BMW i3

BMW i3
Φωτογραφία: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Τα επίσημα δεδομένα περιλαμβάνουν 47 εκδόσεις του BMW i3 (2013–2025), σε την Ευρωπαϊκή Ένωση, τη Γαλλία, τις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά. Κάθε αγορά δημοσιεύει τα δικά της στοιχεία, μετρημένα με τη δική της διαδικασία δοκιμών.

Με μια ματιά

Έτη στα δεδομένα
2013–2025
Αγορές
Ευρωπαϊκή Ένωση, Γαλλία, Ηνωμένες Πολιτείες, Καναδάς
Κινητήρες
από 0,6 L έως 1,5 L
Ισχύς
από 25 kW (34 PS) έως 170 kW (231 PS)
Καύσιμα
Ηλεκτρικό, Plug-in υβριδικό, Υβριδικό, Βενζίνη
Plug-in υβριδικό, σταθμισμένο (Γαλλία)
0,6 L/100 km (NEDC)
Plug-in υβριδικό, σταθμισμένο (Καναδάς)
6,0 L/100 km (5-cycle)
Νέες ταξινομήσεις στην ΕΕ
281.753

Τι είναι η BMW i3;

Η BMW i3 είναι ένα συμπαγές αυτοκίνητο πόλης με ψηλό και όρθιο αμάξωμα και καμπίνα σχεδιασμένη γύρω από την ηλεκτρική κίνηση. Αντί να προσαρμόσει ένα βενζινοκίνητο μοντέλο, η BMW της έδωσε ειδικά σχεδιασμένη αρχιτεκτονική για ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

Ο κλωβός επιβατών της i3 χρησιμοποίησε πλαστικό ενισχυμένο με ίνες άνθρακα, συνδεδεμένο σε μια δομή αλουμινίου που φέρει το σύστημα μετάδοσης κίνησης, το πλαίσιο και την μπαταρία. Παράλληλα με τις αμιγώς ηλεκτρικές εκδόσεις, ορισμένες αγορές προσέφεραν επίσης ένα plug-in hybrid με έναν μικρό βενζινοκινητήρα που αύξανε την αυτονομία οδήγησης.

Γενιά της BMW i3

Η i3 είχε μία γενιά, την I01, η οποία κυκλοφόρησε από το 2014 έως το 2022. Η BMW ανανέωσε το ηλεκτρικό σύστημα και τη γκάμα του μοντέλου εκείνη την περίοδο, διατηρώντας το συμπαγές, ψηλό αμάξωμα. Το αυτοκίνητο κατασκευαζόταν στο εργοστάσιο της BMW στη Λειψία.

Κινητήρες και ισχύς

Η i3 προσφέρθηκε ως αμιγώς ηλεκτρικό αυτοκίνητο, με μια έκδοση plug-in hybrid με σύστημα επέκτασης αυτονομίας σε ορισμένες αγορές. Τα στοιχεία ταξινομήσεων στην ΕΕ από το 2013 έως το 2025 κατατάσσουν τις εκδόσεις σε ηλεκτρικές, plug-in hybrid και άλλους τύπους καυσίμου, με ισχύ από 25 kW (34 PS) έως 170 kW (231 PS). Οι πιο ταξινομημένες καταχωρίσεις στην ΕΕ ήταν ηλεκτρικές εκδόσεις με απόδοση 75 kW (102 PS).

Η γκάμα ποικίλλε ανάλογα με την αγορά. Τα στοιχεία για τις ΗΠΑ και τον Καναδά περιλαμβάνουν ηλεκτρικές και plug-in hybrid εκδόσεις. Η αναγραφόμενη ισχύς στον Καναδά κυμαίνεται από 125 kW (170 PS) έως 135 kW (184 PS).

Κατανάλωση ενέργειας και εκπομπές

Για τις plug-in hybrid εκδόσεις, η Γαλλία παραθέτει μια σταθμισμένη τιμή κατανάλωσης 0,6 L/100 km κατά το πρότυπο NEDC. Η τιμή του EPA στις ΗΠΑ είναι 6 L/100 km και η τιμή 5 κύκλων του Καναδά είναι επίσης 6 L/100 km. Αυτές οι σταθμισμένες τιμές προϋποθέτουν ότι ένα μέρος της οδήγησης γίνεται ηλεκτρικά.

Οι διαδικασίες δοκιμών διαφέρουν: το αποτέλεσμα της Γαλλίας χρησιμοποιεί NEDC, οι ΗΠΑ χρησιμοποιούν EPA και ο Καναδάς τη δοκιμή 5 κύκλων του. Οι ταξινομήσεις στην ΕΕ ανέρχονται συνολικά σε 281.753 i3 κατά την περίοδο που εμφανίζεται.

Πού πωλούνταν η BMW i3;

Υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία για την ΕΕ, τη Γαλλία, τις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά. Η αποκλειστική ηλεκτρική σχεδίαση και η παραγωγή της στο εργοστάσιο της BMW στη Λειψία έκαναν την i3 ένα ξεχωριστό κομμάτι της γκάμας.

Ερωτήσεις και απαντήσεις

Πότε πωλούνταν η BMW i3;

Η γενιά I01 κυκλοφόρησε από το 2014 έως το 2022. Τα στοιχεία ταξινομήσεων στην ΕΕ εκτείνονται από το 2013 έως το 2025.

Ήταν η BMW i3 πλήρως ηλεκτρική;

Προσφέρθηκε ως αμιγώς ηλεκτρικό αυτοκίνητο, ενώ ορισμένες αγορές διέθεταν επίσης μια έκδοση plug-in hybrid με σύστημα επέκτασης αυτονομίας.

Ποια είναι η χαμηλότερη αναγραφόμενη κατανάλωση plug-in hybrid;

Η Γαλλία αναφέρει 0,6 L/100 km κατά το πρότυπο NEDC. Οι ΗΠΑ και ο Καναδάς αναφέρουν από 6 L/100 km χρησιμοποιώντας τις αντίστοιχες διαδικασίες τους.

Τι ισχύ προσέφερε η i3;

Οι εκδόσεις που αναφέρονται στην ΕΕ κυμαίνονται από 25 kW (34 PS) έως 170 kW (231 PS).

i3 first generation (2013–2022)

BMW i3 first generation
Φωτογραφία: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Κωδικοί μοντέλου: I01 · Διατίθεται σε: Ηνωμένες Πολιτείες, Καναδάς, Ευρωπαϊκή Ένωση και Γαλλία · Παραπομπές: bmwusa.com, press.bmwgroup.com

Με μια ματιά: Μήκος 4.000–4.010 mm · Απόβαρο 1.170–1.290 kg · Μέγιστη ταχύτητα 150–160 km/h Τεχνικά χαρακτηριστικά, αξιοπιστία και όλες οι εκδόσεις →

Εμφάνιση και των 42 εκδόσεων

i3 second generation (από το 2026)

BMW i3 first generation
Δεν υπάρχει ακόμη φωτογραφία αυτής της γενιάς· η φωτογραφία δείχνει τη γενιά first generation.Φωτογραφία: Vauxford / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Κωδικοί μοντέλου: NA0 · Παραπομπές: bmwgroup.com, bmwgroup.com

Με μια ματιά: Μήκος 4.760 mm · Απόβαρο 2.180 kg · Μέγιστη ταχύτητα 200 km/h Τεχνικά χαρακτηριστικά, αξιοπιστία και όλες οι εκδόσεις →

Εκδόσεις εκτός αυτών των γενιών

Ευρωπαϊκή Ένωση 5 εκδόσεις

Νέα αυτοκίνητα ταξινομημένα στην ΕΕ (συν Νορβηγία και Ισλανδία), από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος. Στοιχεία για τη διαδικασία NEDC έως το 2020 και για το WLTP από το 2021· οι εκδόσεις ομαδοποιούνται ανά κινητήρα και ισχύ, με τον αριθμό των ταξινομήσεών τους.

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΙσχύςΚαύσιμοΚατανάλωση (μικτός κύκλος)CO₂Ηλεκτρική αυτονομίαΤαξινομήσεις στην ΕΕ
2024–2025Ηλεκτροκινητήρας170 kW (231 PS)Ηλεκτρικό–0 g/km–115
2024–2025Ηλεκτροκινητήρας140 kW (190 PS)Ηλεκτρικό–0 g/km–40
2024Ηλεκτροκινητήρας180 kW (245 PS)Ηλεκτρικό–0 g/km–30
2024Ηλεκτροκινητήρας75 kW (102 PS)Ηλεκτρικό15,8 kWh/100 km WLTP0 g/km297 km19
2023Ηλεκτροκινητήρας135 kW (184 PS)Ηλεκτρικό16,4 kWh/100 km WLTP0 g/km281 km18

Ανακλήσεις BMW i3

15 επίσημες εκστρατείες ανάκλησης ασφαλείας για το BMW i3 από την NHTSA (Ηνωμένες Πολιτείες), τη DVSA (Ηνωμένο Βασίλειο) και το EU Safety Gate, με τις νεότερες πρώτες. Οι επισκευές στο πλαίσιο των ανακλήσεων είναι συνήθως δωρεάν στους αντιπροσώπους του κατασκευαστή.

  • Η μεμβράνη των κυψελών της μπαταρίας υψηλής τάσης ενδέχεται να είναι ελαττωματική2018–2021
  • Η γεννήτρια αερίου του μηχανισμού επαναφοράς ζώνης ασφαλείας εμπρός ενδέχεται να υποστεί ζημιά2022
  • Οι βίδες της ζώνης ασφαλείας και του πίσω καθίσματος ενδέχεται να μην πληρούν τις προδιαγραφές2021
  • Ο δακτύλιος ρύθμισης της πλάτης του πίσω καθίσματος ενδέχεται να σπάσει2021
  • Ο αισθητήρας ανίχνευσης ανατροπής ενδέχεται να είναι ελαττωματικός2020

Δείτε και τις 15 εκστρατείες ανάκλησης

Παρόμοια μοντέλα από άλλες μάρκες

Τα επίσημα στοιχεία μετρούνται σύμφωνα με τυπικές διαδικασίες δοκιμών και διαφέρουν μεταξύ των αγορών. Η κατανάλωσή σας εξαρτάται από τον τρόπο, τον τόπο και τις συνθήκες οδήγησής σας.