Ucraina: indicatoare rutiere
134 indicatoare rutiere cu codurile lor oficiale, fiecare comparat cu același indicator din alte țări.
Indicatoare de avertizare
Curbă înainte1.1
Succesiune de curbe în sensuri opuse1.3.1
Drum cu succesiune de curbe1.3.1
Panouri succesive pentru o curbă deosebit de periculoasă1.4.1
Intersecție cu prioritate de dreapta1.21
Intersecție cu drum secundar1.22
Intersecție cu un drum lateral1.23.1
Intersecție decalată1.23.3
Sens giratoriu înainte1.19
Semafor înainte1.24
Circulație în ambele sensuri înainte1.26
Posibile coloane de vehicule1.38
Drum îngustat1.5.2
Bandă de circulație care se termină5.21.1
Drum cu denivelări1.10
Limitator de viteză1.11
Adâncitură în carosabil1.12
Drum alunecos1.13
Pietriș pe carosabil1.14
Acostamente moi sau periculoase1.15
Căderi de pietre1.16
Vânt lateral1.17
Chei sau mal de râu1.8
Pod mobil1.25
Tunel1.9
Aeronave care zboară la joasă înălțime1.18
Trecere la nivel cu linia de tramvai1.20
Trecere la nivel cu bariere1.27
Trecere la nivel fără bariere1.28
Crucea Sfântului Andrei1.29
Crucea Sfântului Andrei pentru mai multe linii1.30
Lucrări pe drum1.37
Alte pericole1.39
Trecere pentru pietoni1.32
Pietoni1.32
Copii1.33
Bicicliști1.34
Animale domestice1.35
Animale sălbatice1.36
Accident în față1.41
Viteză recomandată5.33
Indicatoare de prioritate
Indicatoare de interzicere și restricție
Accesul interzis3.21
Circulația interzisă tuturor vehiculelor3.1
Accesul interzis autovehiculelor3.2
Accesul interzis motocicletelor3.6
Accesul interzis mopedelor3.7
Accesul interzis bicicletelor3.8
Accesul interzis vehiculelor grele de marfă3.3
Accesul interzis tractoarelor3.5
Accesul interzis vehiculelor cu tracțiune animală3.11
Accesul interzis vehiculelor împinse sau trase cu mâna3.10
Accesul interzis pietonilor3.9
Accesul interzis vehiculelor care transportă mărfuri periculoase3.12
Accesul interzis vehiculelor care transportă explozivi sau materiale inflamabile3.13
Accesul interzis vehiculelor care transportă substanțe poluante pentru apă3.14
Înălțimea maximă3.18
Lățimea maximă3.17
Lungimea maximă3.19
Masa maximă3.15
Masa maximă pe axă3.16
Distanța minimă între vehicule3.20
Virajul la stânga interzis3.23
Viraj la dreapta interzis3.22
Întoarcerea interzisă3.24
Depășirea interzisă3.25
Depășirea interzisă de către vehiculele grele de transport marfă3.27
Limită maximă de viteză3.29
Zonă cu limită de viteză3.31
Claxonarea interzisă3.33
Staționarea interzisă3.35
Oprirea interzisă3.34
Zonă cu restricții de staționare3.38
Sfârșitul limitei de viteză3.30
Sfârșitul zonei cu limită de viteză3.32
Sfârșitul interdicției de depășire3.26
Sfârșitul interdicției de depășire pentru autocamioane3.28
Sfârșitul tuturor restricțiilor3.42
Indicatoare de obligare
Direcție obligatorie înainte4.1
Direcție obligatorie la dreapta4.2
Direcție obligatorie la stânga4.3
Înainte sau la dreapta4.4
Înainte sau la stânga4.5
Obligatoriu la stânga sau la dreapta4.6
Ocolire prin dreapta4.7
Ocolire prin stânga4.8
Ocolire pe oricare parte4.9
Sens giratoriu (direcție obligatorie)4.10
Viteză minimă4.12
Sfârșitul vitezei minime4.13
Pistă pentru biciclete4.14
Sfârșitul pistei pentru biciclete4.15
Cale pentru pietoni4.16
Cale comună pentru pietoni și bicicliști4.17
Cale separată pentru pietoni și bicicliști4.18.1
Cale pentru călăreți4.19
Traseu pentru vehicule care transportă mărfuri periculoase4.20.1
Indicatoare de reglementare specială
Sens unic5.5
Drum înfundat5.32.1
Trecere pentru pietoni5.38.1
Trecere pentru bicicliști5.92.1
Zonă rezidențială5.34
Sfârșitul zonei rezidențiale5.35
Zonă pietonală5.36
Bandă rezervată autobuzelor5.11
Tunel5.74
Începutul drumului expres5.3
Sfârșitul drumului expres5.4
Începutul autostrăzii5.1
Sfârșitul autostrăzii5.2
Intrarea în localitate5.53
Ieșirea din localitate5.54
Parcare5.42.1
Parcare acoperită5.42.2
Controlul traficului cu camere5.76Întoarcerea permisă5.29
Indicatoare de informare și servicii
Panouri adiționale
Indicatoare cu text din Statele Unite și Canada
Alte țări
- Africa de Sud
- Arabia Saudită
- Argentina
- Australia
- Austria
- Bangladesh
- Belgia
- Brazilia
- Bulgaria
- Canada
- Cehia
- Chile
- China
- Columbia
- Coreea de Sud
- Croația
- Danemarca
- Egipt
- Elveția
- Emiratele Arabe Unite
- Estonia
- Filipine
- Finlanda
- Franța
- Germania
- Grecia
- India
- Indonezia
- Iran
- Irlanda
- Israel
- Italia
- Japonia
- Letonia
- Lituania
- Malaysia
- Mexic
- Norvegia
- Noua Zeelandă
- Polonia
- Portugalia
- Regatul Unit
- România
- Rusia
- Serbia
- Slovacia
- Slovenia
- Spania
- Statele Unite ale Americii
- Suedia
- Taiwan
- Thailanda
- Turcia
- Țările de Jos
- Ungaria
- Vietnam
Credite pentru imagini
Imagini ale indicatoarelor preluate de pe Wikimedia Commons și utilizate în conformitate cu licențele acestora.
- Ucraina 1.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.3.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.4.1: WWBM, CC BY-SA 4.0
- Ucraina 1.21: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.22: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.23.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.23.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.19: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.24: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.26: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.38: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.5.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.21.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.10: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.11: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.12: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.13: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.14: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.15: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.16: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.17: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.25: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.9: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.18: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.20: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.27: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.28: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.29: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.30: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.37: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.39: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.32: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.33: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.34: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.35: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.36: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 1.41: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.33: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 2.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 2.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 2.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 2.4: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 2.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 2.6: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.21: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.6: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.7: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.11: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.10: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.9: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.12: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.13: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.14: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.18: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.17: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.19: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.15: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.16: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.20: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.23: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.22: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.24: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.25: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.27: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.29: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.31: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.33: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.35: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.34: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.38: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.30: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.32: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.26: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.28: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.42: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.4: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.6: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.7: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.9: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.10: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.12: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.13: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.14: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.15: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.16: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.17: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.18.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.19: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 4.20.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.32.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.38.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.92.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.34: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.35: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.36: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.11: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.74: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.4: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.53: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.54: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.42.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.42.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.76: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.29: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 6.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 6.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.45.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.48: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.28: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.20.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 5.55: มองโกเลีย๔๔, CC BY-SA 4.0
- Ucraina 5.51: WWBM, CC BY-SA 4.0
- Ucraina 7.1.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 7.4.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 7.5.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 7.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ucraina 3.43: Government of Ukraine, CC BY-SA 4.0