Cadillac XLR

Cadillac XLR
Foto: Greg Gjerdingen from Willmar, USA / Wikimedia Commons · CC BY 2.0

Den officiella datan listar 12 versioner av Cadillac XLR (2004–2009), i Storbritannien, USA och Kanada. Varje marknad publicerar sina egna uppgifter, uppmätta enligt sin egen testprocedur.

Snabbfakta

Årsmodeller i datan
2004–2009
Marknader
Storbritannien, USA, Kanada
Motorer
4,4 l till 4,6 l
Bränslen
Bensin
Lägsta förbrukning (Storbritannien)
12,3 l/100 km (NEDC)
Lägsta förbrukning (Kanada)
13,0 l/100 km (5-cycle)
Lägsta förbrukning (USA)
13,1 l/100 km (EPA)

Vad är Cadillac XLR?

Cadillac XLR är en lyxig tvåsitsig roadster med bakhjulsdrift och ett elmanövrerat hardtop-tak som fälls undan. Med taket uppe ser den ut som en coupé; fäller du ned det blir bilen en öppen bil för bekväm körning. Den kantiga designen förde Cadillacs formspråk till en mer personlig, förarfokuserad bil.

Cadillac tillverkade 1 generation från 2004 till 2009. Modellutbudet omfattade XLR-V, en starkare version med kompressormatad motor. XLR förenade en grand tourers komfort med friheten hos en cabriolet.

Motorer och effekt

XLR hade bensindrivna V8-motorer på 4,4 L till 4,6 L på de marknader som visas. XLR-V hade en kompressormatad motor.

Hur bränslesnål är Cadillac XLR?

De officiella värdena varierar mellan marknaderna eftersom varje marknad använder sin egen testmetod. I USA anger EPA en bästa kombinerad klassning på 18 MPG för XLR, eller en lägsta redovisad förbrukning på 13,1 L/100 km. Kanadas NRCan 5-cycle-värde är 13 L/100 km. I Storbritannien är VCA:s NEDC-värde 12,3 L/100 km. NEDC-, EPA- och kanadensiska 5-cycle-resultat är inte direkt jämförbara.

Var såldes den?

De officiella uppgifterna omfattar USA och Kanada från 2004 till 2009 samt Storbritannien från 2006 till 2007. Den första generationen XLR tillverkades till och med 2009.

Frågor och svar

Var Cadillac XLR en cabriolet?

Ja. Det var en tvåsitsig roadster med ett elmanövrerat infällbart hardtop-tak.

Vilken motor hade XLR?

Den hade bensindrivna V8-motorer på 4,4 L till 4,6 L. XLR-V hade en kompressormatad motor.

Vilket är XLR:s bästa officiella bränsleförbrukningsvärde?

Den lägsta redovisade förbrukningen är 12,3 L/100 km enligt brittiska VCA:s NEDC-metod. Den bästa kombinerade EPA-förbrukningen i USA är 18 MPG.

XLR First generation (2004–2009)

Cadillac XLR First generation
Foto: Greg Gjerdingen from Willmar, USA / Wikimedia Commons · CC BY 2.0

Modellkoder: GMX215 · Källor: en.wikipedia.org, cars.com

Snabböversikt: Längd 4 510 mm · Tjänstevikt 1 550–1 703 kg · Maxhastighet 250 km/h Specifikationer, tillförlitlighet och alla versioner →

Visa alla 12 versioner

Storbritannien 4 versioner

Nya bilar till salu i Storbritannien från Vehicle Certification Agency. NEDC-siffror till 2018 och WLTP-siffror därefter; åren avser de utgåvor som en version fanns med i.

År och versionMotorBränsleVäxellådaFörbrukning (blandad)CO₂
2006–20074.4 - V8 AUT4,4 lBensin6-växlad automat14,3–14,9 l/100 km NEDC339–354 g/km
2006–20074.6 - V8 AUT · 4.6 - V8 AUT (06MY)4,6 lBensin5-växlad automat12,5 l/100 km NEDC297 g/km
2006–20074.6 - V8 AUT4,6 lBensin5-växlad automat12,3 l/100 km NEDC291 g/km
20074.6 - V8 AUT4,6 lBensin6-växlad automat12,8 l/100 km NEDC305 g/km

USA 5 versioner

Modellår som sålts i USA, från EPA och US Department of Energy (fueleconomy.gov). MPG enligt EPAs körcykel; liter per 100 km = 235,215 ÷ MPG.

År och versionMotorBränsleVäxellådaDrivningFörbrukning (blandad)CO₂
2009CLKUP4,4 lBensin6-växlad automatBakhjulsdrift17 MPG (13,8 l/100 km) EPA325 g/km
2007–20093MODE CLKUP · CLKUP4,6 lBensin6-växlad automatBakhjulsdrift18 MPG (13,1 l/100 km) EPA307 g/km
20082MODE CLKUP4,4 lBensin6-växlad automatBakhjulsdrift16 MPG (14,7 l/100 km) EPA345 g/km
2006–20072MODE CLKUP · 3MODE CLKUP4,4 lBensin6-växlad automatBakhjulsdrift16 MPG (14,7 l/100 km) EPA345 g/km
2004–2006CLKUP · 2MODE CLKUP4,6 lBensin5-växlad automatBakhjulsdrift18 MPG (13,1 l/100 km) EPA307 g/km

Kanada 3 versioner

Modellår som sålts i Kanada, från Natural Resources Canadas bränsleförbrukningsvärden (5-cykeltest).

År och versionMotorBränsleVäxellådaFörbrukning (blandad)CO₂
2007–2009Two-seater4,4 lBensin6-växlad automat14,0–14,9 l/100 km 5-cycle322–343 g/km
2007–2009Two-seater4,6 lBensin6-växlad automat13,0 l/100 km 5-cycle299 g/km
2004–2006Two-seater4,6 lBensin5-växlad automat13,2–13,3 l/100 km 5-cycle304–306 g/km

Återkallelser för Cadillac XLR

4 officiella säkerhetsåterkallelser för Cadillac XLR från NHTSA (USA), DVSA (Storbritannien) och EU Safety Gate, med de senaste först. Reparationer vid återkallelser är normalt kostnadsfria hos tillverkarens återförsäljare.

  • Blinkerslampan kan gå sönder i förtid2004–2005
  • Gaspedalen kanske inte återgår till tomgång2004
  • De bakre bromsledningarna kan överhettas2004–2005
  • Länkarmens led kan separera2004

Se alla 4 återkallelsekampanjer

Liknande modeller från andra märken

Officiella uppgifter mäts enligt standardiserade testprocedurer och skiljer sig åt mellan marknader. Din förbrukning beror på hur, var och under vilka förhållanden du kör.