Tesla Model S

Tesla Model S
Foto: Dllu / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

De officielle data viser 118 versioner af Tesla Model S (2012–2026) i Den Europæiske Union, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada. Hvert marked offentliggør sine egne tal, som er målt efter markedets egen testprocedure.

Kort overblik

År i dataene
2012–2026
Markeder
EU, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada
Effekt
57 kW (77 PS) til 932 kW (1.267 PS)
Brændstoftyper
Elektrisk
Nye registreringer i EU
127.660

Hvad er Tesla Model S?

Model S er en stor, batterielektrisk sedan med en bagklap, der åbner som på en liftback. Som Teslas premium-sedan var den med til at etablere virksomheden som producent af elbiler, der er udviklet fra bunden. Første generation er opført fra 2013 til 2026.

Model S forener Teslas fokus på elektrisk drivkraft og softwareorienterede betjeningselementer i et rummeligt firedørs karrosseri. Kabinen er centreret omkring en stor berøringsskærm, og bilen ligger i den dyre ende af mærkets modelprogram.

Motorer og ydelse

Alle de opførte Model S-versioner er elektriske. Ydelsen i EU spænder fra 57 kW (77 PS) til 623 kW (847 PS), mens de canadiske versioner spænder fra 225 kW (306 PS) til 750 kW (1.020 PS). Det britiske interval går fra 504 kW (685 PS) til 1.267 kW (1.723 PS). Tallene er markedsspecifikke og skal læses i deres respektive sammenhæng.

Hvor blev Model S solgt?

Model S optræder i officielle tal for EU, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada. EU-indregistreringerne dækker 2013–2025 og tæller i alt 127.660. Den førende opførte EU-version var angivet til 79 kW (107 PS) i 2018; de førende versioner i henholdsvis 2017 og 2015 var angivet til 158 kW (215 PS) og 386 kW (525 PS). De opførte år begynder i 2012 i USA og omfatter en opførelse i Frankrig fra 2015.

Hvor økonomisk er Tesla Model S?

Model S kører på el, og derfor beskriver benzinforbrug og CO₂-udstødning ikke dens drivlinje. Testprocedurerne varierer på tværs af markeder: Europa anvender WLTP eller NEDC, USA benytter EPA-normer, og Canada anvender 5-cyklus-proceduren. Resultater fra forskellige systemer kan ikke sammenlignes direkte.

Spørgsmål og svar

Er Tesla Model S fuldt elektrisk?

Ja. De oplyste versioner i EU, Storbritannien, Frankrig, USA og Canada er eldrevne.

Hvilke år dækker Model S-generationen over?

Første generation er angivet fra 2013 til 2026.

Hvor mange Model S-biler blev registreret i EU?

EU-indregistreringerne tæller i alt 127.660 for 2013–2025.

Hvorfor kan effektivitetstallene ikke sammenlignes direkte på tværs af markeder?

Testprocedurerne er forskellige: Europa bruger WLTP eller NEDC, USA bruger EPA, og Canada anvender 5-cyklus-proceduren.

Model S first generation (2012–2026)

Tesla Model S first generation
Foto: Dllu / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Referencer: jdpower.com, axios.com

Kort fortalt: Længde 4.970–5.020 mm · Køreklar vægt 2.002–2.190 kg · Tophastighed 201–250 km/t · Bestået MOT ved første forsøg ved 6–8 år: 84,7 % (Gennemsnit i Storbritannien 86,4 %) Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 118 versioner

EU 68 versioner

Nye biler registreret i EU (samt Norge og Island) ifølge Det Europæiske Miljøagentur. Tal efter NEDC-proceduren til og med 2020 og efter WLTP fra 2021; versioner grupperes efter motor og effekt sammen med antallet af registreringer.

År og versionMotorEffektBrændstofForbrug (kombineret)CO₂Elektrisk rækkeviddeRegistreringer i EU
2022–2025Elmotor932 kW (1.267 PS)Elektrisk18,3–18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600–606 km1.516
2022–2025Elmotor504 kW (685 PS)Elektrisk16,6–17,5 kWh/100 km WLTP0 g/km634–669 km2.546
2022–2025Elmotor357 kW (485 PS)Elektrisk18,3–18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600–606 km316
2022–2025Elmotor252 kW (343 PS)Elektrisk16,9–17,5 kWh/100 km WLTP0 g/km632–657 km1.296
2022–2025Elmotor314 kW (427 PS)Elektrisk18,5–19,3 kWh/100 km WLTP0 g/km569–603 km1.194
2022–2025Elmotor218 kW (296 PS)Elektrisk17,1–17,5 kWh/100 km WLTP0 g/km634–659 km443
2023–2025Elmotor618 kW (840 PS)Elektrisk18,5–18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600–604 km749
2022–2023Elmotor623 kW (847 PS)Elektrisk18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600 km559
2022–2023Elmotor239 kW (325 PS)Elektrisk18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600 km140
2022Elmotor193 kW (262 PS)Elektrisk–0 g/km–11
2021Elmotor186 kW (253 PS)Elektrisk18,6 kWh/100 km WLTP0 g/km652 km68
2021Elmotor219 kW (298 PS)Elektrisk18,5 kWh/100 km WLTP0 g/km648 km54
2021Elmotor380 kW (517 PS)Elektrisk–0 g/km632 km28
2021Elmotor180 kW (245 PS)Elektrisk19,1 kWh/100 km WLTP0 g/km593 km16
2021Elmotor421 kW (572 PS)Elektrisk18,8 kWh/100 km WLTP0 g/km638 km10
2019–2020Elmotor421 kW (572 PS)Elektrisk18,8–19,0 kWh/100 km NEDC0 g/km632 km4.864
2020Elmotor186 kW (253 PS)Elektrisk18,9 kWh/100 km NEDC0 g/km631 km1.558
2020Elmotor219 kW (298 PS)Elektrisk19,0 kWh/100 km NEDC0 g/km620 km1.282
2015–2020Elmotor90 kW (122 PS)Elektrisk18,5–19,3 kWh/100 km NEDC0 g/km622 km4.140
2019–2020Elmotor180 kW (245 PS)Elektrisk19,2–19,3 kWh/100 km NEDC0 g/km597 km1.360
2020Elmotor96 kW (131 PS)Elektrisk18,9 kWh/100 km NEDC0 g/km629 km642
2019–2020Elmotor599 kW (814 PS)Elektrisk19,2–19,3 kWh/100 km NEDC0 g/km606 km344
2017–2020Elmotor87 kW (118 PS)Elektrisk19,0–19,4 kWh/100 km NEDC0 g/km623 km1.236
2019–2020Elmotor177 kW (241 PS)Elektrisk19,1–19,2 kWh/100 km NEDC0 g/km516 km676
2020Elmotor202 kW (275 PS)Elektrisk–0 g/km–98
2015–2020Elmotor193 kW (262 PS)Elektrisk18,6–21,5 kWh/100 km NEDC0 g/km504 km5.674
2019–2020Elmotor205 kW (279 PS)Elektrisk19,2–19,3 kWh/100 km NEDC0 g/km593 km826
2015–2020Elmotor169 kW (230 PS)Elektrisk19,4–21,6 kWh/100 km NEDC0 g/km469 km2.878
2019–2020Elmotor413 kW (562 PS)Elektrisk19,1–19,3 kWh/100 km NEDC0 g/km483 km786
2015–2020Elmotor350 kW (476 PS)Elektrisk18,5–21,8 kWh/100 km NEDC0 g/km480 km466
2020Elmotor380 kW (517 PS)Elektrisk19,2 kWh/100 km NEDC0 g/km616 km24
2020Elmotor208 kW (283 PS)Elektrisk–0 g/km–16
2015–2019Elmotor158 kW (215 PS)Elektrisk18,7–21,0 kWh/100 km NEDC0 g/km–25.694
2015–2019Elmotor386 kW (525 PS)Elektrisk18,8–21,4 kWh/100 km NEDC0 g/km–19.100
2019Elmotor219 kW (298 PS)Elektrisk–0 g/km–264
2015–2019Elmotor568 kW (772 PS)Elektrisk20,0–21,8 kWh/100 km NEDC0 g/km–1.624
2019Elmotor585 kW (795 PS)Elektrisk19,3 kWh/100 km NEDC0 g/km–200
2016–2019Elmotor79 kW (107 PS)Elektrisk18,7–19,7 kWh/100 km NEDC0 g/km–20.096
2015–2019Elmotor66 kW (90 PS)Elektrisk18,6–22,7 kWh/100 km NEDC0 g/km–2.866
2015–2018Elmotor285 kW (387 PS)Elektrisk18,5–19,3 kWh/100 km NEDC0 g/km–1.416
2017–90 kW (122 PS)Andet brændstof18,5 kWh/100 km NEDC0 g/km–1.780
2017–169 kW (230 PS)Andet brændstof20,0 kWh/100 km NEDC0 g/km–462
2016–2017Elmotor75 kW (102 PS)Elektrisk19,1 kWh/100 km NEDC0 g/km–514
2016–2017Elmotor57 kW (77 PS)Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC0 g/km–300
2017Elmotor579 kW (787 PS)Elektrisk–0 g/km–60
2015–2017Elmotor375 kW (510 PS)Elektrisk20,0–22,5 kWh/100 km NEDC0 g/km–134
2017Elmotor852 kW (1.158 PS)Elektrisk–0 g/km–12
2015–2016Elmotor67 kW (91 PS)Elektrisk20,1–21,0 kWh/100 km NEDC0 g/km–2.060
2015–2016Elmotor62 kW (84 PS)Elektrisk18,5 kWh/100 km NEDC0 g/km–210
2015–2016Elmotor60 kW (82 PS)Elektrisk19,8–21,7 kWh/100 km NEDC0 g/km–504
2016Elmotor562 kW (764 PS)Elektrisk21,5 kWh/100 km NEDC0 g/km–60
2016Elmotor64 kW (87 PS)Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC0 g/km–30
2013–2016Elmotor69 kW (94 PS)Elektrisk18,1–19,6 kWh/100 km NEDC0 g/km–13.244
2016Elmotor339 kW (461 PS)Elektrisk–0 g/km–14
2015Elmotor250 kW (340 PS)Elektrisk21,8 kWh/100 km NEDC0 g/km–188
2015Elmotor145 kW (197 PS)Elektrisk21,6 kWh/100 km NEDC0 g/km–148
2015Elmotor109 kW (148 PS)Elektrisk23,8 kWh/100 km NEDC0 g/km–134
2015Elmotor188 kW (256 PS)Elektrisk23,8 kWh/100 km NEDC0 g/km–128
2015Elmotor238 kW (324 PS)Elektrisk23,8 kWh/100 km NEDC0 g/km–72
2015Elmotor134 kW (182 PS)Elektrisk18,1 kWh/100 km NEDC0 g/km–66
2015Elmotor558 kW (759 PS)Elektrisk23,8 kWh/100 km NEDC0 g/km–62
2015Elmotor543 kW (738 PS)Elektrisk23,6 kWh/100 km NEDC0 g/km–58
2015Elmotor561 kW (763 PS)Elektrisk21,5 kWh/100 km NEDC0 g/km–54
2013–2015Elmotor52 kW (71 PS)Elektrisk18,1 kWh/100 km NEDC0 g/km–186
2015Elmotor190 kW (258 PS)Elektrisk21,7 kWh/100 km NEDC0 g/km–40
2015Elmotor131 kW (178 PS)Elektrisk18,1 kWh/100 km NEDC0 g/km–28
2015Elmotor357 kW (485 PS)Elektrisk20,6 kWh/100 km NEDC0 g/km–22
2015Elmotor290 kW (394 PS)Elektrisk21,6 kWh/100 km NEDC0 g/km–14

Storbritannien 33 versioner

Nye biler til salg i Storbritannien ifølge Vehicle Certification Agency. NEDC-tal til og med 2018 og WLTP-tal derefter; år angiver de udgaver, hvor en version optrådte.

År og versionMotorEffektBrændstofForbrug (kombineret)CO₂Elektrisk rækkevidde
2025–2026(Sb1D)Elmotor504 kW (685 PS)Elektrisk17,5 kWh/100 km WLTP0 g/km634 km
2025–2026Plaid (Sb1T)Elmotor932 kW (1.267 PS)Elektrisk18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600 km
2024(Sb1D)Elmotor685 kW (931 PS)Elektrisk17,5 kWh/100 km WLTP0 g/km634 km
2024Plaid (Sb1T)Elmotor1.267 kW (1.723 PS)Elektrisk18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600 km
2023(Sb1D)Elmotor–Elektrisk17,5 kWh/100 km WLTP0 g/km634 km
2023Plaid (Sb1T)Elmotor–Elektrisk18,7 kWh/100 km WLTP0 g/km600 km
2020–2022Long Range (SA3EB)Elmotor–Elektrisk18,5–19,0 kWh/100 km WLTP0 g/km610–652 km
2020–2022Performance (SA3EP)Elmotor–Elektrisk19,0–19,3 kWh/100 km WLTP0 g/km593–639 km
2020Standard (SA1EB)Elmotor–Elektrisk19,4 kWh/100 km WLTP0 g/km455 km
201960Elmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC–399 km
201970Elmotor–Elektrisk18,5 kWh/100 km NEDC–455 km
201975Elmotor–Elektrisk18,5 kWh/100 km NEDC–480 km
2019100DElmotor–Elektrisk18,9 kWh/100 km NEDC–632 km
201960DElmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC–407 km
201970DElmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC–470 km
201975DElmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC–490 km
201990DElmotor–Elektrisk18,9 kWh/100 km NEDC–557 km
2019Long Range (SA3EB)Elmotor–Elektrisk19,0 kWh/100 km WLTP–610 km
2019P100DElmotor–Elektrisk20,0 kWh/100 km NEDC–613 km
2019P90DElmotor–Elektrisk20,0 kWh/100 km NEDC–509 km
2019Performance (SA3EP)Elmotor–Elektrisk19,3 kWh/100 km WLTP–593 km
2019Standard (SA1EB)Elmotor–Elektrisk19,4 kWh/100 km WLTP–455 km
2016–201870Elmotor–Elektrisk18,5 kWh/100 km NEDC0 g/km455 km
2016–201870DElmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC0 g/km470 km
2016–201890DElmotor–Elektrisk18,9 kWh/100 km NEDC0 g/km557 km
2016–2018P90DElmotor–Elektrisk20,0 kWh/100 km NEDC0 g/km509 km
2017–201860Elmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC0 g/km399 km
2017–201875Elmotor–Elektrisk18,5 kWh/100 km NEDC0 g/km480 km
2017–2018100DElmotor–Elektrisk18,9 kWh/100 km NEDC0 g/km632 km
2017–201860DElmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC0 g/km407 km
2017–201875DElmotor–Elektrisk18,6 kWh/100 km NEDC0 g/km490 km
2017–2018P100DElmotor–Elektrisk20,0 kWh/100 km NEDC0 g/km613 km
2014–2015HatchbackElmotor–Elektrisk18,1 kWh/100 km NEDC0 g/km502 km

Frankrig 1 version

Nye biler til salg i Frankrig ifølge ADEME Car Labelling. NEDC-tal til og med 2015 og WLTP-tal i det aktuelle katalog.

År og versionMotorBrændstofGearkasse
2015Model SElmotorElektriskManuelt gear

USA 3 versioner

Modelår solgt i USA ifølge EPA og Department of Energy (fueleconomy.gov). MPG efter EPA-testen; liter pr. 100 km = 235.215 ÷ MPG.

År og versionMotorBrændstofGearkasseTrækForbrug (kombineret)CO₂Elektrisk rækkevidde
2015–2026ElmotorElektriskAutomatgearFirehjulstræk93–124 MPGe EPA0 g/km351–660 km
2012–2018ElmotorElektriskAutomatgearBaghjulstræk89–99 MPGe EPA0 g/km224–426 km
2014ElmotorElektriskAutomatgearFirehjulstræk89 MPGe EPA0 g/km389 km

Canada 13 versioner

Modelår solgt i Canada ifølge Natural Resources Canadas brændstofforbrugsvurderinger (5-cycle-test).

År og versionMotorEffektBrændstofGearkasseForbrug (kombineret)CO₂Elektrisk rækkevidde
2025–2026Full-sizeElmotor491 kW (668 PS)ElektriskAutomatgear16,9 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km660 km
2021–2026Full-sizeElmotor750 kW (1.020 PS)ElektriskAutomatgear18,1–22,5 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km497–637 km
2021–2024Full-sizeElmotor494 kW (672 PS)ElektriskAutomatgear17,2–17,5 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km647–652 km
2019–2021Full-sizeElmotor398 kW (541 PS)ElektriskAutomatgear17,9–19,2 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km459–647 km
2019–2021Full-sizeElmotor580 kW (789 PS)ElektriskAutomatgear19,0–21,9 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km523–623 km
2016–2019Full-sizeElmotor386 kW (525 PS)ElektriskAutomatgear20,2–21,0 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km351–539 km
2016–2019Full-sizeElmotor568 kW (772 PS)ElektriskAutomatgear21,5–22,5 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km407–507 km
2015–2018Full-sizeElmotor285 kW (387 PS)ElektriskAutomatgear21,1–23,6 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km335–426 km
2015Full-sizeElmotor280 kW (381 PS)ElektriskAutomatgear20,7–21,0 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km386–435 km
2015Full-sizeElmotor515 kW (700 PS)ElektriskAutomatgear22,5 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km407 km
2013–2014Full-sizeElmotor225 kW (306 PS)ElektriskAutomatgear21,9–22,2 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km224–335 km
2013–2014Full-sizeElmotor270 kW (367 PS)ElektriskAutomatgear23,6 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km426 km
2013–2014Full-sizeElmotor310 kW (421 PS)ElektriskAutomatgear23,6 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km426 km

Tilbagekaldelser for Tesla Model S

46 officielle sikkerhedstilbagekaldelser for Tesla Model S fra NHTSA (USA), DVSA (Storbritannien) og EU Safety Gate, nyeste først. Reparationer i forbindelse med tilbagekaldelser er normalt gratis hos producentens forhandlere.

  • Bakkameraets billede kan være forsinket2021–2023
  • Forkert hornpude i airbag kan deaktivere horn2021–2024
  • eCall-lyd kan svigte efter et uheld2022–2024
  • Computerens printkort kan svigte og sætte bakkameraet ud af funktion2024–2025
  • Førerens airbag kan revne under udløsning2021–2025

Se alle 46 tilbagekaldelseskampagner

Lignende modeller fra andre mærker

Officielle tal måles efter standardiserede testprocedurer og varierer fra marked til marked. Dit forbrug afhænger af, hvordan, hvor og under hvilke forhold du kører.