Maserati Grecale

Maserati Grecale
Bilde: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

De offisielle dataene lister opp 14 versjoner av Maserati Grecale (2022–2026), i Den europeiske union, Frankrike, USA og Canada. Hvert marked publiserer sine egne tall, målt etter sin egen testprosedyre.

Kort fortalt

Årstall i dataene
2022–2026
Markeder
Den europeiske union, Frankrike, USA, Canada
Motorer
2,0 l til 3,0 l
Effekt
184 kW (250 hk) til 410 kW (557 hk)
Drivstoff
Hybrid, Bensin, Elektrisk
Lavest forbruk (Frankrike)
8,7 l/100 km (WLTP)
Lavest forbruk (Den europeiske union)
8,8 l/100 km (WLTP)
Lavest forbruk (Canada)
9,4 l/100 km (5-cycle)
Nye registreringer i EU
13 000

Hva er Maserati Grecale?

Grecale er Maseratis SUV, med en mer oppreist og praktisk karosseriform enn merkets coupéer og kabrioleter. Den bringer merkets sportslige karakter til en bil som passer til hverdagsturer. Maserati presenterte den i 2022; registreringstallene for EU begynner i 2022, mens tallene for USA og Canada begynner i 2023.

Grecale er oppkalt etter en middelhavsvind og føyer seg inn i Maseratis tradisjon med modellnavn inspirert av vind. Modellutvalget omfatter bensin-, hybrid- og helelektrisk drift. Den elektriske Folgore er Maseratis første helelektriske SUV.

Generasjon, motorer og effekt

Grecale er én generasjon, M182, som kom i 2023. Tidlige versjoner kombinerte 4-sylindrede motorer med mildhybridhjelp, mens Trofeo har en V6-bensinmotor som er avledet fra Nettuno-motoren i MC20. Maserati la senere til den helelektriske Folgore.

På tvers av EU-versjonene varierer motorstørrelsene fra 2.0 til 3.0 liter og effekten fra 184 kW (250 PS) til 410 kW (557 PS). EU- og USA-versjonene omfatter bensin-, hybrid- og elektrisk drift; de oppførte kanadiske versjonene har bensinmotor.

Hvor drivstoffgjerrig er Maserati Grecale?

Det laveste oppførte forbruket i EU er 8,9 L/100 km etter WLTP. Frankrikes oppførte tall er 8,7 L/100 km, også etter WLTP. I USA er det laveste oppførte EPA-tallet 9,4 L/100 km, med et beste kombinert forbruk på 25 MPG. Canadas laveste oppførte tall er 9,4 L/100 km etter 5-syklustesten.

Tallene bygger på ulike testprosedyrer og gjelder ulike versjoner. I Europa brukes WLTP; i USA brukes EPA-prosedyren, mens Canada bruker sin 5-syklustest.

Hvor ble Grecale solgt?

EUs registreringstall dekker 2022–2025 og viser 13 000 Grecale-modeller. Tallene for USA og Canada begynner i 2023; Frankrikes oppførte tall gjelder 2026.

Spørsmål og svar

Når kom Maserati Grecale på markedet?

Maserati presenterte den i 2022, og EUs registreringstall begynner samme år. Tallene for USA og Canada begynner i 2023.

Kan Grecale leveres som elektrisk SUV?

Ja. Folgore er Grecales helelektriske versjon og Maseratis første helelektriske SUV.

Hva er det laveste oppførte EU-forbruket for Grecale?

Det er 8,9 L/100 km etter WLTP-testen.

Hvor mange Grecale-modeller er oppført i EUs registreringstall?

EUs registreringstall viser 13 000 fra 2022 til 2025.

Grecale Grecale (siden 2022)

Maserati Grecale Grecale
Bilde: Alexander Migl / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modellkoder: M182 · Referanser: en.wikipedia.org, maserati.com

Kort fortalt: Lengde 4 850–4 870 mm · Egenvekt 1 845–2 455 kg · Topphastighet 220–285 km/h Spesifikasjoner, pålitelighet og alle versjoner →

Vis alle 14 versjonene

Den europeiske union 7 versjoner

Nye biler registrert i EU (pluss Norge og Island), fra Det europeiske miljøbyrået. Tall for NEDC-prosedyren til 2020 og for WLTP fra 2021; utgaver er gruppert etter motor og effekt, med tilhørende registreringsantall.

År og versjonMotorEffektDrivstoffForbruk (blandet)CO₂Elektrisk rekkeviddeEU-registreringer
2022–20252,0 l243 kW (330 hk)Hybrid9,1–9,2 l/100 km WLTP207 g/km–4 010
2023–20252,0 l184 kW (250 hk)Hybrid8,9 l/100 km WLTP202–203 g/km–2 245
2022–20252,0 l221 kW (300 hk)Hybrid8,9 l/100 km WLTP201–202 g/km–4 606
2024–2025Elmotor410 kW (557 hk)Elektrisk26,0–28,4 kWh/100 km WLTP0 g/km438–464 km496
2022–20253,0 l390 kW (530 hk)Bensin11,2 l/100 km WLTP254 g/km–1 541
2022–20252,0 l221 kW (300 hk)Bensin8,8–8,9 l/100 km WLTP200 g/km–86
20222,0 l243 kW (330 hk)Bensin9,1 l/100 km WLTP204 g/km–16

Frankrike 2 versjoner

Nye biler i salg i Frankrike, fra ADEME Car Labelling. NEDC-tall til 2015, WLTP-tall i den gjeldende katalogen.

År og versjonMotorEffektDrivstoffGirkasseForbruk (blandet)CO₂
2026GRECALE GT (300ch+8Kw)2,0 l221 kW (300 hk)Hybrid8-trinns automatgir8,7 l/100 km WLTP198 g/km
2026GRECALE TROFEO (530ch)3,0 l390 kW (530 hk)Bensin8-trinns automatgir––

USA 3 versjoner

Modellår solgt i USA, fra EPA og det amerikanske energidepartementet (fueleconomy.gov). MPG på EPA-test; liter per 100 km = 235,215 ÷ MPG.

År og versjonMotorDrivstoffGirkasseDrivverkForbruk (blandet)CO₂Elektrisk rekkevidde
2025–2026ElmotorElektriskAutomatgirAWD62–81 MPGe EPA0 g/km332–431 km
2023–2026SIDI & PFI3,0 lBensin8-trinns automatgirAWD20 MPG (11,8 l/100 km) EPA268 g/km–
2023–2025SIDI; Mild Hybrid2,0 lHybrid8-trinns automatgirAWD24–25 MPG (9,4–9,8 l/100 km) EPA218–227 g/km–

Canada 2 versjoner

Modellår solgt i Canada, fra Natural Resources Canadas drivstoffforbruksskjema (5-syklustest).

År og versjonMotorDrivstoffGirkasseForbruk (blandet)CO₂
2023–2025Sport utility vehicle: Small2,0 lBensin8-trinns automatgir9,4–9,8 l/100 km 5-cycle218–227 g/km
2023–2025Sport utility vehicle: Small3,0 lBensin8-trinns automatgir11,6 l/100 km 5-cycle268 g/km

Tilbakekallinger for Maserati Grecale

3 offisielle sikkerhetstilbakekallinger for Maserati Grecale fra NHTSA (USA), DVSA (Storbritannia) og EU Safety Gate, nyeste først. Reparasjoner ved tilbakekalling er vanligvis gratis hos produsentens forhandlere.

  • Lyktene kan være feiljustert2023–2025
  • Radioprogramvare kan hindre visning av ryggebilde2023–2024
  • Ryggebildet vises kanskje ikke i revers2023–2024

Se alle 3 tilbakekallingskampanjene

Lignende modeller fra andre merker

Offisielle tall er målt etter standardiserte testprosedyrer og varierer mellom markeder. Forbruket ditt avhenger av hvordan, hvor og under hvilke forhold du kjører.