Lexus ES

Lexus ES
Foto: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

De officielle data viser 73 versioner af Lexus ES (1990–2026) i Den Europæiske Union, Storbritannien, USA og Canada. Hvert marked offentliggør sine egne tal, som er målt efter markedets egen testprocedure.

Kort overblik

År i dataene
1990–2026
Markeder
EU, Storbritannien, USA og Canada
Motorer
2,5 L til 3,5 L
Effekt
131 kW (178 PS) til 255 kW (347 PS)
Brændstoftyper
Hybrid, Benzin, Plug-in-hybrid og Elektrisk
Laveste forbrug (USA)
5,1 L/100 km (EPA)
Laveste forbrug (Storbritannien)
5,2 L/100 km (WLTP)
Laveste forbrug (EU)
5,3 L/100 km (WLTP)
Nye registreringer i EU
35.897

Hvad er Lexus ES?

ES er en firedørs luksussedan, kendt for komfort, en støjsvag kabine og et rummeligt interiør. Den var en del af Lexus’ oprindelige modelprogram, da mærket blev lanceret i 1989, side om side med flagskibet LS, og har været en af mærkets centrale sedaner på mange markeder.

De nævnte generationer er II (1991–1996), III (1996–2001), IV (2001–2006), V (2006–2012), VI (2012–2018), VII (2018–2025) og VIII (2026–i dag). Den syvende generation bragte en ny GA-K-platform og et mere dynamisk design, samtidig med at ES' fokus på komfort blev bevaret. Den ottende generation understøtter både hybrid- og batteri-el-drivlinjer.

Motorer og ydelser

De angivne motorstørrelser spænder fra 2.5 til 3.5 liter i USA og Canada; EU- og UK-tal gælder primært en 2.5-liters motor. EU-effekten er 131 kW (178 PS), mens britiske versioner spænder fra 160 kW (218 PS) til 218 kW (296 PS). Canadiske tal angiver 167 kW (227 PS) til 255 kW (347 PS).

Hybridmotorer har været en del af nyere ES-modelprogrammer. I EU er den førende angivne version en 2.5-liters hybrid med 131 kW (178 PS), som havde det højeste registreringstal i perioden 2023–2025. Modelprogrammerne varierer fra marked til marked: US-tal omfatter benzin- og hybridversioner, mens Canadas angivne brændstoftyper omfatter benzin.

Hvor økonomisk er Lexus ES?

Det laveste angivne EU-forbrug er 5,3 L/100 km efter WLTP. Det britiske lavpunkt er 5,2 L/100 km, ligeledes efter WLTP. US EPA-lavpunktet er 5,1 L/100 km eller 46 MPG blandet kørsel; Canadas laveste angivne tal er 5,3 L/100 km på NRCans 5-cyklus-test.

Disse resultater anvender forskellige procedurer. WLTP i Europa, EPA-test i USA og Canadas 5-cyklus-test kan ikke umiddelbart ombyttes direkte. Tallet for en enkeltstående ES afhænger af dens marked og drivlinje.

Hvor blev Lexus ES solgt?

Officielle tal dækker EU, UK, USA og Canada. EU-registreringerne spænder over 2018–2025 og udgør i alt 35.897 registreringer. Den 2.5-liters hybrid med 131 kW (178 PS) fører an i de angivne EU-perioder. Britiske tal dækker 2019–2026, mens amerikanske og canadiske ES-tal går tilbage til henholdsvis 1990 og 1995.

Spørgsmål og svar

Er Lexus ES en sedan?

Ja. Det er en firedørs luksussedan, som har været en del af Lexus’ modelprogram siden mærket blev lanceret i 1989.

Findes Lexus ES i en hybridversion?

Ja. Hybridversioner optræder i EU-, UK- og US-tal, herunder en 2.5-liters hybrid i nyere EU-registreringer.

Hvad er det laveste officielle brændstofforbrug for ES?

Det laveste angivne resultat er 5,1 L/100 km i US EPA-tal eller 46 MPG blandet kørsel. EU- og UK WLTP-lavpunkter er henholdsvis 5,3 og 5,2 L/100 km.

Hvilken ES-generation er angivet fra 2026 og fremefter?

Den ottende generation, opført som 2026–i dag.

ES I (1990–1991)

Lexus ES II
Der er endnu ikke noget foto af denne generation; fotoet viser II.Foto: OSX / Wikimedia Commons · Public domain

Modelkoder: V20 · Solgt i: USA · Referencer: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Længde 4.651 mm Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 2 versioner

ES II (1991–1996)

Lexus ES II
Foto: OSX / Wikimedia Commons · Public domain

Modelkoder: XV10 · Referencer: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Længde 4.780–4.811 mm Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 5 versioner

ES III (1996–2001)

Lexus ES III
Foto: OSX / Wikimedia Commons · Public domain

Modelkoder: XV20 · Referencer: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Længde 4.826–4.864 mm Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 4 versioner

ES IV (2001–2006)

Lexus ES IV
Foto: OSX / Wikimedia Commons · Public domain

Modelkoder: XV30 · Referencer: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Længde 4.890 mm Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 5 versioner

ES V (2006–2012)

Lexus ES V
Foto: User:IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Modelkoder: XV40 · Referencer: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Længde 4.860 mm · Køreklar vægt 1.624 kg · Tophastighed 230 km/t Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 3 versioner

ES VI (2012–2018)

Lexus ES VI
Foto: OSX / Wikimedia Commons · Public domain

Modelkoder: XV60 · Referencer: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Længde 4.975 mm · Køreklar vægt 1.660 kg · Tophastighed 180 km/t Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 6 versioner

ES VII (2018–2025)

Lexus ES VII
Foto: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modelkoder: XZ10 · Referencer: en.wikipedia.org

Kort fortalt: Længde 4.980 mm · Køreklar vægt 1.655 kg · Tophastighed 180 km/t · Bestået MOT ved første forsøg ved 3 år: 96,5 % (Gennemsnit i Storbritannien 92,2 %) Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 35 versioner

ES VIII (siden 2026)

Lexus ES VIII
Foto: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Referencer: pressroom.lexus.com

Kort fortalt: Længde 5.150 mm · Køreklar vægt 1.795–2.125 kg · Tophastighed 160–195 km/t Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Vis alle 12 versioner

Storbritannien 5 versioner

Nye biler til salg i Storbritannien ifølge Vehicle Certification Agency. NEDC-tal til og med 2018 og WLTP-tal derefter; år angiver de udgaver, hvor en version optrådte.

År og versionMotorEffektBrændstofForbrug (kombineret)CO₂Elektrisk rækkevidde
2026ES 350e Premium 19"Elmotor165 kW (224 PS)Elektrisk14,6 kWh/100 km WLTP0 g/km581 km
2026ES 350e Premium 21"Elmotor165 kW (224 PS)Elektrisk15,9 kWh/100 km WLTP0 g/km537 km
2026ES 350e Premium Plus 19"Elmotor165 kW (224 PS)Elektrisk14,8 kWh/100 km WLTP0 g/km574 km
2026ES 350e Premium Plus 21"Elmotor165 kW (224 PS)Elektrisk16,0 kWh/100 km WLTP0 g/km530 km
2026ES 350e TakumiElmotor165 kW (224 PS)Elektrisk16,2 kWh/100 km WLTP0 g/km524 km

USA 4 versioner

Modelår solgt i USA ifølge EPA og Department of Energy (fueleconomy.gov). MPG efter EPA-testen; liter pr. 100 km = 235.215 ÷ MPG.

År og versionMotorBrændstofGearkasseTrækForbrug (kombineret)CO₂Elektrisk rækkevidde
2026ElmotorElektriskAutomatgearForhjulstræk121–127 MPGe EPA0 g/km470–494 km
2026ElmotorElektriskAutomatgearFirehjulstræk112–114 MPGe EPA0 g/km438–444 km
2026SIDI & PFI; Hybrid2,5 LHybridTrinløst gear (CVT)Forhjulstræk46 MPG (5,1 L/100 km) EPA119 g/km–
2026SIDI & PFI; Hybrid2,5 LHybridTrinløst gear (CVT)Firehjulstræk44 MPG (5,3 L/100 km) EPA124 g/km–

Canada 3 versioner

Modelår solgt i Canada ifølge Natural Resources Canadas brændstofforbrugsvurderinger (5-cycle-test).

År og versionMotorEffektBrændstofGearkasseForbrug (kombineret)CO₂Elektrisk rækkevidde
2026Mid-sizeElmotor167 kW (227 PS)ElektriskAutomatgear17,2–17,3 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km470–481 km
2026Mid-sizeElmotor255 kW (347 PS)ElektriskAutomatgear18,4–18,7 kWh/100 km 5 cyklusser0 g/km438–444 km
2026Mid-size2,5 L–BenzinTrinløst gear (CVT)5,3 L/100 km 5 cyklusser124 g/km–

Tilbagekaldelser for Lexus ES

12 officielle sikkerhedstilbagekaldelser for Lexus ES fra NHTSA (USA), DVSA (Storbritannien) og EU Safety Gate, nyeste først. Reparationer i forbindelse med tilbagekaldelser er normalt gratis hos producentens forhandlere.

  • Billedet fra bakkameraet kan fryse eller udeblive2022–2025
  • Billedet fra bakkameraet kan fryse eller forsvinde2023–2025
  • Billedet fra bakkameraet kan være forsinket2023–2024
  • Passagervægtssensor kan forhindre udrulning af airbag2020–2022
  • Kommunikationsmodul kan undlade at genstarte2023

Se alle 12 tilbagekaldelseskampagner

Lignende modeller fra andre mærker

Officielle tal måles efter standardiserede testprocedurer og varierer fra marked til marked. Dit forbrug afhænger af, hvordan, hvor og under hvilke forhold du kører.