Ukraina: liikennemerkit
134 liikennemerkkiä virallisine tunnuksineen, kutakin verrataan samaan merkkiin muissa maissa.
Varoitusmerkit
Vaarallinen mutka edessä1.1
Kaarteita edessä1.3.1
Mutkia edessä1.3.1
Jyrkän mutkan suuntamerkit1.4.1
Risteys, jossa oikealta tulevalla on etuajo-oikeus1.21
Risteys, jossa sivutiet1.22
Sivutien liittymä1.23.1
Porrastettu liittymä1.23.3
Kiertoliittymä edessä1.19
Liikennevalot edessä1.24
Kaksisuuntainen liikenne alkaa1.26
Jonoa edessä1.38
Ajorata kapenee1.5.2
Ajokaista päättyy5.21.1
Epätasainen tie1.10
Töyssy1.11
Painanne tiessä1.12
Liukas tie1.13
Irtosoraa1.14
Pehmeä tai vaarallinen tienpiennar1.15
Putoavia kiviä1.16
Sivutuuli1.17
Laituri tai joenranta1.8
Avattava silta1.25
Tunneli1.9
Matalalla lentäviä lentokoneita1.18
Raitiotien ylitys1.20
Tasoristeys puomein1.27
Tasoristeys ilman puomeja1.28
Rautatien tasoristeys (Andreaanristi)1.29
Rautatien tasoristeys, useita raiteita1.30
Tietyö1.37
Muu vaara1.39
Suojatie edessä1.32
Jalankulkijoita1.32
Lapsia1.33
Pyöräilijöitä1.34
Kotieläimiä1.35
Villieläimiä1.36
Onnettomuus edessä1.41
Suositusnopeus5.33
Etuajo-oikeusmerkit
Kielto- ja rajoitusmerkit
Kielletty ajosuunta3.21
Ajoneuvolla ajo kielletty3.1
Moottoriajoneuvolla ajo kielletty3.2
Moottoripyörällä ajo kielletty3.6
Mopolla ajo kielletty3.7
Polkupyörällä ajo kielletty3.8
Kuorma-autolla ajo kielletty3.3
Traktoreilla ajo kielletty3.5
Eläimen vetämillä ajoneuvoilla ajo kielletty3.11
Käsikärryillä ajo kielletty3.10
Jalankulku kielletty3.9
Vaarallisia aineita kuljettavilla ajoneuvoilla ajo kielletty3.12
Räjähteitä tai helposti syttyviä aineita kuljettavilla ajoneuvoilla ajo kielletty3.13
Vettä pilaavia aineita kuljettavilla ajoneuvoilla ajo kielletty3.14
Suurin sallittu korkeus3.18
Suurin sallittu leveys3.17
Suurin sallittu pituus3.19
Suurin sallittu massa3.15
Suurin sallittu akselipaino3.16
Ajoneuvojen vähimmäisetäisyys3.20
Vasemmalle kääntyminen kielletty3.23
Oikealle kääntyminen kielletty3.22
U-käännös kielletty3.24
Ohituskielto3.25
Kuorma-autojen ohituskielto3.27
Nopeusrajoitus3.29
Nopeusrajoitusalue3.31
Äänimerkinantokielto3.33
Pysäköintikielto3.35
Pysähtymiskielto3.34
Pysäköintirajoitusalue3.38
Nopeusrajoituksen päättyminen3.30
Nopeusrajoitusalueen päättyminen3.32
Ohituskielto päättyy3.26
Kuorma-autojen ohituskielto päättyy3.28
Kaikkien rajoitusten päättyminen3.42
Määräysmerkit
Pakollinen ajosuunta suoraan4.1
Pakollinen ajosuunta oikealle4.2
Pakollinen ajosuunta vasemmalle4.3
Pakollinen ajosuunta suoraan tai oikealle4.4
Pakollinen ajosuunta suoraan tai vasemmalle4.5
Pakollinen ajosuunta vasemmalle tai oikealle4.6
Ohita oikealta4.7
Ohita vasemmalta4.8
Ohita kummalta puolelta tahansa4.9
Pakollinen kiertoliittymä4.10
Vähimmäisnopeus4.12
Vähimmäisnopeus päättyy4.13
Pyörätie4.14
Pyörätien päättyminen4.15
Jalankulkutie4.16
Yhdistetty jalankulku- ja pyörätie4.17
Jalankulkijoille ja pyöräilijöille eroteltu väylä4.18.1
Ratsastusreitti4.19
Vaarallisten aineiden kuljetusten reitti4.20.1
Erityismääräykset
Yksisuuntainen tie5.5
Umpitie5.32.1
Suojatie5.38.1
Pyöräilijöiden ylityspaikka5.92.1
Asuinalue5.34
Asuinalue päättyy5.35
Kävelyalue5.36
Linja-autokaista5.11
Tunneli5.74
Moottoriliikennetie alkaa5.3
Moottoriliikennetie päättyy5.4
Moottoritie alkaa5.1
Moottoritie päättyy5.2
Taajama alkaa5.53
Taajama päättyy5.54
Pysäköinti5.42.1
Katettu pysäköintialue5.42.2
Kameravalvonta5.76U-käännös sallittu5.29
Opastus- ja palvelumerkit
Lisäkilvet
Yhdysvaltojen ja Kanadan tekstimuotoiset määräysmerkit
Muut maat
- Alankomaat
- Arabiemiirikunnat
- Argentiina
- Australia
- Bangladesh
- Belgia
- Brasilia
- Bulgaria
- Chile
- Egypti
- Espanja
- Etelä-Afrikka
- Etelä-Korea
- Filippiinit
- Indonesia
- Intia
- Iran
- Irlanti
- Iso-Britannia
- Israel
- Italia
- Itävalta
- Japani
- Kanada
- Kiina
- Kolumbia
- Kreikka
- Kroatia
- Latvia
- Liettua
- Malesia
- Meksiko
- Norja
- Portugali
- Puola
- Ranska
- Romania
- Ruotsi
- Saksa
- Saudi-Arabia
- Serbia
- Slovakia
- Slovenia
- Suomi
- Sveitsi
- Taiwan
- Tanska
- Thaimaa
- Tšekki
- Turkki
- Unkari
- Uusi-Seelanti
- Venäjä
- Vietnam
- Viro
- Yhdysvallat
Kuvien tekijätiedot
Liikennemerkkien kuvat ovat Wikimedia Commonsista, ja niitä käytetään niiden lisenssien mukaisesti.
- Ukraina 1.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.3.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.4.1: WWBM, CC BY-SA 4.0
- Ukraina 1.21: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.22: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.23.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.23.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.19: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.24: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.26: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.38: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.5.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.21.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.10: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.11: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.12: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.13: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.14: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.15: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.16: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.17: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.25: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.9: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.18: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.20: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.27: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.28: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.29: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.30: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.37: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.39: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.32: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.33: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.34: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.35: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.36: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 1.41: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.33: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 2.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 2.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 2.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 2.4: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 2.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 2.6: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.21: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.6: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.7: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.11: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.10: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.9: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.12: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.13: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.14: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.18: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.17: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.19: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.15: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.16: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.20: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.23: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.22: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.24: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.25: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.27: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.29: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.31: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.33: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.35: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.34: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.38: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.30: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.32: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.26: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.28: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.42: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.4: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.6: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.7: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.9: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.10: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.12: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.13: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.14: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.15: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.16: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.17: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.18.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.19: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 4.20.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.5: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.32.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.38.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.92.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.34: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.35: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.36: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.11: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.74: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.3: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.4: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.53: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.54: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.42.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.42.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.76: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.29: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 6.2: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 6.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.45.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.48: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.28: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.20.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 5.55: มองโกเลีย๔๔, CC BY-SA 4.0
- Ukraina 5.51: WWBM, CC BY-SA 4.0
- Ukraina 7.1.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 7.4.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 7.5.1: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 7.8: Government of Ukraine, Public domain
- Ukraina 3.43: Government of Ukraine, CC BY-SA 4.0