Rusia: indicatoare rutiere
130 indicatoare rutiere cu codurile lor oficiale, fiecare comparat cu același indicator din alte țări.
Indicatoare de avertizare
Curbă înainte1.11.1
Succesiune de curbe în sensuri opuse1.12.1
Panouri succesive pentru o curbă deosebit de periculoasă1.34.1
Intersecție cu prioritate de dreapta1.6
Intersecție cu drum secundar2.3.1
Intersecție cu un drum lateral2.3.2
Unirea fluxurilor de trafic2.3.6
Sens giratoriu înainte1.7
Semafor înainte1.8
Circulație în ambele sensuri înainte1.21
Posibile coloane de vehicule1.32
Coborâre cu înclinare mare1.13
Urcare cu înclinare mare1.14
Drum îngustat1.20.2
Bandă de circulație care se termină5.15.5
Drum cu denivelări1.16
Limitator de viteză1.17
Drum alunecos1.15
Pietriș pe carosabil1.18
Acostamente moi sau periculoase1.19
Căderi de pietre1.28
Vânt lateral1.29
Chei sau mal de râu1.10
Pod mobil1.9
Tunel1.31
Aeronave care zboară la joasă înălțime1.30
Trecere la nivel cu linia de tramvai1.5
Trecere la nivel cu bariere1.1
Trecere la nivel fără bariere1.2
Crucea Sfântului Andrei1.3.1
Crucea Sfântului Andrei pentru mai multe linii1.3.2
Lucrări pe drum1.25
Alte pericole1.33
Trecere pentru pietoni1.22
Pietoni1.22
Copii1.23
Bicicliști1.24
Animale domestice1.26
Animale sălbatice1.27
Viteză recomandată6.2
Indicatoare de prioritate
Indicatoare de interzicere și restricție
Accesul interzis3.1
Circulația interzisă tuturor vehiculelor3.2
Accesul interzis autovehiculelor3.3
Accesul interzis motocicletelor3.5
Accesul interzis bicicletelor3.9
Accesul interzis vehiculelor grele de marfă3.4
Accesul interzis autobuzelor3.34
Accesul interzis tractoarelor3.6
Accesul interzis vehiculelor cu tracțiune animală3.8
Accesul interzis pietonilor3.10
Accesul interzis vehiculelor care transportă mărfuri periculoase3.32
Accesul interzis vehiculelor care transportă explozivi sau materiale inflamabile3.33
Înălțimea maximă3.13
Lățimea maximă3.14
Lungimea maximă3.15
Masa maximă3.11
Masa maximă pe axă3.12
Distanța minimă între vehicule3.16
Virajul la stânga interzis3.18.2
Viraj la dreapta interzis3.18.1
Întoarcerea interzisă3.19
Depășirea interzisă3.20
Depășirea interzisă de către vehiculele grele de transport marfă3.22
Limită maximă de viteză3.24
Zonă cu limită de viteză5.31
Claxonarea interzisă3.26
Staționarea interzisă3.28
Oprirea interzisă3.27
Zonă cu restricții de staționare5.27
Sfârșitul limitei de viteză3.25
Sfârșitul zonei cu limită de viteză5.32
Sfârșitul interdicției de depășire3.21
Sfârșitul interdicției de depășire pentru autocamioane3.23
Sfârșitul tuturor restricțiilor3.31
Indicatoare de obligare
Direcție obligatorie înainte4.1.1
Direcție obligatorie la dreapta4.1.2
Direcție obligatorie la stânga4.1.3
Înainte sau la dreapta4.1.4
Înainte sau la stânga4.1.5
Obligatoriu la stânga sau la dreapta4.1.6
Ocolire prin dreapta4.2.1
Ocolire prin stânga4.2.2
Ocolire pe oricare parte4.2.3
Sens giratoriu (direcție obligatorie)4.3
Viteză minimă4.6
Sfârșitul vitezei minime4.7
Pistă pentru biciclete4.4.1
Sfârșitul pistei pentru biciclete4.4.2
Cale pentru pietoni4.5.1
Cale comună pentru pietoni și bicicliști4.5.2
Cale separată pentru pietoni și bicicliști4.5.4
Traseu pentru vehicule care transportă mărfuri periculoase4.8.1
Indicatoare de reglementare specială
Sens unic5.5
Drum înfundat6.8.1
Trecere pentru pietoni5.19.1
Denivelare pentru limitarea vitezei (indicator de informare)5.20
Zonă rezidențială5.21
Sfârșitul zonei rezidențiale5.22
Zonă pietonală5.33
Stradă pentru bicicliști5.39
Bandă rezervată autobuzelor5.14.1
Începutul drumului expres5.3
Sfârșitul drumului expres5.4
Începutul autostrăzii5.1
Sfârșitul autostrăzii5.2
Intrarea în localitate5.23.1
Ieșirea din localitate5.24.1
Parcare6.4
Controlul traficului cu camere8.23
Întoarcerea permisă6.3.1
Indicatoare de informare și servicii
Indicatoare de orientare și poziționare
Panouri adiționale
Indicatoare cu text din Statele Unite și Canada
Alte țări
- Africa de Sud
- Arabia Saudită
- Argentina
- Australia
- Austria
- Bangladesh
- Belgia
- Brazilia
- Bulgaria
- Canada
- Cehia
- Chile
- China
- Columbia
- Coreea de Sud
- Croația
- Danemarca
- Egipt
- Elveția
- Emiratele Arabe Unite
- Estonia
- Filipine
- Finlanda
- Franța
- Germania
- Grecia
- India
- Indonezia
- Iran
- Irlanda
- Israel
- Italia
- Japonia
- Letonia
- Lituania
- Malaysia
- Mexic
- Norvegia
- Noua Zeelandă
- Polonia
- Portugalia
- Regatul Unit
- România
- Serbia
- Slovacia
- Slovenia
- Spania
- Statele Unite ale Americii
- Suedia
- Taiwan
- Thailanda
- Turcia
- Țările de Jos
- Ucraina
- Ungaria
- Vietnam
Credite pentru imagini
Imagini ale indicatoarelor preluate de pe Wikimedia Commons și utilizate în conformitate cu licențele acestora.
- Rusia 1.11.1: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.12.1: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.34.1: Papa November, Public domain
- Rusia 1.6: Юкатан, Public domain
- Rusia 2.3.1: Юкатан, Public domain
- Rusia 2.3.2: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 2.3.6: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.7: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.8: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.21: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.32: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.13: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.14: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.20.2: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.15.5: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.16: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.17: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.15: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.18: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.19: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.28: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.29: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.10: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.9: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.31: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.30: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.5: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.1: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.2: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.3.1: Meddoc13, Public domain
- Rusia 1.3.2: Meddoc13, Public domain
- Rusia 1.25: Nikolaev ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.33: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.22: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.23: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.24: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 1.26: Юкатан, Public domain
- Rusia 1.27: Юкатан, Public domain
- Rusia 6.2: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 2.5: Nikolaev_ec06ffa5, font by Alexander Sapozhnikov, CC BY-SA 3.0
- Rusia 2.4: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 2.1: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 2.2: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 2.6: User:Flrn, Public domain
- Rusia 2.7: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.1: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.2: Flrn, Public domain
- Rusia 3.3: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.5: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.9: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.4: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.34: มองโกเลีย๔๔, Public domain
- Rusia 3.6: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.8: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.10: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.32: 3.32.png: User:Юкатан derivative work: Beao, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.33: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.13: Flrn, Public domain
- Rusia 3.14: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.15: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.11: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.12: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.16: User:Flrn, Public domain
- Rusia 3.18.2: Nikolaev ec06ffa5, Public domain
- Rusia 3.18.1: Nikolaev ec06ffa5, Public domain
- Rusia 3.19: Nikolaev ec06ffa5, Public domain
- Rusia 3.20: 3.20.png: User:Юкатан derivative work: Rudloff (talk), CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.22: Nikolaev_ec06ffa5, Public domain
- Rusia 3.24: User:Flrn, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.31: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.26: User:Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.28: 3.28.png: User:Юкатан derivative work: Beao, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.27: 3.27.png: User:Юкатан derivative work: Beao, Public domain
- Rusia 5.27: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.25: Nikolaev_ec06ffa5, font by Alexander Sapozhnikov, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.32: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.21: 3.21.png: User:Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.23: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.31: Original: Юкатан Vector: Rudloff, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.1.1: Юкатан, Public domain
- Rusia 4.1.2: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.1.3: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.1.4: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.1.5: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.1.6: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.2.1: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.2.2: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.2.3: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.3: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.6: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.7: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.4.1: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.4.2: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.5.1: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.5.2: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.5.4: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 4.8.1: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.5: Life of Riley, Public domain
- Rusia 6.8.1: Nikolaev ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.19.1: Nikolaev ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.20: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.21: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.22: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.33: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.39: Government of the Russian Federation, Public domain
- Rusia 5.14.1: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.3: Unknown authorUnknown author, Public domain
- Rusia 5.4: Unknown authorUnknown author, Public domain
- Rusia 5.1: Gauravjuvekar, CC0
- Rusia 5.2: Unknown authorUnknown author, Public domain
- Rusia 5.23.1: Nikolaev_ec06ffa5, font by Alexander Sapozhnikov, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.24.1: Nikolaev_ec06ffa5, font by Alexander Sapozhnikov, CC BY-SA 3.0
- Rusia 6.4: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 8.23: Nikolaev ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 6.3.1: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 7.2: Gigillo83, Public domain
- Rusia 7.1: Юкатан, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.16: Nikolaev ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.18: Nikolaev_ec06ffa5, font by Alexander Sapozhnikov, CC BY-SA 3.0
- Rusia 6.5: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 5.15.3: Nikolaev_ec06ffa5, font by Alexander Sapozhnikov, CC BY-SA 3.0
- Rusia 6.1: JPG version: ГОСТ Р 52290- 2004 SVG version: Miko101, Public domain
- Rusia 5.25: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 6.17: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 8.1.1: User:Flrn, Public domain
- Rusia 8.5.1: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 8.4.1: Nikolaev ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 8.13: Nikolaev_ec06ffa5, CC BY-SA 3.0
- Rusia 3.17.2: Nikolaev_ec06ffa5, Public domain