Ford Windstar

Ford Windstar
Fotografie: MercurySable99 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Datele oficiale listează 14 versiuni pentru Ford Windstar (1995–2003), în Statele Unite și Canada. Fiecare piață își publică propriile cifre, măsurate conform propriei proceduri de testare.

Pe scurt

Ani în date
1995–2003
Piețe
Statele Unite, Canada
Motoare
de la 3,0 L până la 3,8 L
Combustibili
Benzină
Cel mai mic consum (Statele Unite)
12,4 l/100 km (EPA)
Cel mai mic consum (Canada)
12,8 l/100 km (5-cycle)

Ce este Ford Windstar?

Ford Windstar a fost un monovolum de familie cu tracțiune față, comercializat între 1995 și 2003. Caroseria înaltă și configurația specifică unui autoturism ofereau spațiu pentru pasageri și bagajele de zi cu zi, făcându-l o opțiune de familie în gama Ford.

Cum s-a schimbat Windstar de la o generație la alta?

Prima generație s-a produs între 1995 și 1998. A doua generație, redesenată, a urmat între 1999 și 2003, păstrând configurația de monovolum și adăugând 2 uși laterale culisante.

Motoare și putere

Windstar-urile din SUA și Canada aveau motoare pe benzină cu cilindree între 3,0 L și 3,8 L.

Cât de economic este Ford Windstar?

Consumul mixt EPA al versiunilor Windstar din SUA a ajuns la 19 MPG, iar consumul a coborât până la 12,4 L/100 km. Valorile din Canada indică un consum minim de 12,8 L/100 km conform testului NRCan cu 5 cicluri. Procedurile EPA și NRCan cu 5 cicluri diferă între ele și de testele europene WLTP și NEDC.

Întrebări și răspunsuri

Ce fel de vehicul este Ford Windstar?

Este un monovolum de familie cu tracțiune față.

Care sunt anii de fabricație ai generațiilor Windstar?

Prima generație s-a produs între 1995 și 1998, urmată de a doua generație, între 1999 și 2003.

Ce motoare avea Windstar?

Versiunile din SUA și Canada aveau motoare pe benzină cu cilindree între 3,0 L și 3,8 L.

Care este cel mai bun consum mixt oficial din SUA pentru Windstar?

Valoarea EPA pentru consumul mixt ajunge la 19 MPG.

Windstar first generation (1995–1998)

Ford Windstar first generation
Fotografie: MercurySable99 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Vândut în: Statele Unite, Canada și Uniunea Europeană · Referințe: en.wikipedia.org, mobilverzeichnis.de

Pe scurt: Lungime 5.110 mm · Masă proprie 1.785–1.810 kg Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Afișați toate cele 7 versiuni

Windstar second generation (1999–2003)

Ford Windstar second generation
Fotografie: MercurySable99 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Coduri de model: V · Vândut în: Statele Unite, Canada și Uniunea Europeană · Referințe: en.wikipedia.org, mobilverzeichnis.de

Pe scurt: Lungime 5.130–5.150 mm · Masă proprie 1.740–1.889 kg Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Statele Unite 3 versiuni

Ani-model vânduți în SUA, de la EPA și Departamentul Energiei (fueleconomy.gov). Valori MPG conform testului EPA; litri la 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeTracțiuneConsum (mixt)CO₂
2001–2003CLKUP3,8 LBenzinăAutomată cu 4 trepteTracțiune față18 MPG (13,1 L/100 km) EPA307 g/km
1999–2000CLKUP · 3.0W-F, CLKUP3,0 LBenzinăAutomată cu 4 trepteTracțiune față17 MPG (13,8 L/100 km) EPA325 g/km
1999–2000CLKUP · 3.8E-F, CLKUP3,8 LBenzinăAutomată cu 4 trepteTracțiune față17–18 MPG (13,1–13,8 L/100 km) EPA307–325 g/km

Canada 4 versiuni

Ani-model vânduți în Canada, conform clasamentelor de consum de combustibil ale Natural Resources Canada (test în 5 cicluri).

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeConsum (mixt)CO₂
1999–2003Van: Cargo3,8 LBenzinăAutomată cu 4 trepte12,9–13,2 L/100 km 5-cycle297–304 g/km
1999–2003Minivan3,8 LBenzinăAutomată cu 4 trepte13,0–13,5 L/100 km 5-cycle299–311 g/km
2002Van: Cargo · Minivan3,8 LBenzinăAutomată cu 4 trepte13,3 L/100 km 5-cycle306 g/km
1999–2000Van: Cargo · Minivan3,0 LBenzinăAutomată cu 4 trepte13,5 L/100 km 5-cycle311 g/km

Rechemări în service pentru Ford Windstar

33 rechemări oficiale în service pentru Ford Windstar de siguranță, de la NHTSA (Statele Unite), DVSA (Regatul Unit) și EU Safety Gate, începând cu cele mai recente. Reparațiile aferente rechemărilor în service sunt, de regulă, gratuite la dealerii producătorului.

  • Suporturile de reparație ale punții spate pot fi montate incorect1998–2003
  • Puntea spate se poate fisura1998–2003
  • Consolele brațului de control față sau suporturile caroseriei se pot rupe1999–2003
  • Puntea spate se poate fisura și rupe1998–2003
  • Prinderile suspensiei față sau ale cadrului auxiliar se pot desprinde1999–2003

Consultați toate cele 33 de campanii de rechemare în service

Modele similare de la alte mărci

Cifrele oficiale sunt măsurate prin proceduri de testare standard și diferă de la o piață la alta. Consumul dumneavoastră depinde de modul, locul și condițiile în care conduceți.