Kia Sedona

Kia Sedona
Fotografie: EurovisionNim / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Datele oficiale listează 39 de versiuni pentru Kia Sedona (2000–2021), în Uniunea Europeană, Regatul Unit, Statele Unite și Canada. Fiecare piață își publică propriile cifre, măsurate conform propriei proceduri de testare.

Pe scurt

Ani în date
2000–2021
Piețe
Uniunea Europeană, Regatul Unit, Statele Unite, Canada
Motoare
de la 2,2 L până la 3,8 L
Putere
143 kW (194 CP)
Combustibili
Diesel, Benzină
Cel mai mic consum (Regatul Unit)
6,7 l/100 km (NEDC)
Cel mai mic consum (Statele Unite)
11,2 l/100 km (EPA)
Cel mai mic consum (Canada)
11,4 l/100 km (5-cycle)
Înmatriculări noi în UE
4.835

Ce este Kia Sedona?

Kia Sedona este un monovolum, cunoscut și sub denumirea de vehicul de transport persoane (people carrier), construit în jurul spațiului pentru pasageri. Kia a folosit denumirea Sedona în America de Nord; același model este cunoscut drept Carnival pe multe alte piețe.

Numele acoperă perioade diferite în funcție de piață. Cifrele din Marea Britanie acoperă perioada 2000–2012, înmatriculările din UE acoperă perioada 2010–2012, iar datele pentru SUA și Canada acoperă perioada 2002–2021.

Generații și motoare

A doua generație Sedona, cu codul VQ, a fost produsă între 2006 și 2014. În Statele Unite și Canada, a treia generație, cu codul YP, i-a urmat din 2015 până în 2021.

Opțiunile de motorizare au variat în funcție de piață. Versiunile din Marea Britanie și UE au avut motoare diesel sau pe benzină de la 2,2 L la 2,9 L; puterea în UE a ajuns la 143 kW (194 PS). Versiunile listate în SUA și Canada au fost echipate cu motoare pe benzină, de la 3,3 L la 3,8 L.

Consumul de combustibil și locurile de vânzare

Cel mai mic consum listat în Marea Britanie este de 6,7 L/100 km conform testului NEDC. În SUA, valoarea EPA este de 11,2 L/100 km sau 21 MPG în regim combinat. Cea mai mică valoare listată în Canada este de 11,4 L/100 km conform testului NRCan 5-cycle. Procedurile WLTP și NEDC din Europa, testarea EPA din SUA și procedura 5-cycle din Canada diferă, așa că rezultatele se compară cel mai bine în cadrul aceleiași piețe. Cifrele de înmatriculare din UE consemnează 4.835 de exemplare Sedona în perioada 2010–2012. Versiunea listată cu cele mai multe înmatriculări a fost cea cu motor diesel de 2,2 L și 143 kW (194 PS), care a avut 2.349 de înmatriculări în perioada 2011–2012.

Sedona apare în datele din Marea Britanie, UE, SUA și Canada. Numele și opțiunile de motorizare au variat în funcție de regiune, în timp ce rolul său a rămas cel al unui model Kia mare, destinat transportului pasagerilor.

Întrebări și răspunsuri

Ce tip de mașină este Kia Sedona?

Este un monovolum, cunoscut și sub denumirea de vehicul pentru transportul pasagerilor, conceput având în centru spațiul destinat acestora.

Ce generații de Sedona sunt listate?

A doua generație (VQ) a fost produsă din 2006 până în 2014, fiind urmată de a treia generație (YP) în Statele Unite și Canada din 2015 până în 2021.

Care este cel mai mic consum de combustibil listat pentru Sedona?

Cea mai mică valoare listată este de 6,7 L/100 km la testul NEDC din Marea Britanie. Cifrele EPA din SUA și cele cu 5 cicluri din Canada utilizează proceduri diferite.

A fost Sedona vândută cu motoare diesel?

Da. Versiunile pentru Marea Britanie și UE au inclus motoare diesel și pe benzină; versiunile listate pentru SUA și Canada au fost echipate cu motoare pe benzină.

Sedona first generation (1999–2006)

Kia Sedona first generation
Fotografie: Ethan Llamas / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Coduri de model: KV-II · Vândut în: Regatul Unit · Referințe: en.wikipedia.org

Pe scurt: Lungime 4.890–4.930 mm · Promovare ITP la prima încercare la vârsta de 13 ani și peste: 53,8 % (Media în Regatul Unit 69,2 %) Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Afișați toate cele 11 versiuni

Sedona first generation (2002–2005)

Kia Sedona first generation
Fotografie: Ethan Llamas / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Coduri de model: KV-II · Vândut în: Statele Unite și Canada · Referințe: en.wikipedia.org

Pe scurt: Lungime 4.890–4.930 mm · Promovare ITP la prima încercare la vârsta de 13 ani și peste: 53,8 % (Media în Regatul Unit 69,2 %) Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Afișați toate cele 3 versiuni

Sedona second generation (2006–2014)

Kia Sedona second generation
Fotografie: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Coduri de model: VQ · Referințe: en.wikipedia.org, cars.com

Pe scurt: Lungime 5.130 mm · Masă proprie 2.087–2.108 kg · Promovare ITP la prima încercare la vârsta de 13 ani și peste: 63,1 % (Media în Regatul Unit 69,2 %) Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Afișați toate cele 22 de versiuni

Sedona third generation (2015–2021)

Kia Sedona third generation
Fotografie: EurovisionNim / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Coduri de model: YP · Vândut în: Statele Unite și Canada · Referințe: en.wikipedia.org, cars.com

Pe scurt: Lungime 5.120 mm · Masă proprie 2.002–2.150 kg · Viteză maximă 190 km/h Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Statele Unite 2 versiuni

Ani-model vânduți în SUA, de la EPA și Departamentul Energiei (fueleconomy.gov). Valori MPG conform testului EPA; litri la 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeTracțiuneConsum (mixt)CO₂
2019–2021SIDI3,3 LBenzinăAutomată cu 8 trepteTracțiune față21 MPG (11,2 L/100 km) EPA271–272 g/km
2015–2018SIDI3,3 LBenzinăAutomată cu 6 trepteTracțiune față19–21 MPG (11,2–12,4 L/100 km) EPA269–296 g/km

Canada 2 versiuni

Ani-model vânduți în Canada, conform clasamentelor de consum de combustibil ale Natural Resources Canada (test în 5 cicluri).

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeConsum (mixt)CO₂
2019–2021Minivan3,3 LBenzinăAutomată cu 8 trepte11,5 L/100 km 5-cycle271–272 g/km
2015–2018Minivan3,3 LBenzinăAutomată cu 6 trepte11,4–12,5 L/100 km 5-cycle262–296 g/km

Rechemări în service pentru Kia Sedona

33 rechemări oficiale în service pentru Kia Sedona de siguranță, de la NHTSA (Statele Unite), DVSA (Regatul Unit) și EU Safety Gate, începând cu cele mai recente. Reparațiile aferente rechemărilor în service sunt, de regulă, gratuite la dealerii producătorului.

  • Maneta schimbătorului de viteze poate să nu se blocheze2016
  • Unitatea de control a airbagurilor le poate dezactiva2017–2019
  • Semnalizatorul se poate activa în direcția greșită2015–2017
  • Apa sau uleiul pot provoca un scurtcircuit în HECU2005–2009
  • Piulița bornei alternatorului se poate slăbi2020

Consultați toate cele 33 de campanii de rechemare în service

Modele similare de la alte mărci

Cifrele oficiale sunt măsurate prin proceduri de testare standard și diferă de la o piață la alta. Consumul dumneavoastră depinde de modul, locul și condițiile în care conduceți.