GMC Suburban

GMC Suburban
Fotografie: Bull-Doser / Wikimedia Commons · Public domain

Datele oficiale listează 29 de versiuni pentru GMC Suburban (1984–1999), în Statele Unite și Canada. Fiecare piață își publică propriile cifre, măsurate conform propriei proceduri de testare.

Pe scurt

Ani în date
1984–1999
Piețe
Statele Unite, Canada
Motoare
de la 5,0 L până la 6,2 L
Combustibili
Benzină, Diesel
Cel mai mic consum (Statele Unite)
13,1 l/100 km (EPA)
Cel mai mic consum (Canada)
16,8 l/100 km (5-cycle)

Ce este GMC Suburban?

GMC Suburban a fost un SUV de mari dimensiuni, construit pe baza unei camionete și având o caroserie lungă pentru transportul pasagerilor și al încărcăturilor. Ocupa segmentul spațios al gamei de vehicule utilitare GMC, cu o formă practică, potrivită atât pentru deplasările de zi cu zi, cât și pentru utilizarea solicitantă.

GMC a folosit numele Suburban până în 1999, după care SUV-ul său de mari dimensiuni a fost numit Yukon XL. Generația Rounded-Line a fost produsă între 1984 și 1991. A urmat generația VIII, între 1992 și 1999, cu codul GMT425 și din familia platformei mai noi GMT400.

Generațiile GMC Suburban

Generația Rounded-Line a fost produsă între 1984 și 1991 și avea designul pătrățos al camionetelor din acea perioadă. Generația VIII, identificată prin codul GMT425, a urmat între 1992 și 1999. Aceasta a adus un design mai modern pe platforma din familia GMT400, păstrând forma caracteristică Suburban: un vehicul de mari dimensiuni, cu o caroserie lungă.

Motoare și putere

Versiunile din Statele Unite aveau motoare cu cilindree între 5,0 L și 6,2 L și funcționau pe benzină sau motorină. Versiunile canadiene aveau motoare pe benzină de 5,7 L.

Cât de economic este GMC Suburban?

Cea mai mică valoare listată a consumului în Statele Unite este 13,1 L/100 km, iar cea mai bună valoare EPA în regim combinat este 18 MPG. Cea mai mică valoare listată în Canada este 16,8 L/100 km, conform testului NRCan în 5 cicluri. Procedurile de măsurare a consumului diferă în funcție de piață: în Statele Unite se folosește EPA, în Canada testul în 5 cicluri, iar în Europa WLTP sau NEDC.

Întrebări și răspunsuri

Când s-a vândut GMC Suburban?

Cifrele din Statele Unite acoperă perioada 1984–1999; cele din Canada acoperă 1995–1999.

Ce generații GMC Suburban sunt prezentate aici?

Generația Rounded-Line a fost produsă între 1984 și 1991, urmată de generația VIII, între 1992 și 1999.

Ce motoare erau disponibile?

Versiunile din Statele Unite aveau motoare între 5,0 L și 6,2 L și funcționau pe benzină sau motorină. Versiunile canadiene aveau motoare pe benzină de 5,7 L.

Care este cea mai bună valoare EPA în regim combinat?

Cea mai bună valoare EPA în regim combinat este 18 MPG.

Suburban Rounded-Line (1984–1991)

GMC Suburban Rounded-Line
Fotografie: DestinationFearFan / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Referințe: en.wikipedia.org

Pe scurt: Lungime 5.565 mm · Masă proprie 2.508–2.571 kg Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Afișați toate cele 24 de versiuni

Suburban VIII (1992–1999)

GMC Suburban VIII
Fotografie: Bull-Doser / Wikimedia Commons · Public domain

Coduri de model: GMT425 · Referințe: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org

Pe scurt: Lungime 5.560–5.588 mm Specificații, fiabilitate și toate versiunile →

Statele Unite 4 versiuni

Ani-model vânduți în SUA, de la EPA și Departamentul Energiei (fueleconomy.gov). Valori MPG conform testului EPA; litri la 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeTracțiuneConsum (mixt)CO₂
1996–1999(350 V8) (FFS) (MPFI), CLKUP · (350 V8), CLKUP5,7 LBenzinăAutomată cu 4 trepteTracțiune spate14 MPG (16,8 L/100 km) EPA394 g/km
1996–1997(350 V8) (FFS) (MPFI), CLKUP5,7 LBenzinăAutomată cu 4 trepteTracțiune integrală sau 4x412–13 MPG (18,1–19,6 L/100 km) EPA425–460 g/km
1994–1995(350 V8) (FFS), CLKUP5,7 LBenzinăAutomată cu 4 trepteTracțiune integrală sau 4x412–13 MPG (18,1–19,6 L/100 km) EPA425–460 g/km
1995(350 V8)5,7 LBenzinăAutomată cu 4 trepteTracțiune spate13 MPG (18,1 L/100 km) EPA425 g/km

Canada versiunea 1

Ani-model vânduți în Canada, conform clasamentelor de consum de combustibil ale Natural Resources Canada (test în 5 cicluri).

Ani și versiuneMotorCombustibilCutie de vitezeConsum (mixt)CO₂
1995–1999Sport utility vehicle5,7 LBenzinăAutomată cu 4 trepte16,8–20,6 L/100 km 5-cycle386–474 g/km

Rechemări în service pentru GMC Suburban

17 rechemări oficiale în service pentru GMC Suburban de siguranță, de la NHTSA (Statele Unite), DVSA (Regatul Unit) și EU Safety Gate, începând cu cele mai recente. Reparațiile aferente rechemărilor în service sunt, de regulă, gratuite la dealerii producătorului.

  • Motorul ștergătoarelor de parbriz se poate defecta1994–1997
  • Cablajul pragului lateral se poate supraîncălzi și provoca un incendiu2000
  • Comutatorul oglinzii electrice se poate scurtcircuita și provoca un incendiu1997–1998
  • Un furtun de vacuum îndoit poate afecta eficiența frânării2000
  • Sistemul de protecție a pasagerului din față poate să nu îndeplinească cerințele1999

Consultați toate cele 17 campanii de rechemare în service

Modele similare de la alte mărci

Cifrele oficiale sunt măsurate prin proceduri de testare standard și diferă de la o piață la alta. Consumul dumneavoastră depinde de modul, locul și condițiile în care conduceți.