Lincoln Continental

Lincoln Continental
Foto: Damian B Oh / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Den officiella datan listar 20 versioner av Lincoln Continental (1984–2020), i USA och Kanada. Varje marknad publicerar sina egna uppgifter, uppmätta enligt sin egen testprocedur.

Snabbfakta

Årsmodeller i datan
1984–2020
Marknader
USA, Kanada
Motorer
2,4 l till 5,0 l
Bränslen
Bensin, Diesel
Lägsta förbrukning (USA)
9,8 l/100 km (EPA)
Lägsta förbrukning (Kanada)
12,0 l/100 km (5-cycle)

Vad är Lincoln Continental?

Continental är en stor lyxsedan med en lång historia i Lincolns modellutbud. Namnet dök först upp 1939 på en bil som Edsel Ford och Lincolns designteam skapade för privat bruk. Modellen har haft olika roller genom åren, från flaggskepp till sedan, men har alltid varit en del av Lincolns amerikanska lyxidentitet.

Generationerna som tas upp här är den sjunde (1982–1987), åttonde (1988–1994), nionde (1995–2002) och tionde (2017–2020). Efter att den nionde generationen lades ned återkom Continental-namnet med sedanen i den tionde generationen.

Motorer och effekt

I de amerikanska EPA-uppgifterna finns bensin- och dieselmotorer från 2,4 L till 5,0 L. De kanadensiska uppgifterna omfattar bensinmotorer från 2,7 L till 4,6 L.

Hur bränslesnål är Lincoln Continental?

Den lägsta angivna förbrukningen enligt amerikanska EPA är 9,8 L/100 km, och det bästa kombinerade resultatet är 24 MPG. Kanadas NRCan-resultat från 5-cykeltestet visar en lägsta angiven förbrukning på 12 L/100 km. Resultaten kommer från olika testmetoder och är inte direkt jämförbara. Europeiska uppgifter baseras på WLTP eller NEDC, amerikanska på EPA:s test och kanadensiska på 5-cykelmetoden.

Var såldes Continental?

De amerikanska EPA-uppgifterna omfattar 1984–2020, medan Kanadas NRCan-uppgifter omfattar 1996–2020.

Frågor och svar

Vilken typ av bil är Lincoln Continental?

Det är en stor lyxsedan i Lincolns modellutbud.

Vilka Continental-generationer ingår?

Den sjunde (1982–1987), åttonde (1988–1994), nionde (1995–2002) och tionde (2017–2020) generationen.

Vilket är Continentals bästa kombinerade EPA-resultat?

Det bästa kombinerade resultatet enligt amerikanska EPA är 24 MPG.

Såldes Continental i Kanada?

Ja. Kanadas NRCan-uppgifter omfattar 1996–2020, och de amerikanska EPA-uppgifterna omfattar 1984–2020.

Continental seventh generation (1982–1987)

Lincoln Continental seventh generation
Foto: Hkw2121 / Wikimedia Commons · Public domain

Modellkoder: Fox · Källor: en.wikipedia.org

Snabböversikt: Längd 5 098–5 110 mm · Tjänstevikt 1 639–1 780 kg Specifikationer, tillförlitlighet och alla versioner →

Visa alla 6 versioner

Continental eighth generation (1988–1994)

Lincoln Continental eighth generation
Foto: JGrex1 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 3.0

Modellkoder: FN · Källor: en.wikipedia.org

Snabböversikt: Längd 5 385–5 940 mm · Tjänstevikt 1 600 kg Specifikationer, tillförlitlighet och alla versioner →

Visa 1 version

Continental ninth generation (1995–2002)

Lincoln Continental ninth generation
Foto: Elise240SX / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modellkoder: FN · Källor: en.wikipedia.org

Snabböversikt: Längd 5 600–5 800 mm · Tjänstevikt 1 754 kg Specifikationer, tillförlitlighet och alla versioner →

Visa alla 4 versioner

Continental tenth generation (2017–2020)

Lincoln Continental tenth generation
Foto: Damian B Oh / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modellkoder: D544, CD4 · Källor: en.wikipedia.org

Snabböversikt: Längd 5 120 mm · Tjänstevikt 1 916 kg · Maxhastighet 229 km/h Specifikationer, tillförlitlighet och alla versioner →

USA 6 versioner

Modellår som sålts i USA, från EPA och US Department of Energy (fueleconomy.gov). MPG enligt EPAs körcykel; liter per 100 km = 235,215 ÷ MPG.

År och versionMotorBränsleVäxellådaDrivningFörbrukning (blandad)CO₂
2017–2020SIDI2,7 lBensin6-växlad automatFyrhjulsdrift (AWD)20 MPG (11,8 l/100 km) EPA279–281 g/km
2017–2020SIDI2,7 lBensin6-växlad automatFramhjulsdrift21 MPG (11,2 l/100 km) EPA262–263 g/km
2017–2020SIDI3,0 lBensin6-växlad automatFyrhjulsdrift (AWD)19 MPG (12,4 l/100 km) EPA290–297 g/km
2017–2020SIDI3,7 lBensin6-växlad automatFramhjulsdrift20 MPG (11,8 l/100 km) EPA273 g/km
2019–20203,7 lBensin6-växlad automatFyrhjulsdrift (AWD)19 MPG (12,4 l/100 km) EPA287–288 g/km
2017–2018SIDI3,7 lBensin6-växlad automatFyrhjulsdrift (AWD)19 MPG (12,4 l/100 km) EPA290 g/km

Kanada 3 versioner

Modellår som sålts i Kanada, från Natural Resources Canadas bränsleförbrukningsvärden (5-cykeltest).

År och versionMotorBränsleVäxellådaFörbrukning (blandad)CO₂
2017–2020Full-size2,7 lBensin6-växlad automat12,0 l/100 km 5-cycle280–281 g/km
2017–2020Full-size3,0 lBensin6-växlad automat12,3 l/100 km 5-cycle288–290 g/km
2017–2020Full-size3,7 lBensin6-växlad automat12,2 l/100 km 5-cycle287 g/km

Återkallelser för Lincoln Continental

38 officiella säkerhetsåterkallelser för Lincoln Continental från NHTSA (USA), DVSA (Storbritannien) och EU Safety Gate, med de senaste först. Reparationer vid återkallelser är normalt kostnadsfria hos tillverkarens återförsäljare.

  • Backkamerans bild kan vara svart eller ligga kvar på skärmen2019–2020
  • Backkamerans bild kan bli dimmig2017–2020
  • Dörrlåset kanske inte går i lås helt2017–2019
  • Förarkrockkudden kanske inte blåses upp helt2017
  • Strålkastarglasen kan minska körriktningsvisarnas synlighet2017

Se alla 38 återkallelsekampanjer

Liknande modeller från andra märken

Officiella uppgifter mäts enligt standardiserade testprocedurer och skiljer sig åt mellan marknader. Din förbrukning beror på hur, var och under vilka förhållanden du kör.