Peugeot 205

Peugeot 205
Valokuva: Rudolf Stricker / Wikimedia Commons · CC BY-SA 3.0

Viralliset tiedot luetteloivat 2 versiota mallista Peugeot 205 (2013–2015) markkinoilla Euroopan unionissa. Jokainen markkina-alue julkaisee omat lukunsa, jotka on mitattu omalla testimenetelmällään.

Yhdellä silmäyksellä

Vuodet tiedoissa
2013–2015
Markkinat
Euroopan unioni
Polttoaineet
Diesel
Uudet rekisteröinnit EU:ssa
30

Mikä on Peugeot 205?

Peugeot 205 on kompakti viistoperä, joka auttoi viemään merkin nykyaikaan. Käytännöllinen muoto sopi arkiajoon, ja mallistoon kuului myös urheilullisempia versioita. Peugeot toi sen markkinoille 5-ovisena viistoperänä ja lisäsi myöhemmin muita korimalleja ja versioita. 206 korvasi 205:n.

Peugeot sai alkunsa ranskalaisena perheteollisuusyrityksenä, joka valmisti terästuotteita ennen siirtymistään polkupyörien ja autojen pariin. 205 toi tämän historian osaksi pientä ja monikäyttöistä arkiautoa.

Sukupolvet ja moottorit

205-mallia pidetään yleensä yhtenä sukupolvena, johon kuului erilaisia korimalleja ja versioita koko tuotantoajan. EU:n rekisteröintitiedoissa on 2 dieselversiota: 2,0 L:n diesel vuodelta 2013 ja 1,6 L:n diesel vuodelta 2015.

Kuinka taloudellinen Peugeot 205 on?

EU:n rekisteröintitilastot näyttävät 30 rekisteröintiä kahdelle dieselversiolle vuosina 2013–2015. 2,0 L:n dieselin osuus oli 18 rekisteröintiä vuonna 2013 ja 1,6 L:n dieselin 12 rekisteröintiä vuonna 2015. Nämä ovat rekisteröintilukuja, eivät polttoaineenkulutus- tai CO₂-testituloksia.

Missä Peugeot 205 -autoa myytiin?

Tässä esitetyt luvut koskevat Euroopan unionin rekisteröintejä, jotka on raportoitu Euroopan talousalueen (EEA) kautta. Polttoainetalouden testit vaihtelevat alueittain: Euroopassa käytetään WLTP:tä tai vanhempaa NEDC-menettelyä, Yhdysvalloissa EPA-testausta ja Kanadassa 5-cycle-menettelyä.

Kysymykset ja vastaukset

Milloin Peugeot 205 oli myynnissä?

205-mallia valmistettiin vuosina 1983–1998.

Mitkä moottorit esiintyvät EU:n rekisteröintitiedoissa?

2,0 L:n diesel vuonna 2013 ja 1,6 L:n diesel vuonna 2015.

Kuinka monta EU-rekisteröintiä on ilmoitettu?

Kahdelle versiolle on yhteensä 30 rekisteröintiä vuosilta 2013–2015.

Kaikki 205-versiot

Euroopan unioni 2 versiota

Uudet autot rekisteröity EU:ssa (sekä Norjassa ja Islannissa) Euroopan ympäristökeskuksen tietojen mukaan. Luvut perustuvat NEDC-menettelyyn vuoteen 2020 asti ja WLTP-menettelyyn vuodesta 2021 alkaen; versiot on ryhmitelty moottorin ja tehon mukaan rekisteröintimäärineen.

Vuodet ja versioMoottoriPolttoaineCO₂EU-rekisteröinnit
20151,6 lDiesel90 g/km12
20132,0 lDiesel186 g/km18

Peugeot 205 -takaisinkutsut

1 virallinen turvallisuustakaisinkutsu mallille Peugeot 205, lähteenä NHTSA (Yhdysvallat), DVSA (Yhdistynyt kuningaskunta) tai EU:n Safety Gate. Takaisinkutsuun liittyvät korjaukset ovat yleensä maksuttomia valmistajan huoltoliikkeissä.

  • Jarrutehostimen venttiili voi aiheuttaa tehostuksen menetyksen

Katso 1 takaisinkutsukampanja

Samankaltaisia malleja muilta merkeiltä

Viralliset lukemat on mitattu vakiotestimenetelmillä, ja ne vaihtelevat markkina-alueittain. Kulutuksesi riippuu siitä, miten, missä ja missä olosuhteissa ajat.