Audi 90

Audi 90
Fotografia: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Oficiálne údaje uvádzajú 10 verzií modelu Audi 90 (1990–1995) na trhoch: Spojené štáty a Kanada. Každý trh zverejňuje vlastné údaje namerané podľa vlastnej skúšobnej metódy.

V skratke

Roky v údajoch
1990–1995
Trhy
Spojené štáty, Kanada
Motory
od 2,3 l do 2,8 l
Palivá
Benzín
Najnižšia spotreba (Spojené štáty)
11,8 l/100 km (EPA)
Najnižšia spotreba (Kanada)
11,9 l/100 km (5-cycle)

Čo je Audi 90?

Audi 90 bol 4-dverový sedan vychádzajúci z modelu Audi 80 a v ponuke zastával vyššiu pozíciu. V Severnej Amerike sa toto meno používalo v USA a Kanade. 4 kruhy na maske chladiča spájajú Audi so 4 nemeckými automobilkami, ktoré sa spojili a vytvorili Auto Union, predchodcu spoločnosti.

Generácie Audi 90

Generácia B3 (Typ 89) pokrýva v uvedených severoamerických trhoch roky 1990–1991. Mala jednoduché, hranaté línie sedanu a patrila do rozširujúcej sa ponuky Audi s pohonom všetkých kolies quattro.

Nasledovala generácia B4 (Typ 8C), ktorá sa predávala v rokoch 1992–1995. Rozvíjala rovnakú koncepciu sedanu s upraveným dizajnom. V Severnej Amerike sa názov 90 používal aj pre túto generáciu.

Motory a spotreba paliva

V USA malo Audi 90 benzínové motory s objemom od 2,3 L do 2,8 L. Údaje EPA pokrývajú 12 verzií z rokov 1990–1995. Najlepšia kombinovaná spotreba bola 20 MPG, teda 11,8 L/100 km.

V Kanade mala ponuka na rok 1995 benzínový motor s objemom 2,8 L a spotrebou 11,9 L/100 km podľa 5-cyklového testu NRCan. Skúšobné postupy sa líšia podľa trhu: v Európe sa používa WLTP alebo NEDC, v USA testy EPA a v Kanade 5-cyklová metodika.

Otázky a odpovede

V ktorých rokoch sa Audi 90 predávalo v USA?

Údaje EPA pokrývajú roky 1990–1995.

Ktoré generácie Audi 90 sú uvedené?

B3 (Typ 89) z rokov 1990–1991 a B4 (Typ 8C) z rokov 1992–1995.

Aká bola najlepšia kombinovaná spotreba Audi 90 v USA?

Najlepšia kombinovaná spotreba podľa EPA bola 20 MPG, teda 11,8 L/100 km.

Bolo Audi 90 dostupné v Kanade?

Áno. Audi 90 z roku 1995 malo benzínový motor s objemom 2,8 L a spotrebou 11,9 L/100 km podľa 5-cyklového testu NRCan.

90 B3 (1990–1991)

Audi 90 B3
Fotografia: Rutger van der Maar / Wikimedia Commons · CC BY 2.0

Kódy modelu: B3, Typ 89 · Predávané v: Spojené štáty a Kanada · Zdroje: en.wikipedia.org

Prehľad: Dĺžka 4 404 mm Technické údaje, spoľahlivosť a všetky verzie →

Zobraziť všetky 3 verzie

90 B4 (1992–1995)

Audi 90 B4
Fotografia: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Kódy modelu: B4, Typ 8C · Predávané v: Spojené štáty a Kanada · Zdroje: en.wikipedia.org

Prehľad: Dĺžka 4 580 mm · Pohotovostná hmotnosť 1 190–1 430 kg Technické údaje, spoľahlivosť a všetky verzie →

Spojené štáty 5 verzií

Modelové roky predávané v USA podľa údajov EPA a Ministerstva energetiky (fueleconomy.gov). Hodnoty MPG v teste EPA; litre na 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Roky a verziaMotorPalivoPrevodovkaPohonSpotreba (kombinovaná)CO₂
1994–1995(FFS), CLKUP · (FFS), 2MODE CLKUP2,8 lBenzín4-stupňová automatickáPohon predných kolies19 MPG (12,4 l/100 km) EPA291 g/km
1995(FFS), CLKUP2,8 lBenzín4-stupňová automatickáPohon predných kolies20 MPG (11,8 l/100 km) EPA276 g/km
1993–1995(FFS)2,8 lBenzín5-stupňová manuálnaPohon predných kolies19–20 MPG (11,8–12,4 l/100 km) EPA276–291 g/km
1993–1995(FFS)2,8 lBenzín5-stupňová manuálnaPohon štyroch alebo všetkých kolies17–19 MPG (12,4–13,8 l/100 km) EPA291–325 g/km
1993(FFS), 2MODE CLKUP2,8 lBenzín4-stupňová automatickáPohon predných kolies17 MPG (13,8 l/100 km) EPA325 g/km

Kanada 2 verzie

Modelové roky predávané v Kanade podľa hodnotení spotreby paliva Natural Resources Canada (test s 5 cyklami).

Roky a verziaMotorPalivoPrevodovkaSpotreba (kombinovaná)CO₂
1995Compact2,8 lBenzín4-stupňová automatická12,3 l/100 km 5-cycle283 g/km
1995Compact2,8 lBenzín5-stupňová manuálna11,9–12,2 l/100 km 5-cycle274–281 g/km

Zvolávacie akcie Audi 90

6 oficiálnych zvolávacích akcií týkajúcich sa bezpečnosti vozidiel Audi 90 podľa údajov NHTSA (USA), DVSA (Spojené kráľovstvo) a systému EU Safety Gate, od najnovších. Opravy v rámci zvolávacích akcií sú u predajcov výrobcu zvyčajne bezplatné.

  • Tesnenie vstrekovača paliva môže prepúšťať1993–1995
  • Statická elektrina môže aktivovať airbag vodiča1995–1996
  • Snímač airbagu môže zlyhať a neočakávane sa aktivovať1989–1993
  • Spínač zapaľovania môže narušiť elektrické príslušenstvo1994–1996
  • Diferenciál môže zlyhať v dôsledku nedostatku oleja1989–1991

Zobraziť všetkých 6 zvolávacích akcií

Podobné modely iných značiek

Oficiálne hodnoty sa merajú pomocou štandardných testovacích postupov a medzi jednotlivými trhmi sa líšia. Vaša spotreba závisí od toho, ako, kde a za akých podmienok jazdíte.