Dodge Grand Caravan

Dodge Grand Caravan
Valokuva: CZmarlin / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Viralliset tiedot luetteloivat 60 versiota mallista Dodge Grand Caravan (1991–2020) markkinoilla Euroopan unionissa, Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Jokainen markkina-alue julkaisee omat lukunsa, jotka on mitattu omalla testimenetelmällään.

Yhdellä silmäyksellä

Vuodet tiedoissa
1991–2020
Markkinat
Euroopan unioni, Yhdysvallat, Kanada
Moottorit
2,4 l–4,0 l
Polttoaineet
Bensiini, Joustopolttoaine (E85), Sähkö, Maakaasu
Pienin kulutus (Kanada)
11,6 l / 100 km (5-cycle)
Pienin kulutus (Yhdysvallat)
11,8 l / 100 km (EPA)
Uudet rekisteröinnit EU:ssa
26

Mikä on Dodge Grand Caravan?

Dodge Grand Caravan on perhekäyttöön tarkoitettu tila-auto, jossa on tilaa matkustajille ja matkatavaroille. Dodge esitteli Caravanin vuonna 1984, ja Grand Caravan -nimellä kutsuttiin pidemmän akselivälin versiota. Myöhemmissä malleissa tarjottiin Stow ’n Go -istuimia, jotka taittuvat lattian alla oleviin lokeroihin ja vapauttavat tilaa tavaroille.

Grand Caravanin sukupolvet ja moottorit

Toinen sukupolvi oli tuotannossa vuosina 1991–1995, kolmas vuosina 1996–2000, neljäs vuosina 2001–2007 ja viides vuosina 2008–2020. Näiden sukupolvien ajan Grand Caravan jatkoi matkustajakuljetuksiin suunnattuna tila-autona; viides sukupolvi jäi viimeiseksi.

Yhdysvaltain moottoritilavuudet vaihtelivat 2,4–4,0 litran välillä, ja tilastoissa on bensiini-, E85-joustopolttoaine-, sähkö- ja maakaasuversioita. Kanadan moottoritilavuudet vaihtelivat 2,4–3,8 litran välillä, ja tilastoissa on bensiini- ja E85-joustopolttoaineversioita. EU:n vuoden 2019 rekisteröintiluvuissa on 3,6-litrainen bensiiniversio, jonka teho on 211 kW (287 PS).

Kuinka taloudellinen Dodge Grand Caravan on?

Paras yhdistetty EPA-lukema on 22 MPG ja matalin listattu kulutus Yhdysvalloissa on 10,7 L/100 km. Kanadassa matalin listattu lukema on 11,6 L/100 km NRCanin 5-syklitestissä. EPA, NRCanin 5-sykli sekä eurooppalaiset WLTP- ja NEDC-menetelmät poikkeavat toisistaan, joten eri markkinoiden tulokset eivät ole suoraan vertailukelpoisia.

Missä Dodge Grand Caravania myytiin?

Yhdysvaltain mallivuodet kattavat vuodet 1991–2020, kun taas Kanadan luvut ulottuvat vuosilta 1995–2020. Euroopan talousalueella mainitulla vuoden 2019 versiolla kirjattiin 26 ensirekisteröintiä.

Kysymykset ja vastaukset

Milloin Grand Caravanin viides sukupolvi oli tuotannossa?

Viides sukupolvi oli tuotannossa vuosina 2008–2020.

Millainen moottori EU-alueella listatussa vuoden 2019 versiossa oli?

Siinä oli 3,6-litrainen bensiinimoottori, jonka teho oli 211 kW (287 hv).

Mikä on paras listattu yhdistetty EPA-polttoainetaloudellisuus?

Paras yhdistetty EPA-lukema on 22 MPG.

Mitä ovat Stow ’n Go -istuimet?

Ne mahdollistavat istuinten taittamisen lattianalaisiin lokeroihin, mikä vapauttaa matkustamoon tilaa tavaroille.

Grand Caravan second generation (1991–1995)

Dodge Grand Caravan second generation
Valokuva: Hkw2121 / Wikimedia Commons · Public domain

Mallikoodit: AS · Myynnissä: Yhdysvallat ja Kanada · Viitteet: en.wikipedia.org

Pähkinänkuoressa: Pituus 4 468–4 897 mm · Omamassa 1 499–1 602 kg Tekniset tiedot, luotettavuus ja kaikki versiot →

Näytä kaikki 13 versiota

Grand Caravan third generation (1996–2000)

Dodge Grand Caravan third generation
Valokuva: TheMercMan / Wikimedia Commons · CC BY-SA 3.0

Mallikoodit: NS · Myynnissä: Yhdysvallat ja Kanada · Viitteet: en.wikipedia.org

Pähkinänkuoressa: Pituus 4 732–5 072 mm · Omamassa 1 600–1 669 kg Tekniset tiedot, luotettavuus ja kaikki versiot →

Näytä kaikki 21 versiota

Grand Caravan fourth generation (2001–2007)

Dodge Grand Caravan fourth generation
Valokuva: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Mallikoodit: RS · Myynnissä: Yhdysvallat ja Kanada · Viitteet: en.wikipedia.org

Pähkinänkuoressa: Pituus 4 803–5 095 mm · Omamassa 1 751–1 814 kg Tekniset tiedot, luotettavuus ja kaikki versiot →

Näytä kaikki 13 versiota

Grand Caravan fifth generation (2008–2020)

Dodge Grand Caravan fifth generation
Valokuva: CZmarlin / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Mallikoodit: RT · Myynnissä: Yhdysvallat ja Kanada · Viitteet: en.wikipedia.org, cars.com

Pähkinänkuoressa: Pituus 5 140 mm · Omamassa 1 960–2 050 kg Tekniset tiedot, luotettavuus ja kaikki versiot →

Näytä kaikki 12 versiota

Yhdysvallat 6 versiota

Yhdysvalloissa myydyt mallivuodet EPA:lta ja energiaministeriöltä (fueleconomy.gov). MPG EPA-testin mukaan; litraa / 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Vuodet ja versioMoottoriPolttoaineVaihteistoVetotapaKulutus (yhdistetty)CO₂
2013–20203,6 lBensiini6-vaihteinen automaattiEtuveto20 MPG (11,8 l / 100 km) EPA277 g/km
2011–2019FFV3,6 lJoustopolttoaine (E85)6-vaihteinen automaattiEtuveto20 MPG (11,8 l / 100 km) EPA276–277 g/km
2008–2010GAS 380, CLKUP · FFV3,3 lJoustopolttoaine (E85)4-vaihteinen automaattiEtuveto19 MPG (12,4 l / 100 km) EPA291 g/km
2008–2010CMODE CLKUP3,8 lBensiini6-vaihteinen automaattiEtuveto18 MPG (13,1 l / 100 km) EPA307 g/km
2008–2010CMODE CLKUP4,0 lBensiini6-vaihteinen automaattiEtuveto18–20 MPG (11,8–13,1 l / 100 km) EPA276–307 g/km
2008CLKUP3,3 lBensiini4-vaihteinen automaattiEtuveto19 MPG (12,4 l / 100 km) EPA291 g/km

Kanada 6 versiota

Kanadassa myydyt mallivuodet Natural Resources Canadan polttoaineenkulutusarvostelujen (5 syklin testi) mukaan.

Vuodet ja versioMoottoriPolttoaineVaihteistoKulutus (yhdistetty)CO₂
2011–2020Minivan3,6 lBensiini6-vaihteinen automaatti11,8 l / 100 km 5-cycle271–276 g/km
2011–2019Minivan3,6 lJoustopolttoaine (E85)6-vaihteinen automaatti16,4–16,7 l / 100 km 5-cycle262–274 g/km
2008–2010Minivan3,3 lBensiini4-vaihteinen automaatti12,0–12,3 l / 100 km 5-cycle276–283 g/km
2008–2010Minivan3,3 lJoustopolttoaine (E85)4-vaihteinen automaatti16,4–17,5 l / 100 km 5-cycle262–280 g/km
2009–2010Minivan4,0 lBensiini6-vaihteinen automaatti11,8 l / 100 km 5-cycle271 g/km
2008Minivan3,8 lBensiini6-vaihteinen automaatti12,8 l / 100 km 5-cycle294 g/km

Versiot näiden sukupolvien ulkopuolella

Euroopan unioni 1 versio

Uudet autot rekisteröity EU:ssa (sekä Norjassa ja Islannissa) Euroopan ympäristökeskuksen tietojen mukaan. Luvut perustuvat NEDC-menettelyyn vuoteen 2020 asti ja WLTP-menettelyyn vuodesta 2021 alkaen; versiot on ryhmitelty moottorin ja tehon mukaan rekisteröintimäärineen.

Vuodet ja versioMoottoriTehoPolttoaineCO₂EU-rekisteröinnit
20193,6 l211 kW (287 hv)Bensiini251 g/km26

Dodge Grand Caravan -takaisinkutsut

68 virallista turvallisuustakaisinkutsua mallille Dodge Grand Caravan NHTSA:lta (Yhdysvallat), DVSA:lta (Yhdistynyt kuningaskunta) ja EU:n Safety Gatesta, uusimmat ensin. Takaisinkutsuihin liittyvät korjaukset ovat yleensä maksuttomia valmistajan huoltoliikkeissä.

  • Pyörätuolin kiinnityksen kelauslaitteet eivät välttämättä lukitu2010–2020
  • Kuljettajan turvatyynyn merkki saattaa löystyä2006–2011
  • Ratin merkki voi muuttua sinkoutuvaksi kappaleeksi2008–2010
  • Polttoainepumpun tiiviste saattaa haurastua ja vuotaa2016–2019
  • Istuimen lukitsimen hitsaukset voivat pettää kolarissa2019

Katso kaikki 68 takaisinkutsukampanjaa

Samankaltaisia malleja muilta merkeiltä

Viralliset lukemat on mitattu vakiotestimenetelmillä, ja ne vaihtelevat markkina-alueittain. Kulutuksesi riippuu siitä, miten, missä ja missä olosuhteissa ajat.