Mercedes-Benz GLC

Mercedes-Benz GLC
Fotografie: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Datele oficiale listează 252 de versiuni pentru Mercedes-Benz GLC (2015–2027), în Uniunea Europeană, Regatul Unit, Statele Unite și Canada. Fiecare piață își publică propriile cifre, măsurate conform propriei proceduri de testare.

Pe scurt

Ani în date
2015–2027
Piețe
Uniunea Europeană, Regatul Unit, Statele Unite, Canada
Motoare
de la 2,0 L până la 4,0 L
Putere
de la 90 kW (122 CP) până la 375 kW (510 CP)
Combustibili
Hibrid, Hibrid plug-in, Diesel, Benzină, Electric, Hidrogen
Cel mai mic consum (Uniunea Europeană)
1,9 l/100 km (WLTP)
Cel mai mic consum (Regatul Unit)
5,0 l/100 km (WLTP)
Cel mai mic consum (Statele Unite)
8,7 l/100 km (EPA)
Hibrid plug-in, ponderat (Uniunea Europeană)
0,4 l/100 km (WLTP)
Hibrid plug-in, ponderat (Canada)
9,3 l/100 km (5-cycle)
Înmatriculări noi în UE
1.488.817

Ce este Mercedes-Benz GLC?

GLC este un SUV din gama Mercedes-Benz, disponibil și cu o caroserie în stil coupé. Denumirea sa îl leagă de familia C-Class, iar modelul a luat locul lui GLK în gama de SUV-uri a mărcii. Cu o caroserie cu gardă la sol mai mare și spațiu pentru pasageri și bagaje, este o alegere versatilă în gamă.

Datele privind înmatriculările din UE acoperă perioada 2015–2025 și includ 1.488.817 înmatriculări GLC. Datele din Regatul Unit acoperă perioada 2016–2026, iar cele din SUA, perioada 2016–2027.

Generații și poziția în gamă

Prima generație, X253 și C253, a fost produsă din 2015 până în 2022. A doua generație, X254 și C254, a apărut în 2022. Codurile X se referă la caroseria SUV, iar codurile C la versiunea în stil coupé. GLC continuă rolul lui GLK în gama de SUV-uri Mercedes-Benz, cu o denumire legată de familia C-Class.

Motorizări, putere și consum oficial

În UE, gama GLC include motoare cu cilindree între 1.9 și 4.0 litri, cu puteri între 60 kW (82 PS) și 375 kW (510 PS). Versiunile din Regatul Unit ajung la 421 kW (572 PS). Modelele pe benzină și diesel sunt însoțite de versiuni hibride și hibride plug-in; în datele din UE apar și alte tipuri de combustibil, inclusiv electricitate și hidrogen.

Cel mai mic consum listat în UE pentru versiunile pe benzină, diesel și hibride este de 1,9 L/100 km conform WLTP. Valoarea WLTP ponderată pentru versiunea plug-in hybrid începe de la 0,4 L/100 km și presupune că o parte din deplasări se fac electric. În SUA, cea mai mică valoare listată este de 8,1 L/100 km conform EPA, iar cea mai bună valoare combinată este de 29 MPG. Cea mai mică valoare listată în Canada este de 8,9 L/100 km conform testului NRCan 5-cycle. Valorile ponderate pentru versiunile plug-in hybrid încep de la 9,5 L/100 km în rezultatele WLTP din Regatul Unit, 9,4 L/100 km în rezultatele EPA din SUA și 9,3 L/100 km în rezultatele testului 5-cycle din Canada. Rezultatele acestor piețe folosesc proceduri diferite: WLTP în Europa, EPA în SUA și testul 5-cycle în Canada.

Unde s-a vândut GLC?

GLC apare în datele din UE, Regatul Unit, SUA și Canada, iar tipurile de combustibil diferă între piețe. Datele din Canada listează versiuni pe benzină și hibride plug-in, în timp ce în cele din UE apar și alte tipuri de combustibil, inclusiv electricitate și hidrogen. Printre versiunile cu cele mai multe înmatriculări în UE se numără cele diesel de 2.1 litri, cu puteri de 125 kW (170 PS) și 150 kW (204 PS).

Întrebări și răspunsuri

În ce perioade au fost produse generațiile Mercedes-Benz GLC?

Prima generație (X253/C253) a fost produsă din 2015 până în 2022. A doua generație (X254/C254) a apărut în 2022.

Care este cel mai mic consum listat pentru GLC în UE?

Cea mai mică valoare listată pentru versiunile pe benzină, diesel și hibride este de 1,9 L/100 km conform WLTP. Valoarea ponderată pentru versiunea plug-in hybrid începe de la 0,4 L/100 km și presupune că o parte din deplasări se fac electric.

Cum se măsoară consumul lui GLC în SUA?

Datele din SUA folosesc procedura EPA. Cel mai mic consum listat este de 8,1 L/100 km, iar cea mai bună valoare combinată este de 29 MPG.

Este disponibil GLC ca plug-in hybrid?

Da. Versiunile plug-in hybrid apar în datele din UE, Regatul Unit, SUA și Canada, cu valori de consum ponderate, calculate conform procedurii de testare din fiecare piață.

GLC first generation (2015–2022)

Mercedes-Benz GLC first generation
Fotografie: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Coduri de model: X253, C253 · Referințe: en.wikipedia.org, de.wikipedia.org

Pe scurt: Lungime 4.670–4.750 mm · Masă proprie 1.635–1.940 kg · Viteză maximă 210–250 km/h · Promovare ITP la prima încercare la vârsta de 4–5 ani: 92,7 % (Media în Regatul Unit 91,0 %) Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Afișați toate cele 144 de versiuni

GLC second generation (din 2022)

Mercedes-Benz GLC second generation
Fotografie: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Coduri de model: X254, C254 · Referințe: en.wikipedia.org, media.mercedes-benz.com

Pe scurt: Lungime 4.750–4.900 mm · Masă proprie 1.930–2.435 kg · Viteză maximă 210–239 km/h Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Afișați toate cele 97 de versiuni

Uniunea Europeană 55 de versiuni

Autoturisme noi înmatriculate în UE (plus Norvegia și Islanda), furnizate de Agenția Europeană de Mediu. Cifre bazate pe procedura NEDC până în 2020 și pe WLTP începând din 2021; versiunile sunt grupate după motor și putere, împreună cu numărul lor de înmatriculări.

Ani și versiuneMotorPutereCombustibilConsum (mixt)CO₂Autonomie electricăÎnmatriculări în UE
2022–20252,0 L145 kW (197 CP)Hibrid5,3–5,4 L/100 km WLTP139–141 g/km–82.284
2023–20252,0 L145 kW (197 CP)Hibrid plug-in0,4–0,9 L/100 km WLTP21,3–22,2 kWh/100 km WLTP11–22 g/km118–123 km48.555
2022–20252,0 L150 kW (204 CP)Hibrid7,3–7,5 L/100 km WLTP166–173 g/km–34.323
2022–20252,0 L150 kW (204 CP)Hibrid plug-in0,5–1,2 L/100 km WLTP21,0–22,2 kWh/100 km WLTP12–26 g/km123–128 km43.544
2024–20252,0 L120 kW (163 CP)Hibrid5,2 L/100 km WLTP138–160 g/km–5.132
2023–20252,0 L198 kW (269 CP)Hibrid5,7–5,8 L/100 km WLTP151–152 g/km–13.355
2023–20253,0 L270 kW (367 CP)Hibrid6,6–6,7 L/100 km WLTP173–247 g/km–4.435
20252,0 L198 kW (269 CP)Diesel5,7 L/100 km WLTP150 g/km–2.403
2022–20252,0 L190 kW (258 CP)Hibrid7,4–7,6 L/100 km WLTP170–180 g/km–6.910
2023–20252,0 L310 kW (421 CP)Hibrid10,0–10,5 L/100 km WLTP216–238 g/km–3.780
2022–20252,0 L185 kW (252 CP)Hibrid plug-in0,5–1,1 L/100 km WLTP21,2–22,1 kWh/100 km WLTP13–33 g/km122–127 km9.932
20252,0 L190 kW (258 CP)Benzină7,5 L/100 km WLTP170 g/km–1.062
2023–20252,0 L350 kW (476 CP)Hibrid plug-in7,5–8,2 L/100 km WLTP11,6–33,6 kWh/100 km WLTP141–185 g/km12–14 km1.615
2023–2025Motor electric135 kW (184 CP)Electric13,7 kWh/100 km WLTP0 g/km651 km367
20252,0 L190 kW (258 CP)Hibrid plug-in7,5 L/100 km WLTP174 g/km93 km60
2024–20253,0 L330 kW (449 CP)Hibrid–320–336 g/km–91
20252,0 L120 kW (163 CP)Hibrid plug-in5,2 L/100 km WLTP136 g/km–51
20253,0 L270 kW (367 CP)Diesel6,7 L/100 km WLTP175 g/km–50
20252,0 L150 kW (204 CP)Hibrid plug-in0,7 L/100 km WLTP22,8 kWh/100 km WLTP15 g/km124 km46
20252,0 L198 kW (269 CP)Hibrid plug-in5,7 L/100 km WLTP151 g/km–46
20252,0 L310 kW (421 CP)Hibrid plug-in10,3 L/100 km WLTP235 g/km–42
2025Motor electric270 kW (367 CP)Electric34,5 kWh/100 km WLTP0 g/km–40
2024–2025Motor electric100 kW (136 CP)Electric–0 g/km535 km47
2025Motor electric120 kW (163 CP)Electric34,5 kWh/100 km WLTP0 g/km–35
20252,0 L310 kW (421 CP)Benzină–246 g/km–35
20242,0 L190 kW (258 CP)Hibrid7,6 L/100 km WLTP16,0 kWh/100 km WLTP173 g/km–3.687
2022–20242,0 L143 kW (194 CP)Hibrid plug-in1,8–2,0 L/100 km WLTP23,6–24,3 kWh/100 km WLTP49–52 g/km42–45 km17.353
2022–20242,0 L180 kW (245 CP)Diesel6,6–6,9 L/100 km WLTP178–182 g/km–3.378
2024Motor electric135 kW (184 CP)Electric–0 g/km–62
2023–20242,0 L143 kW (194 CP)Diesel6,5 L/100 km WLTP171 g/km–2.750
2022–20243,0 L287 kW (390 CP)Benzină10,9–11,0 L/100 km WLTP248–249 g/km–1.648
20242,0 L300 kW (408 CP)Hibrid9,9 L/100 km WLTP209 g/km–17
2022–20232,0 L155 kW (211 CP)Hibrid plug-in2,4 L/100 km WLTP23,6–24,3 kWh/100 km WLTP54–56 g/km43–45 km7.291
2022–20232,0 L145 kW (197 CP)Hibrid8,4–8,5 L/100 km WLTP192–193 g/km–4.425
2022–20232,0 L120 kW (163 CP)Diesel5,7–6,3 L/100 km WLTP161–166 g/km–5.779
2022–20232,9 L243 kW (330 CP)Diesel7,4–7,5 L/100 km WLTP194–197 g/km–2.011
20234,0 L375 kW (510 CP)Benzină12,9 L/100 km WLTP293 g/km–231
2022–20232,0 L190 kW (258 CP)Hibrid8,5–8,7 L/100 km WLTP195–197 g/km–1.216
2022–20234,0 L350 kW (476 CP)Benzină12,9–13,0 L/100 km WLTP292–295 g/km–266
2023Motor electric100 kW (136 CP)Electric13,2 kWh/100 km WLTP0 g/km–33
2022–20232,0 L275 kW (374 CP)Hibrid plug-in–27 g/km–53
2022–20232,0 L195 kW (265 CP)Hibrid–190 g/km–59
2022–20232,0 L237 kW (322 CP)Hibrid plug-in–22 g/km–58
2022–20232,0 L147 kW (200 CP)Hibrid–174 g/km–93
2022–20232,0 L240 kW (326 CP)Hibrid plug-in–27 g/km–43
20222,0 L143 kW (194 CP)Diesel6,1 L/100 km WLTP25,7 kWh/100 km WLTP166 g/km–13.330
20222,0 L145 kW (197 CP)Benzină7,4 L/100 km WLTP185 g/km–1.157
20222,0 L190 kW (258 CP)Benzină8,0 L/100 km WLTP192 g/km–198
20222,0 L155 kW (211 CP)Hibrid2,2 L/100 km WLTP187 g/km–120
20222,0 L155 kW (211 CP)Benzină2,2 L/100 km WLTP26,0 kWh/100 km WLTP191 g/km–73
20222,0 L206 kW (280 CP)Diesel–164 g/km–52
20222,0 L350 kW (476 CP)Hibrid plug-in–55 g/km–33
20222,0 L300 kW (408 CP)Hibrid–208 g/km–25
20223,0 L272 kW (370 CP)Hibrid–191 g/km–12
20222,0 L145 kW (197 CP)Hibrid plug-in–75 g/km–10

Regatul Unit 28 de versiuni

Autoturisme noi puse în vânzare în Regatul Unit, furnizate de Agenția de Certificare a Vehiculelor (Vehicle Certification Agency). Cifre NEDC până în 2018 și cifre WLTP după acest an; anii reprezintă edițiile în care a apărut o versiune.

Ani și versiuneMotorPutereCombustibilCutie de vitezeConsum (mixt)CO₂Autonomie electrică
2026GLC 250 electricMotor electric260 kW (354 CP)Electric–18,0 kWh/100 km WLTP0 g/km544 km
2026GLC 400 4MATICMotor electric360 kW (489 CP)Electric–18,8 kWh/100 km WLTP0 g/km571 km
2025–2026AMG GLC 43 4MATIC2,0 L310 kW (421 CP)HibridAutomată cu 9 trepte9,6–10,5 L/100 km WLTP218–239 g/km–
2025–2026AMG GLC 63 S E PERFORMANCE2,0 L350 kW (476 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte5,9 kWh/100 km WLTP–12 km
2025–2026AMG GLC 63 S E PERFORMANCE2,0 L500 kW (680 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte5,9 kWh/100 km WLTP–12 km
2023–2026GLC 220 d 4MATIC2,0 L145 kW (197 CP)HibridAutomată cu 9 trepte5,0–5,9 L/100 km WLTP132–155 g/km–
2023–2026GLC 300 d 4MATIC2,0 L198 kW (269 CP)HibridAutomată cu 9 trepte5,4–6,2 L/100 km WLTP141–163 g/km–
2023–2026GLC 300 de 4MATIC2,0 L245 kW (333 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte17,6–22,9 kWh/100 km WLTP–110–135 km
2023–2026GLC 300 4MATIC2,0 L190 kW (258 CP)HibridAutomată cu 9 trepte7,1–8,2 L/100 km WLTP161–186 g/km–
2023–2026GLC 300 e 4MATIC2,0 L230 kW (313 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte17,7–22,5 kWh/100 km WLTP–112–134 km
2026AMG GLC 53 4MATIC+3,0 L330 kW (449 CP)HibridAutomată cu 9 trepte9,7–9,9 L/100 km WLTP220–225 g/km–
2024Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC2,0 L421 kW (572 CP)HibridAutomată cu 9 trepte10,1–10,6 L/100 km WLTP231–243 g/km–
2024Mercedes-AMG GLC 63 S E PERFORMANCE2,0 L476 kW (647 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte12,7 kWh/100 km WLTP–12 km
2024Mercedes-AMG GLC 63 S E PERFORMANCE2,0 L680 kW (925 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte12,7 kWh/100 km WLTP–12 km
2024GLC 220 d 4MATIC2,0 L197 kW (268 CP)HibridAutomată cu 9 trepte5,1–5,9 L/100 km WLTP134–155 g/km–
2024GLC 300 d 4MATIC2,0 L269 kW (366 CP)HibridAutomată cu 9 trepte5,5–6,2 L/100 km WLTP144–162 g/km–
2024GLC 300 de 4MATIC2,0 L333 kW (453 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte21,8–25,0 kWh/100 km WLTP–107–123 km
2024GLC 300 4MATIC2,0 L258 kW (351 CP)HibridAutomată cu 9 trepte7,2–8,2 L/100 km WLTP164–186 g/km–
2024GLC 300 e 4MATIC2,0 L313 kW (426 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte21,8–24,1 kWh/100 km WLTP–111–125 km
2022–2023GLC 220 d 4MATIC2,0 L143 kW (194 CP)DieselAutomată cu 9 trepte5,8–6,8 L/100 km WLTP153–180 g/km–
2022–2023GLC 300 de 4MATIC2,0 L143 kW (194 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte24,1–26,8 kWh/100 km WLTP–44–49 km
2022–2023GLC 300 d 4MATIC2,0 L180 kW (245 CP)DieselAutomată cu 9 trepte6,4 L/100 km WLTP168 g/km–
2022–2023GLC 300 e 4MATIC2,0 L155 kW (211 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte23,7–25,9 kWh/100 km WLTP–44–49 km
2022–2023GLC 300 4MATIC2,0 L190 kW (258 CP)HibridAutomată cu 9 trepte8,0–9,0 L/100 km WLTP182–205 g/km–
2023Mercedes-AMG GLC 43 4MATIC2,0 L310 kW (421 CP)HibridAutomată cu 9 trepte9,9–10,2 L/100 km WLTP224–232 g/km–
2023Mercedes-AMG GLC 63 S E PERFORMANCE2,0 L500 kW (680 CP)Hibrid plug-inAutomată cu 9 trepte12,7 kWh/100 km WLTP–14 km
2022–2023AMG GLC 43 4MATIC3,0 L287 kW (390 CP)BenzinăAutomată cu 9 trepte10,6–11,2 L/100 km WLTP240–254 g/km–
2022–2023AMG GLC 63 S 4MATIC+4,0 L375 kW (510 CP)BenzinăAutomată cu 9 trepte12,7–13,0 L/100 km WLTP287–294 g/km–

Statele Unite 8 versiuni

Ani-model vânduți în SUA, de la EPA și Departamentul Energiei (fueleconomy.gov). Valori MPG conform testului EPA; litri la 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeTracțiuneConsum (mixt)CO₂Autonomie electrică
2027Motor electricElectricAutomatăTracțiune integrală102–119 MPGe EPA0 g/km533–563 km
2023–2027SIDI; Mild Hybrid2,0 LHibridAutomată cu 9 trepteTracțiune integrală21–27 MPG (8,7–11,2 L/100 km) EPA206–269 g/km–
2023–2027SIDI; Mild Hybrid2,0 LHibridAutomată cu 9 trepteTracțiune spate27–29 MPG (8,1–8,7 L/100 km) EPA193–201 g/km–
2027SIDI; Mild Hybrid3,0 LHibridAutomată cu 9 trepteTracțiune integrală22 MPG (10,7 L/100 km) EPA245 g/km–
2025SIDI; PHEV2,0 LHibrid plug-inAutomată cu 9 trepteTracțiune integrală20–25 MPG (9,4–11,8 L/100 km) EPA52–235 g/km–
2022–2023SIDI2,0 LBenzinăAutomată cu 9 trepteTracțiune integrală22–24 MPG (9,8–10,7 L/100 km) EPA232–247 g/km–
2022–2023SIDI3,0 LBenzinăAutomată cu 9 trepteTracțiune integrală19–21 MPG (11,2–12,4 L/100 km) EPA267–291 g/km–
2022SIDI2,0 LBenzinăAutomată cu 9 trepteTracțiune spate24 MPG (9,8 L/100 km) EPA232 g/km–

Canada 6 versiuni

Ani-model vânduți în Canada, conform clasamentelor de consum de combustibil ale Natural Resources Canada (test în 5 cicluri).

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeConsum (mixt)CO₂Autonomie electrică
2025–2026Station wagon: Small2,0 LHibrid plug-inManuală robotizată cu 9 trepte11,9 L/100 km 5-cycle235 g/km14 km
2025–2026Sport utility vehicle: Standard2,0 LHibrid plug-inAutomată cu 9 trepte9,4–9,5 L/100 km 5-cycle52 g/km87 km
2022–2026Sport utility vehicle: Small2,0 LBenzinăAutomată cu 9 trepte8,9–10,9 L/100 km 5-cycle208–253 g/km–
2026Station wagon: Small2,0 LBenzinăAutomată cu 9 trepte10,8–10,9 L/100 km 5-cycle252–256 g/km–
2024–2025Sport utility vehicle: Small · Station wagon: Small2,0 LBenzinăAutomată cu 9 trepte11,2–11,4 L/100 km 5-cycle263–269 g/km–
2022–2023Sport utility vehicle: Small3,0 LBenzinăAutomată cu 9 trepte11,3–12,3 L/100 km 5-cycle264–287 g/km–

Rechemări în service pentru Mercedes-Benz GLC

131 rechemări oficiale în service pentru Mercedes-Benz GLC de siguranță, de la NHTSA (Statele Unite), DVSA (Regatul Unit) și EU Safety Gate, începând cu cele mai recente. Reparațiile aferente rechemărilor în service sunt, de regulă, gratuite la dealerii producătorului.

  • Articulația cardanică a arborelui de transmisie se poate uza excesiv2017–2019
  • Încuietoarea ușii poate împiedica activarea frânei de parcare automate2023–2024
  • Afișajul tabloului de bord se poate stinge2025–2026
  • Centura centrală din spate s-ar putea să nu fixeze un scaun pentru copii2026
  • Șuruburile cuplajului de direcție pot să nu corespundă specificațiilor2022–2025

Consultați toate cele 131 de campanii de rechemare în service

Modele similare de la alte mărci

Cifrele oficiale sunt măsurate prin proceduri de testare standard și diferă de la o piață la alta. Consumul dumneavoastră depinde de modul, locul și condițiile în care conduceți.