Chevrolet Suburban

Chevrolet Suburban
Bilde: Kevauto / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

De offisielle dataene lister opp 90 versjoner av Chevrolet Suburban (1984–2027), i Den europeiske union, USA og Canada. Hvert marked publiserer sine egne tall, målt etter sin egen testprosedyre.

Kort fortalt

Årstall i dataene
1984–2027
Markeder
Den europeiske union, USA, Canada
Motorer
3,0 l til 6,2 l
Effekt
313 kW (426 hk)
Drivstoff
Bensin, Flex-fuel (E85), LPG, Diesel
Lavest forbruk (Canada)
10,1 l/100 km (5-cycle)
Lavest forbruk (USA)
10,2 l/100 km (EPA)
Nye registreringer i EU
165

Hva slags SUV er Chevrolet Suburban?

Suburban er Chevrolets ekstra lange SUV i full størrelse, utviklet for å frakte mennesker og bagasje i en romslig kupé. Modellen har en lang historie: Chevrolet introduserte navnet i 1935, og den er fortsatt en del av merkets utvalg av store SUV-er.

Den nåværende generasjonen kom i 2021. Den deler generasjonskoder med Tahoe, mens den lengre karosseriformen gir den en egen plass i modellutvalget. Den nye konstruksjonen i 2021 ga uavhengig bakhjulsoppheng og et lavere bagasjeromsgulv.

Suburban-generasjoner

Generasjonene som er oppført her, begynner med den åttende: åttende (1992–1999), niende (2000–2006), tiende (2007–2014), ellevte (2015–2020) og tolvte (2021–i dag). Plattformkodene deres er henholdsvis GMT400/GMT410, GMT800, GMT900/GMT930, K2XX og T1XX.

Motorer, drivstoff og forbruk

Amerikanske og canadiske tall dekker motorer fra 3.0 til 6.2 liter. Begge markedene oppgir diesel-, bensin- og flex-fuel E85-versjoner. EU-registreringene omfatter bensin, E85 og LPG; de vanligste oppføringene er 6.2-liters bensinmodeller med 313 kW (426 PS).

Det laveste oppgitte forbruket er 10,2 L/100 km i amerikanske EPA-tall og 10,1 L/100 km på Canadas 5-cycle-test. Testprosedyrene er forskjellige, så resultatene kan ikke sammenlignes direkte.

Hvor selges Suburban?

Suburban er oppført i amerikanske og canadiske tall, og i EU-registreringer fra 2021–2025. EU-registreringene utgjør totalt 165 i denne perioden. Amerikanske tall dekker 1984–2027, og canadiske tall dekker 1995–2026.

Spørsmål og svar

Hvilke Suburban-generasjoner er oppført her?

Rekken går fra åttende generasjon (1992–1999) til tolvte (2021–i dag), med plattformkoder som går fra GMT400/GMT410 til T1XX.

Hva er Suburbans laveste oppgitte drivstofforbruk?

Det laveste tallet er 10,1 L/100 km på Canadas 5-cycle-test; det amerikanske EPA-tallet er 10,2 L/100 km. Testprosedyrene er forskjellige.

Hvilke drivstoff er oppført for Suburban?

Amerikanske og canadiske tall oppgir diesel, bensin og flex-fuel E85. EU-registreringene oppgir bensin, E85 og LPG.

Suburban Seventh generation (1973–1991)

Chevrolet Suburban Seventh generation
Bilde: Niels de Wit from Lunteren / Wikimedia Commons · CC BY 2.0

Solgt i: USA og Canada · Referanser: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Lengde 5 565 mm · Egenvekt 2 648 kg Spesifikasjoner, pålitelighet og alle versjoner →

Vis alle 25 versjonene

Suburban Eighth generation (1992–1999)

Chevrolet Suburban Eighth generation
Bilde: Mr.choppers / Wikimedia Commons · CC BY-SA 3.0

Modellkoder: GMT400, GMT410 · Referanser: gmauthority.com, en.wikipedia.org

Kort fortalt: Lengde 5 560–5 588 mm Spesifikasjoner, pålitelighet og alle versjoner →

Vis alle 5 versjonene

Suburban Ninth generation (2000–2006)

Chevrolet Suburban Ninth generation
Bilde: Cutlass / Wikimedia Commons · CC0

Modellkoder: GMT800 · Referanser: gmauthority.com, en.wikipedia.org

Kort fortalt: Lengde 5 570 mm Spesifikasjoner, pålitelighet og alle versjoner →

Vis alle 10 versjonene

Suburban Tenth generation (2007–2014)

Chevrolet Suburban Tenth generation
Bilde: OWS Photography / Wikimedia Commons · CC BY 4.0

Modellkoder: GMT900, GMT930 · Referanser: carsforsale.com, en.wikipedia.org

Kort fortalt: Lengde 5 460–5 580 mm · Egenvekt 2 550–2 645 kg Spesifikasjoner, pålitelighet og alle versjoner →

Vis alle 23 versjonene

Suburban Eleventh generation (2015–2020)

Chevrolet Suburban Eleventh generation
Bilde: Bull-Doser / Wikimedia Commons · Public domain

Modellkoder: K2XX · Referanser: gmauthority.com, en.wikipedia.org

Kort fortalt: Lengde 5 700 mm · Egenvekt 2 511–2 620 kg Spesifikasjoner, pålitelighet og alle versjoner →

Vis alle 9 versjonene

Suburban Twelfth generation (siden 2021)

Chevrolet Suburban Twelfth generation
Bilde: Kevauto / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modellkoder: T1XX · Referanser: chevrolet.com, gmauthority.com

Kort fortalt: Lengde 5 730 mm · Egenvekt 2 483–2 578 kg Spesifikasjoner, pålitelighet og alle versjoner →

Vis alle 18 versjonene

Den europeiske union 4 versjoner

Nye biler registrert i EU (pluss Norge og Island), fra Det europeiske miljøbyrået. Tall for NEDC-prosedyren til 2020 og for WLTP fra 2021; utgaver er gruppert etter motor og effekt, med tilhørende registreringsantall.

År og versjonMotorEffektDrivstoffForbruk (blandet)CO₂EU-registreringer
20256,2 l313 kW (426 hk)Bensin14,3 l/100 km WLTP370 g/km43
2021–20246,2 l313 kW (426 hk)Bensin–364–401 g/km98
20246,2 l313 kW (426 hk)Flex-fuel (E85)––13
20246,2 l313 kW (426 hk)LPG–370 g/km11

USA 11 versjoner

Modellår solgt i USA, fra EPA og det amerikanske energidepartementet (fueleconomy.gov). MPG på EPA-test; liter per 100 km = 235,215 ÷ MPG.

År og versjonMotorDrivstoffGirkasseDrivverkForbruk (blandet)CO₂
2021–20273,0 lDiesel10-trinns automatgirBakhjulsdrift23 MPG (10,2 l/100 km) EPA272–275 g/km
2021–20273,0 lDiesel10-trinns automatgirFirehjulsdrift22 MPG (10,7 l/100 km) EPA276–287 g/km
2021–2027SIDI5,3 lBensin10-trinns automatgirBakhjulsdrift17 MPG (13,8 l/100 km) EPA325–332 g/km
2021–2027SIDI5,3 lBensin10-trinns automatgirFirehjulsdrift16 MPG (14,7 l/100 km) EPA339–355 g/km
2021–2027SIDI6,2 lBensin10-trinns automatgirFirehjulsdrift16 MPG (14,7 l/100 km) EPA347–355 g/km
2021–2027SIDI6,2 lBensin10-trinns automatgirBakhjulsdrift16 MPG (14,7 l/100 km) EPA337–345 g/km
2022–2024SIDI; Stop-Start · SIDI5,3 lBensin10-trinns automatgirBakhjulsdrift17 MPG (13,8 l/100 km) EPA327 g/km
2021–2022SIDI; Stop-Start5,3 lBensin10-trinns automatgirFirehjulsdrift16–17 MPG (13,8–14,7 l/100 km) EPA320–344 g/km
2021–2022SIDI; Stop-Start6,2 lBensin10-trinns automatgirBakhjulsdrift16–17 MPG (13,8–14,7 l/100 km) EPA326–340 g/km
2022SIDI; Stop-Start6,2 lBensin10-trinns automatgirFirehjulsdrift16 MPG (14,7 l/100 km) EPA345 g/km
2021SIDI; Stop-Start5,3 lBensin10-trinns automatgirBakhjulsdrift18 MPG (13,1 l/100 km) EPA306 g/km

Canada 3 versjoner

Modellår solgt i Canada, fra Natural Resources Canadas drivstoffforbruksskjema (5-syklustest).

År og versjonMotorDrivstoffGirkasseForbruk (blandet)CO₂
2021–2026Sport utility vehicle: Standard3,0 lDiesel10-trinns automatgir10,1–10,7 l/100 km 5-cycle272–287 g/km
2021–2026Sport utility vehicle: Standard5,3 lBensin10-trinns automatgir13,2–15,1 l/100 km 5-cycle309–354 g/km
2021–2026Sport utility vehicle: Standard6,2 lBensin10-trinns automatgir14,7–15,3 l/100 km 5-cycle345–357 g/km

Tilbakekallinger for Chevrolet Suburban

86 offisielle sikkerhetstilbakekallinger for Chevrolet Suburban fra NHTSA (USA), DVSA (Storbritannia) og EU Safety Gate, nyeste først. Reparasjoner ved tilbakekalling er vanligvis gratis hos produsentens forhandlere.

  • Motordeler kan svikte og føre til tap av fremdrift2023–2024
  • Boltene til det fremre hjulnavet kan løsne eller deformeres2025–2026
  • Fordelingsgirkassen kan føre til at hjulene låser seg2015–2026
  • Den elektroniske instruksjonsboken lastes kanskje ikke ned2026
  • Girventilen kan svikte og låse bakhjulene2022

Se alle 86 tilbakekallingskampanjene

Lignende modeller fra andre merker

Offisielle tall er målt etter standardiserte testprosedyrer og varierer mellom markeder. Forbruket ditt avhenger av hvordan, hvor og under hvilke forhold du kjører.