Nissan Frontier

Nissan Frontier
Φωτογραφία: Elise240SX / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Τα επίσημα δεδομένα περιλαμβάνουν 43 εκδόσεις του Nissan Frontier (1998–2027), σε τις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά. Κάθε αγορά δημοσιεύει τα δικά της στοιχεία, μετρημένα με τη δική της διαδικασία δοκιμών.

Με μια ματιά

Έτη στα δεδομένα
1998–2027
Αγορές
Ηνωμένες Πολιτείες, Καναδάς
Κινητήρες
από 2,4 L έως 4,0 L
Καύσιμα
Βενζίνη, Καύσιμο Flex (E85)
Χαμηλότερη κατανάλωση (Καναδάς)
10,9 L/100 km (5-cycle)
Χαμηλότερη κατανάλωση (Ηνωμένες Πολιτείες)
11,2 L/100 km (EPA)

Τι είναι το Nissan Frontier;

Το Frontier είναι το μεσαίου μεγέθους pickup της Nissan για τις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά. Η ξεχωριστή καμπίνα και καρότσα του το καθιστούν κατάλληλο για εργασία, μεταφορά εξοπλισμού και εξορμήσεις στην ύπαιθρο, ενώ το μέγεθός του εξυπηρετεί και την καθημερινή οδήγηση. Τοποθετείται κάτω από τα μεγαλύτερα φορτηγά της Nissan στη βορειοαμερικανική γκάμα.

Το Frontier κυκλοφορεί σε αυτές τις αγορές από το 1998. Συνεχίζει τη μακρόχρονη παράδοση της Nissan στα pickup στη Βόρεια Αμερική.

Γενιές του Frontier

Η πρώτη γενιά D22 κυκλοφόρησε από το 1998 έως το 2004. Έφερε την ονομασία Frontier στο συμπαγές pickup της Nissan για τη Βόρεια Αμερική.

Ακολούθησε η δεύτερη γενιά D40, από το 2005 έως το 2021. Η τρίτη γενιά D41 παρουσιάστηκε το 2022 ως πλήρως ανασχεδιασμένο μοντέλο, με ανανεωμένη εξωτερική σχεδίαση και ανανεωμένη καμπίνα, διατηρώντας παράλληλα τον ρόλο του μεσαίου pickup.

Κινητήρες και κατανάλωση καυσίμου

Στις Ηνωμένες Πολιτείες και στον Καναδά, οι κινητήρες του Frontier κυμαίνονται από 2,4 L έως 4,0 L. Και στις 2 αγορές καταγράφεται βενζίνη, ενώ οι εκδόσεις των ΗΠΑ περιλαμβάνουν επίσης καύσιμο flex fuel E85.

Η χαμηλότερη καταγεγραμμένη κατανάλωση στις Ηνωμένες Πολιτείες είναι 10,7 L/100 km και η καλύτερη συνδυασμένη επίδοση είναι 22 MPG στη δοκιμή EPA. Η χαμηλότερη καταγεγραμμένη τιμή στον Καναδά είναι 10,9 L/100 km στη δοκιμή NRCan 5 κύκλων. Οι διαδικασίες διαφέρουν, επομένως συγκρίνετε κάθε αποτέλεσμα με άλλα της ίδιας αγοράς.

Πού κυκλοφόρησε το Frontier;

Στα επίσημα στοιχεία των ΗΠΑ, το Frontier καλύπτει την περίοδο από το 1998 έως το 2027· στον Καναδά, από το 1998 έως το 2026. Τα χρονικά διαστήματα και στις 2 αγορές περιλαμβάνουν τις γενιές D22, D40 και D41.

Ερωτήσεις και απαντήσεις

Είναι το Nissan Frontier pickup;

Ναι. Είναι ένα μεσαίου μεγέθους pickup που κυκλοφορεί στις Ηνωμένες Πολιτείες και στον Καναδά.

Ποιοι κυβισμοί κινητήρα καταγράφονται για το Frontier;

Το εύρος είναι 2,4 L έως 4,0 L στα στοιχεία των ΗΠΑ και του Καναδά.

Ποια είναι η χαμηλότερη καταγεγραμμένη κατανάλωση καυσίμου του Frontier;

Η χαμηλότερη τιμή στις ΗΠΑ είναι 10,7 L/100 km στη δοκιμή EPA· στον Καναδά είναι 10,9 L/100 km στη δοκιμή NRCan 5 κύκλων.

Frontier first generation (1998–2004)

Nissan Frontier first generation
Φωτογραφία: Cutlass / Wikimedia Commons · CC0

Κωδικοί μοντέλου: D22 · Διατίθεται σε: Ηνωμένες Πολιτείες και Καναδάς · Παραπομπές: en.wikipedia.org

Με μια ματιά: Μήκος 4.681–5.532 mm Τεχνικά χαρακτηριστικά, αξιοπιστία και όλες οι εκδόσεις →

Εμφάνιση και των 11 εκδόσεων

Frontier second generation (2005–2021)

Nissan Frontier second generation
Φωτογραφία: MercurySable99 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Κωδικοί μοντέλου: D40 · Διατίθεται σε: Ηνωμένες Πολιτείες και Καναδάς · Παραπομπές: en.wikipedia.org

Με μια ματιά: Μήκος 5.220–5.570 mm · Απόβαρο 1.712–2.154 kg Τεχνικά χαρακτηριστικά, αξιοπιστία και όλες οι εκδόσεις →

Εμφάνιση και των 26 εκδόσεων

Frontier third generation (από το 2022)

Nissan Frontier third generation
Φωτογραφία: Elise240SX / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Κωδικοί μοντέλου: D41 · Διατίθεται σε: Ηνωμένες Πολιτείες και Καναδάς · Παραπομπές: en.wikipedia.org

Με μια ματιά: Μήκος 5.340–5.690 mm · Απόβαρο 2.064–2.180 kg Τεχνικά χαρακτηριστικά, αξιοπιστία και όλες οι εκδόσεις →

Ηνωμένες Πολιτείες 5 εκδόσεις

Έτη μοντέλου που πωλήθηκαν στις ΗΠΑ, από την EPA και το Υπουργείο Ενέργειας (fueleconomy.gov). MPG στη δοκιμή της EPA· λίτρα ανά 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΚαύσιμοΚιβώτιο ταχυτήτωνΜετάδοσηΚατανάλωση (μικτός κύκλος)CO₂
2022–2027SIDI3,8 LΒενζίνηΑυτόματο 9 σχέσεωνΚίνηση στους πίσω τροχούς20–21 MPG (11,2–11,8 L/100 km) EPA263–276 g/km
2022–2027SIDI3,8 LΒενζίνηΑυτόματο 9 σχέσεωνΚατ' επιλογήν τετρακίνηση18–19 MPG (12,4–13,1 L/100 km) EPA285–313 g/km
2023–2024SIDI; ISS and AGS · SIDI3,8 LΒενζίνηΑυτόματο 9 σχέσεωνΚίνηση στους πίσω τροχούς21 MPG (11,2 L/100 km) EPA272 g/km
2023–2024SIDI; ISS and AGS · SIDI3,8 LΒενζίνηΑυτόματο 9 σχέσεωνΚατ' επιλογήν τετρακίνηση20 MPG (11,8 L/100 km) EPA272 g/km
2023SIDI · SIDI; ISS and AGS3,8 LΒενζίνηΑυτόματο 9 σχέσεωνΚατ' επιλογήν τετρακίνηση19 MPG (12,4 L/100 km) EPA291 g/km

Καναδάς 1 έκδοση

Έτη μοντέλου που πωλήθηκαν στον Καναδά, από τις αξιολογήσεις κατανάλωσης καυσίμου του Natural Resources Canada (δοκιμή 5 κύκλων).

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΚαύσιμοΚιβώτιο ταχυτήτωνΚατανάλωση (μικτός κύκλος)CO₂
2022–2026Pickup truck: Standard3,8 LΒενζίνηΑυτόματο 9 σχέσεων11,1–13,0 L/100 km 5-cycle260–306 g/km

Ανακλήσεις Nissan Frontier

39 επίσημες εκστρατείες ανάκλησης ασφαλείας για το Nissan Frontier από την NHTSA (Ηνωμένες Πολιτείες), τη DVSA (Ηνωμένο Βασίλειο) και το EU Safety Gate, με τις νεότερες πρώτες. Οι επισκευές στο πλαίσιο των ανακλήσεων είναι συνήθως δωρεάν στους αντιπροσώπους του κατασκευαστή.

  • Οι αντηρίδες των θυρών ενδέχεται να σπάσουν2025–2026
  • Τα φώτα ημέρας μπορεί να χαμηλώσουν απροσδόκητα2025
  • Η κεντρική οθόνη μπορεί να μείνει κενή κατά την όπισθεν2025
  • Ο δεξιός προβολέας μπορεί να είναι λανθασμένα ρυθμισμένος2024
  • Η σφαιρική άρθρωση του εμπρός κάτω συνδέσμου μπορεί να διαβρωθεί και να αποσπαστεί2024

Δείτε και τις 39 εκστρατείες ανάκλησης

Παρόμοια μοντέλα από άλλες μάρκες

Τα επίσημα στοιχεία μετρούνται σύμφωνα με τυπικές διαδικασίες δοκιμών και διαφέρουν μεταξύ των αγορών. Η κατανάλωσή σας εξαρτάται από τον τρόπο, τον τόπο και τις συνθήκες οδήγησής σας.