SWM G01

SWM G01
Foto: Navigator84 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

De officielle data viser 4 versioner af SWM G01 (2021–2025) i Den Europæiske Union. Hvert marked offentliggør sine egne tal, som er målt efter markedets egen testprocedure.

Kort overblik

År i dataene
2021–2025
Markeder
EU
Motorer
1,5 L til 1,5 L
Effekt
98 kW (133 PS) til 133 kW (181 PS)
Brændstoftyper
Benzin
Laveste forbrug (EU)
8,0 L/100 km (WLTP)
Nye registreringer i EU
1.324

Hvad er SWM G01?

SWM G01 er en femdørs SUV i mærkets bilprogram med en kabine og en karrosseriform, der egner sig til hverdagskørsel og familieture. Den fik sin debut i 2018, og første generation er stadig i produktion. I EU løber registreringerne fra 2021 til og med 2025.

SWM begyndte som et italiensk motorcykelmærke. Shineray overtog mærket i 2014 og bragte det ind i et nyt kapitel, som omfattede personbiler. G01 var blandt mærkets tidlige SUV'er.

Generationer og motorer

G01 har én navngivet generation, der spænder fra 2018 og til i dag. Modellens debut i Milano markerede SWM's skridt ind i SUV-klassen under G01-navnet.

I EU-programmet har G01 en 1,5-liters benzinmotor med en ydelse fra 98 kW (133 PS) til 133 kW (181 PS). Versionen med 98 kW (133 PS) var den mest registrerede konfiguration i 2023 med 594 registreringer.

Hvor brændstoføkonomisk er SWM G01?

Det laveste angivne officielle forbrug for EU-programmet er 8 L/100 km ved WLTP-test. EU-registreringerne løber fra 2021 til 2025. WLTP benyttes i Europa; US EPA- og canadiske 5-cyklus-procedurer er anderledes, så tal fra disse markeder er ikke direkte sammenlignelige.

G01 blev registreret 1.324 gange i EU i denne periode.

Spørgsmål og svar

Hvilken type bil er SWM G01?

Det er en femdørs SUV i SWM's bilprogram.

Hvilke motorer og ydelser er angivet for G01?

EU-programmet har en 1,5-liters benzinmotor med en ydelse fra 98 kW (133 PS) til 133 kW (181 PS).

Hvad er G01's officielle brændstofforbrug?

Det laveste angivne EU-tal er 8 L/100 km ved WLTP.

Hvornår blev SWM G01 registreret i EU?

EU-registreringerne løber fra 2021 til og med 2025.

G01 first generation (siden 2018)

SWM G01 first generation
Foto: Navigator84 / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Referencer: swmmotors.com.cn, drom.ru

Kort fortalt: Længde 4.610 mm · Køreklar vægt 1.560 kg Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

EU 4 versioner

Nye biler registreret i EU (samt Norge og Island) ifølge Det Europæiske Miljøagentur. Tal efter NEDC-proceduren til og med 2020 og efter WLTP fra 2021; versioner grupperes efter motor og effekt sammen med antallet af registreringer.

År og versionMotorEffektBrændstofForbrug (kombineret)CO₂Registreringer i EU
2023–20251,5 L98 kW (133 PS)Benzin8,0–8,9 L/100 km WLTP184–194 g/km965
2024–20251,5 L102 kW (139 PS)Benzin8,8–8,9 L/100 km WLTP199–200 g/km202
20251,5 L133 kW (181 PS)Benzin8,5 L/100 km WLTP190 g/km120
2021–20221,5 L98 kW (133 PS)Benzin–186–191 g/km37

Lignende modeller fra andre mærker

Officielle tal måles efter standardiserede testprocedurer og varierer fra marked til marked. Dit forbrug afhænger af, hvordan, hvor og under hvilke forhold du kører.