra andre mærker

Officielle tal måles efter standardiserede testprocedurer og varierer fra marked til marked. Dit forbrug afhænger af, hvordan, hvor og under hvilke forhold du kører.