Saturn Outlook

Saturn Outlook
Valokuva: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Viralliset tiedot luetteloivat 4 versiota mallista Saturn Outlook (2007–2010) markkinoilla Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Jokainen markkina-alue julkaisee omat lukunsa, jotka on mitattu omalla testimenetelmällään.

Yhdellä silmäyksellä

Vuodet tiedoissa
2007–2010
Markkinat
Yhdysvallat, Kanada
Moottorit
3,6 l
Polttoaineet
Bensiini
Pienin kulutus (Kanada)
12,3 l / 100 km (5-cycle)
Pienin kulutus (Yhdysvallat)
12,4 l / 100 km (EPA)

Mikä Saturn Outlook on?

Outlook oli suuri, 3-rivinen crossover-katumaasturi matkustajien ja tavaroiden kuljettamiseen. Matkustamoon sai järjestettyä paikat 7 tai 8 matkustajalle. Siitä tuli Saturnin suurin auto, ja se merkitsi merkin siirtymistä suurempien perhecrossovereiden luokkaan.

Outlook korvasi Relay-tila-auton Saturnin mallistossa ja käytti General Motorsin Lambda-rakennetta, joka oli käytössä yhtiön suurten crossover-mallien perheessä.

Sukupolvet ja valmistusvuodet

Outlookia oli 1 sukupolvi. Sitä myytiin Yhdysvalloissa vuosina 2007–2010 ja Kanadassa vuosina 2007–2009. Se rakennettiin GM:n Lambda-pohjalevylle, joka on etuvetopohjainen crossover-rakenne.

Moottorit ja teho

Outlookissa käytettiin koko mallistossa 3,6 L:n bensiinikäyttöistä V6-moottoria.

Kuinka taloudellinen Saturn Outlook on?

Yhdysvaltain pienin ilmoitettu kulutus on 12,4 L/100 km, ja EPA:n yhdistetty kulutuslukema on parhaimmillaan 19 MPG. Kanadan pienin ilmoitettu lukema on 12,3 L/100 km NRCanin 5-cycle-testissä. EPA:n ja Kanadan 5-cycle-menettelyt poikkeavat toisistaan, joten lukemia kannattaa tarkastella markkina-alueittain.

Kysymykset ja vastaukset

Kuinka monta Saturn Outlook -sukupolvea oli?

Yksi sukupolvi, jota myytiin Yhdysvalloissa vuosina 2007–2010 ja Kanadassa vuosina 2007–2009.

Millainen moottori Outlookissa oli?

3,6 L:n bensiinikäyttöinen V6.

Kuinka monta matkustajaa autoon mahtui?

3-riviseen matkustamoon sai järjestettyä paikat 7 tai 8 matkustajalle.

Missä Outlookia myytiin?

Sitä myytiin Yhdysvalloissa ja Kanadassa.

Outlook first generation (2007–2010)

Saturn Outlook first generation
Valokuva: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Mallikoodit: GM Lambda · Myynnissä: Yhdysvallat ja Kanada · Viitteet: en.wikipedia.org

Pähkinänkuoressa: Pituus 5 098 mm Tekniset tiedot, luotettavuus ja kaikki versiot →

Yhdysvallat 3 versiota

Yhdysvalloissa myydyt mallivuodet EPA:lta ja energiaministeriöltä (fueleconomy.gov). MPG EPA-testin mukaan; litraa / 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Vuodet ja versioMoottoriPolttoaineVaihteistoVetotapaKulutus (yhdistetty)CO₂
2007–2010CLKUP3,6 lBensiini6-vaihteinen automaattiEtuveto19 MPG (12,4 l / 100 km) EPA291 g/km
20103,6 lBensiini6-vaihteinen automaattiJatkuva neliveto19 MPG (12,4 l / 100 km) EPA291 g/km
2007–2009CLKUP3,6 lBensiini6-vaihteinen automaattiNeliveto18–19 MPG (12,4–13,1 l / 100 km) EPA291–307 g/km

Kanada 1 versio

Kanadassa myydyt mallivuodet Natural Resources Canadan polttoaineenkulutusarvostelujen (5 syklin testi) mukaan.

Vuodet ja versioMoottoriPolttoaineVaihteistoKulutus (yhdistetty)CO₂
2007–2009Sport utility vehicle3,6 lBensiini6-vaihteinen automaatti12,3–13,0 l / 100 km 5-cycle283–299 g/km

Saturn Outlook -takaisinkutsut

10 virallista turvallisuustakaisinkutsua mallille Saturn Outlook NHTSA:lta (Yhdysvallat), DVSA:lta (Yhdistynyt kuningaskunta) ja EU:n Safety Gatesta, uusimmat ensin. Takaisinkutsuihin liittyvät korjaukset ovat yleensä maksuttomia valmistajan huoltoliikkeissä.

  • Sähkötoiminen takaluukku saattaa pudota odottamatta2007–2010
  • Etuturvavyön vaijeri saattaa väsyä ja katketa2009–2010
  • Sivuturvatyynyn johdotus voi estää turvatyynyjen laukeamisen2008–2010
  • Turvavyön solki voi vapautua osittain2009–2010
  • Lämmitettävä pesunesteen moduuli saattaa syttyä palamaan2007–2009

Katso kaikki 10 takaisinkutsukampanjaa

Samankaltaisia malleja muilta merkeiltä

Viralliset lukemat on mitattu vakiotestimenetelmillä, ja ne vaihtelevat markkina-alueittain. Kulutuksesi riippuu siitä, miten, missä ja missä olosuhteissa ajat.