Maserati 225

Intet foto endnu

De officielle data viser én version af Maserati 225 (1989) i USA.

Kort overblik

År i dataene
1989
Markeder
USA
Motorer
2,8 L
Brændstoftyper
Benzin
Laveste forbrug (USA)
15,7 L/100 km (EPA)

Hvad er Maserati 225?

Maserati 225 er en todørs coupé fra Biturbo-æraen, hvor Maserati byggede en bred vifte af kompakte, turboladede biler. Biturbo-familien var med til at forme virksomhedens program af personbiler i 1980'erne med italiensk design og en V6-motor med to turboladere.

Motor

1989-modellen af 225 til det amerikanske marked har en 2,8-liters benzinmotor.

Hvor brændstoføkonomisk er Maserati 225?

Det amerikanske EPA angiver 225 til 15 MPG ved blandet kørsel, hvilket svarer til 15,7 L/100 km. US EPA-test adskiller sig fra de europæiske WLTP- og NEDC-procedurer samt Canadas fem-cyklus-metode, så resultater på tværs af markeder er ikke direkte sammenlignelige.

Hvor blev Maserati 225 solgt?

Tallene for 225 her gælder for USA. Bilen tilhører Maseratis bredere Biturbo-familie, som omfattede forskellige versioner til forskellige markeder.

Spørgsmål og svar

Hvilken motor har Maserati 225?

Den har en 2,8-liters benzinmotor.

Hvad er Maserati 225's officielle brændstofforbrug?

EPA-tallet ved blandet kørsel er 15 MPG eller 15,7 L/100 km.

Er Maserati 225 en coupé eller en cabriolet?

Det er en to-dørs coupé.

Hvilken årgang dækkes for Maserati 225?

US EPA-klassificeringen gælder for 1989-modelåret.

Alle versioner af 225

USA 1 version

Modelår solgt i USA ifølge EPA og Department of Energy (fueleconomy.gov). MPG efter EPA-testen; liter pr. 100 km = 235.215 ÷ MPG.

År og versionMotorBrændstofGearkasseTrækForbrug (kombineret)CO₂
1989(GUZZLER) (FFS,TRBO)2,8 LBenzin5-trins manuelt gearBaghjulstræk15 MPG (15,7 L/100 km) EPA368 g/km

Lignende modeller fra andre mærker

Officielle tal måles efter standardiserede testprocedurer og varierer fra marked til marked. Dit forbrug afhænger af, hvordan, hvor og under hvilke forhold du kører.