Fiat Bravo

Fiat Bravo
Foto: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Den officiella datan listar 85 versioner av Fiat Bravo (2000–2024), i Europeiska unionen, Storbritannien och Frankrike. Varje marknad publicerar sina egna uppgifter, uppmätta enligt sin egen testprocedur.

Snabbfakta

Årsmodeller i datan
2000–2024
Marknader
Europeiska unionen, Storbritannien, Frankrike
Motorer
1,4 l till 2,0 l
Effekt
66 kW (90 hk) till 121 kW (165 hk)
Bränslen
Bensin, Gasol (LPG), Diesel
Lägsta förbrukning (Storbritannien)
4,3 l/100 km (NEDC)
Lägsta förbrukning (Frankrike)
4,4 l/100 km (NEDC)
Nyregistreringar i EU
157 370

Vad är Fiat Bravo?

Fiat Bravo är en femdörrars familjehalvkombi med mjukt skulpterad design. Den praktiska kupén och bagageutrymmet passar för pendling och familjeliv. I Fiats modellutbud var den en central personbil för den som ville ha en traditionell halvkombi med särpräglad italiensk design.

Bravo: generationer, motorer och effekt

Artikeln handlar om andra generationens bil, Bravo II, som såldes 2007–2014. Exteriören formgavs av Fiat Style Centre som en del av märkets förnyade visuella identitet. Den femdörrars Type 198 följde efter den tidigare Bravo-modellen.

EU-registreringarna omfattar motorer från 1,4 L till 2,0 L, med effekter från 66 kW (90 PS) till 121 kW (165 PS). De registrerade bränsletyperna omfattar diesel, bensin, LPG och övriga. Brittiska uppgifter omfattar motorer från 1,2 L till 2,0 L och bensin- och dieselversioner. Franska ADEME-uppgifter omfattar bensin, LPG och diesel, med effekter från 66 kW (90 PS) till 121 kW (165 PS).

Hur bränslesnål är Fiat Bravo?

Det lägsta brittiska VCA-värdet är 4,3 L/100 km enligt NEDC; det lägsta franska ADEME-värdet är 4,4 L/100 km, också enligt NEDC. Förbrukningen varierar med motor, bränsle och version. NEDC och WLTP är europeiska testmetoder; USA använder EPA-tester och Kanada 5-cycle-testet.

Var såldes Fiat Bravo?

EU-registreringarna omfattar 2010–2024, brittiska VCA-uppgifter 2000–2014 och franska ADEME-uppgifter 2012–2015. I EU-registreringarna hörde 1,6 L dieselversioner till de vanligast registrerade konfigurationerna.

Frågor och svar

Vilken generation av Fiat Bravo handlar den här artikeln om?

Bravo II, eller Type 198, som såldes 2007–2014.

Vilka motorer och bränslen fanns tillgängliga?

EU-uppgifterna omfattar motorer från 1,4 L till 2,0 L och diesel-, bensin- och LPG-versioner, med effekter från 66 kW (90 PS) till 121 kW (165 PS).

Vilken är den lägsta angivna förbrukningen för Bravo?

Det lägsta värdet är 4,3 L/100 km i brittiska VCA-uppgifter enligt NEDC-testet.

Bravo Bravo (1995–2001)

Fiat Bravo Bravo
Foto: Charles01 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 3.0

Modellkoder: Type 182 · Säljs i: Europeiska unionen och Storbritannien · Källor: en.wikipedia.org

Snabböversikt: Längd 4 030 mm · Tjänstevikt 985–1 165 kg · Maxhastighet 165–210 km/h Specifikationer, tillförlitlighet och alla versioner →

Visa alla 7 versioner

Bravo Bravo II (2007–2014)

Fiat Bravo Bravo II
Foto: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modellkoder: Type 198 · Säljs i: Europeiska unionen, Frankrike och Storbritannien · Källor: en.wikipedia.org, autobild.de

Snabböversikt: Längd 4 340 mm · Tjänstevikt 1 180–1 250 kg · Maxhastighet 179–212 km/h · Andel godkända vid första besiktningen vid 13 år och äldre: 58,7 % (Genomsnitt i Storbritannien 69,2 %) Specifikationer, tillförlitlighet och alla versioner →

Visa alla 62 versioner

Europeiska unionen 25 versioner

Nyregistrerade bilar i EU (samt Norge och Island), enligt uppgifter från Europeiska miljöbyrån. Uppgifterna följer NEDC-körcykeln till och med 2020 och WLTP från 2021. Versionerna grupperas efter motor och effekt, och antalet registreringar anges.

År och versionMotorEffektBränsleCO₂EU-registreringar
2011–20141,6 l88 kW (120 hk)Diesel118–122 g/km30 399
2011–20141,6 l77 kW (105 hk)Diesel114–119 g/km13 119
2011–20141,4 l88 kW (120 hk)Bensin146–147 g/km7 054
2011–20141,4 l66 kW (90 hk)Bensin146–148 g/km13 512
2011–20141,4 l103 kW (140 hk)Bensin132 g/km2 933
2011–20141,4 l66 kW (90 hk)Gasol (LPG)134–143 g/km4 009
20131,6 l–Annat bränsle117 g/km462
20131,4 l–Annat bränsle144 g/km230
2011–20131,6 l66 kW (90 hk)Diesel115–116 g/km2 278
2011–20122,0 l121 kW (165 hk)Diesel135–138 g/km1 008
2010–2012––Bensin144–155 g/km1 326
2011–20121,4 l88 kW (120 hk)Gasol (LPG)145–146 g/km95
2010–2012––Diesel120–124 g/km133
2011–20121,9 l110 kW (150 hk)Diesel149–156 g/km55
20111,9 l88 kW (120 hk)Diesel141 g/km295
20111,4 l110 kW (150 hk)Bensin157 g/km103
20112,0 l120 kW (163 hk)Diesel137 g/km22
20111,6 l88 kW (120 hk)Bensin–11
20101,6 l–Diesel121 g/km48 684
20101,4 l–Bensin149 g/km18 452
20101,4 l–Gasol (LPG)135 g/km9 162
20102,0 l–Diesel139 g/km1 998
20101,9 l–Diesel144 g/km1 310
2010––Annat bränsle146 g/km90
20101,4 l–Bensin166 g/km28

Storbritannien 23 versioner

Nya bilar till salu i Storbritannien från Vehicle Certification Agency. NEDC-siffror till 2018 och WLTP-siffror därefter; åren avser de utgåvor som en version fanns med i.

År och versionMotorBränsleVäxellådaFörbrukning (blandad)CO₂
2013–20141.4 16v1,4 lBensinManuell6,3 l/100 km NEDC146 g/km
2013–20141.4 MultiAir 1401,4 lBensinManuell5,7 l/100 km NEDC132 g/km
2013–20141.6 MultiJet 105 ECO1,6 lDieselManuell4,4 l/100 km NEDC115 g/km
20141.6 Multijet 105 ECO (2014 Onwards)1,6 lDieselManuell4,3 l/100 km NEDC113 g/km
2010–20121.4 16v1,4 lBensin6-växlad manuell6,3 l/100 km NEDC146–149 g/km
20121.4 MultiAir 1401,4 lBensin6-växlad manuell5,7 l/100 km NEDC132 g/km
2009–20121.6 16v MultiJet 120 Dualogic1,6 lDiesel6-växlad automat4,6 l/100 km NEDC120 g/km
20121.6 MultiJet 105 ECO1,6 lDiesel6-växlad manuell4,4 l/100 km NEDC115 g/km
20122.0 16v MultiJet 1652,0 lDiesel6-växlad manuell5,1 l/100 km NEDC135 g/km
20101.4 T-Jet 1201,4 lBensin6-växlad manuell6,3 l/100 km NEDC149 g/km
20101.4 T-Jet 120 Dualogic1,4 lBensin6-växlad automat6,1 l/100 km NEDC143 g/km
20101.4 T-Jet 1501,4 lBensin6-växlad manuell7,0 l/100 km NEDC165 g/km
2008–20101.6 16v MultiJet 105 · 1.6 16v MultiJet 1201,6 lDiesel6-växlad manuell4,9 l/100 km NEDC129 g/km
2008–20101.6 16v MultiJet 105 ECO · 1.6 16v MultiJet ECO1,6 lDiesel6-växlad manuell4,5 l/100 km NEDC119 g/km
20101.6 16v MultiJet 1201,6 lDiesel6-växlad manuell4,8 l/100 km NEDC125 g/km
2009–20102.0 16v MultiJet 1652,0 lDiesel6-växlad manuell5,3 l/100 km NEDC139 g/km
2007–20091.4 16v · 1.4 16v 90 · 1.4 16v T-Jet 1201,4 lBensin6-växlad manuell6,7 l/100 km NEDC158 g/km
2007–20091.4 Turbo · 1.4 16v T-Jet 1501,4 lBensin6-växlad manuell7,1 l/100 km NEDC167 g/km
2008–20091.4 16v 90 (from approx.chassis number 04130000) · 1.4 16v T-Jet 120 (from approx.chassis number 04130000) · 1.4 16v 90 och 1 utförande till1,4 lBensin6-växlad manuell6,7 l/100 km NEDC156 g/km
20091.4 16v T-Jet 120 Dualogic1,4 lBensin6-växlad automat6,5 l/100 km NEDC154 g/km
2007–20091.9 MultiJet 1201,9 lDiesel5-växlad manuell5,3 l/100 km NEDC139 g/km
2008–20091.9 16v MultiJet 1501,9 lDiesel6-växlad manuell5,6 l/100 km NEDC149 g/km
20071.9 MultiJet 1501,9 lDiesel5-växlad manuell5,6 l/100 km NEDC149 g/km

Frankrike 14 versioner

Nya bilar till salu i Frankrike från ADEME Car Labelling. NEDC-siffror till 2015, WLTP-siffror i den aktuella katalogen.

År och versionMotorEffektBränsleVäxellådaFörbrukning (blandad)CO₂
2012–2014BRAVO 1.4 (90ch)–66 kW (90 hk)Bensin6-växlad manuell6,3 l/100 km NEDC146 g/km
2012–2014BRAVO 1.4 (90ch) GPL Euro 5–66 kW (90 hk)Gasol (LPG)6-växlad manuell6,3–8,3 l/100 km NEDC134–146 g/km
2012–2014BRAVO 1.6 MultiJet (105ch) Euro 5 · BRAVO 1.6 MultiJet (105ch) Sport Euro 5–77 kW (105 hk)Diesel6-växlad manuell4,9 l/100 km NEDC129 g/km
2012–2014BRAVO 1.6 MultiJet (105ch) Euro 5–77 kW (105 hk)Diesel6-växlad manuell4,4 l/100 km NEDC115 g/km
2012–2014BRAVO 1.4 T-Jet (120ch) Euro5 · BRAVO 1.4 T-Jet (120ch) Euro6–88 kW (120 hk)Bensin6-växlad manuell6,3 l/100 km NEDC146 g/km
2012–2014BRAVO 1.6 16V MultiJet (120ch) DPF–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,8 l/100 km NEDC125 g/km
2012–2014BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Dualogic Euro 5 · BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Sport Dualogic Euro 5–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,6 l/100 km NEDC120 g/km
2012–2014BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Euro 5 · BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Sport Euro 5–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,9 l/100 km NEDC129 g/km
2012–2014BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Euro 5–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,7 l/100 km NEDC122 g/km
2014BRAVO 1.4 MultiAir (140ch) · BRAVO 1.4 MultiAir (140ch) Start/Stop–103 kW (140 hk)Bensin6-växlad manuell5,7 l/100 km NEDC132 g/km
2012–2014BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Euro 5–120 kW (163 hk)Diesel6-växlad manuell5,1 l/100 km NEDC135 g/km
2012–2014BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Euro 5 · BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Sport Euro 5–121 kW (165 hk)Diesel6-växlad manuell5,3 l/100 km NEDC139 g/km
2012–2014BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Euro 5–121 kW (165 hk)Diesel6-växlad manuell5,1 l/100 km NEDC135 g/km
2012–2013BRAVO 1.4 MultiAir (140ch) Start/Stop · BRAVO 1.4 MultiAir (140ch)–103 kW (140 hk)Bensin6-växlad manuell5,7 l/100 km NEDC132 g/km

Versioner utanför dessa generationer

Visa alla 16 versioner

Europeiska unionen 3 versioner

Nyregistrerade bilar i EU (samt Norge och Island), enligt uppgifter från Europeiska miljöbyrån. Uppgifterna följer NEDC-körcykeln till och med 2020 och WLTP från 2021. Versionerna grupperas efter motor och effekt, och antalet registreringar anges.

År och versionMotorEffektBränsleCO₂EU-registreringar
2023–20241,9 l88 kW (120 hk)Diesel139 g/km24
2015–20161,6 l88 kW (120 hk)Diesel118–125 g/km476
20151,6 l77 kW (105 hk)Diesel114 g/km102

Frankrike 13 versioner

Nya bilar till salu i Frankrike från ADEME Car Labelling. NEDC-siffror till 2015, WLTP-siffror i den aktuella katalogen.

År och versionMotorEffektBränsleVäxellådaFörbrukning (blandad)CO₂
2015BRAVO 1.4 (90ch)–66 kW (90 hk)Bensin6-växlad manuell6,3 l/100 km NEDC146 g/km
2015BRAVO 1.4 (90ch) GPL Euro 5–66 kW (90 hk)Gasol (LPG)6-växlad manuell6,3–8,3 l/100 km NEDC134–146 g/km
2015BRAVO 1.6 MultiJet (105ch) Euro 5 · BRAVO 1.6 MultiJet (105ch) Sport Euro 5–77 kW (105 hk)Diesel6-växlad manuell4,9 l/100 km NEDC129 g/km
2015BRAVO 1.6 MultiJet (105ch) Euro 5–77 kW (105 hk)Diesel6-växlad manuell4,4 l/100 km NEDC115 g/km
2015BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Euro 5 · BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Sport Euro 5–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,9 l/100 km NEDC129 g/km
2015BRAVO 1.6 16V MultiJet (120ch) DPF–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,8 l/100 km NEDC125 g/km
2015BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Dualogic Euro 5 · BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Sport Dualogic Euro 5–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,6 l/100 km NEDC120 g/km
2015BRAVO 1.6 MultiJet (120ch) Euro 5–88 kW (120 hk)Diesel6-växlad manuell4,7 l/100 km NEDC122 g/km
2015BRAVO 1.4 T-Jet (120ch) Euro5 · BRAVO 1.4 T-Jet (120ch) Euro6–88 kW (120 hk)Bensin6-växlad manuell6,3 l/100 km NEDC146 g/km
2015BRAVO 1.4 MultiAir (140ch) Start/Stop · BRAVO 1.4 MultiAir (140ch)–103 kW (140 hk)Bensin6-växlad manuell5,7 l/100 km NEDC132 g/km
2015BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Euro 5–120 kW (163 hk)Diesel6-växlad manuell5,1 l/100 km NEDC135 g/km
2015BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Euro 5 · BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Sport Euro 5–121 kW (165 hk)Diesel6-växlad manuell5,3 l/100 km NEDC139 g/km
2015BRAVO 2.0 MultiJet (165ch) Euro 5–121 kW (165 hk)Diesel6-växlad manuell5,1 l/100 km NEDC135 g/km

Återkallelser för Fiat Bravo

5 officiella säkerhetsåterkallelser för Fiat Bravo från NHTSA (USA), DVSA (Storbritannien) och EU Safety Gate, med de senaste först. Reparationer vid återkallelser är normalt kostnadsfria hos tillverkarens återförsäljare.

  • Bakre tvärbalkens svetsfog kan spricka2007
  • Wastegate-rörets dragning kan orsaka brand i motorrummet2007–2008
  • Bromsslangar kan begränsa bromsvätskeflödet2007
  • Bussningarna för främre krängningshämmaren kan slitas ut2007
  • Gasvajer kan skada bromsrör

Se alla 5 återkallelsekampanjer

Liknande modeller från andra märken

Officiella uppgifter mäts enligt standardiserade testprocedurer och skiljer sig åt mellan marknader. Din förbrukning beror på hur, var och under vilka förhållanden du kör.