Lincoln LS

Lincoln LS
Valokuva: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Viralliset tiedot luetteloivat 12 versiota mallista Lincoln LS (2000–2006) markkinoilla Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Jokainen markkina-alue julkaisee omat lukunsa, jotka on mitattu omalla testimenetelmällään.

Yhdellä silmäyksellä

Vuodet tiedoissa
2000–2006
Markkinat
Yhdysvallat, Kanada
Moottorit
3,0 l–3,9 l
Polttoaineet
Bensiini
Pienin kulutus (Yhdysvallat)
11,2 l / 100 km (EPA)
Pienin kulutus (Kanada)
11,5 l / 100 km (5-cycle)

Mikä Lincoln LS on?

LS on urheilullisempi, takavetoinen luksussedan. Siinä oli 4 ovea ja perinteisen sedanin korimuoto. Se sopi kuljettajille, jotka kaipasivat Lincolnin mallistossa ajamiseen enemmän elämyksellisyyttä. Lincoln myi sitä Yhdysvalloissa ja Kanadassa vuosina 2000–2006.

DEW98-perustalle rakennettu LS edusti Lincolnille uutta suuntaa. Merkki tunnettiin paremmin mukavuuspainotteisista luksussedaneistaan.

Sukupolvi, moottorit ja teho

LS:stä oli 1 sukupolvi, jota myytiin vuosina 2000–2006. Bensiinimoottorien iskutilavuus vaihteli 3,0 L:sta 3,9 L:aan, ja tarjolla oli V6- ja V8-moottoreita. Teho vaihteli moottorin ja version mukaan.

Polttoaineenkulutus ja CO₂

Yhdysvalloissa paras EPA:n yhdistetty kulutuslukema on 21 MPG, ja pienin ilmoitettu kulutus on 11,2 L/100 km. Kanadan pienin ilmoitettu lukema on 11,5 L/100 km NRCanin 5-syklisessä testissä. EPA ja NRCan käyttävät eri testimenetelmiä, joten tulokset eivät ole suoraan vertailukelpoisia.

Missä LS:ää myytiin?

LS:ää myytiin Yhdysvalloissa ja Kanadassa sen ainoan sukupolven ajan. Takaveto ja urheilullisempi luonne antoivat sille oman paikkansa Lincolnin historiassa.

Kysymykset ja vastaukset

Milloin Lincoln LS:ää myytiin?

LS:ää myytiin vuosina 2000–2006.

Oliko Lincoln LS takavetoinen?

Kyllä. LS oli takavetoinen luksussedan.

Mikä on sen paras EPA:n yhdistetty kulutuslukema?

Paras ilmoitettu EPA:n yhdistetty kulutuslukema on 21 MPG.

LS first generation (2000–2006)

Lincoln LS first generation
Valokuva: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Mallikoodit: DEW98 · Viitteet: en.wikipedia.org

Pähkinänkuoressa: Pituus 4 925–4 935 mm · Omamassa 1 652–1 675 kg Tekniset tiedot, luotettavuus ja kaikki versiot →

Näytä kaikki 12 versiota

Yhdysvallat 9 versiota

Yhdysvalloissa myydyt mallivuodet EPA:lta ja energiaministeriöltä (fueleconomy.gov). MPG EPA-testin mukaan; litraa / 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Vuodet ja versioMoottoriPolttoaineVaihteistoVetotapaKulutus (yhdistetty)CO₂
2003–2006CLKUP3,9 lBensiini5-vaihteinen automaattiTakaveto18 MPG (13,1 l / 100 km) EPA307 g/km
2000–2005CLKUP3,0 lBensiini5-vaihteinen automaattiTakaveto18–20 MPG (11,8–13,1 l / 100 km) EPA276–307 g/km
2003–2004SST, CLKUP · CLKUP3,0 lBensiini5-vaihteinen automaattiTakaveto21 MPG (11,2 l / 100 km) EPA263 g/km
2003SST, CLKUP3,9 lBensiini5-vaihteinen automaattiTakaveto18 MPG (13,1 l / 100 km) EPA307 g/km
2001–20023,0 lBensiini5-vaihteinen manuaaliTakaveto19 MPG (12,4 l / 100 km) EPA291 g/km
2001–2002CLKUP · 3.0M, CLKUP3,0 lBensiini5-vaihteinen automaattiTakaveto18 MPG (13,1 l / 100 km) EPA307 g/km
2000–2002SELECT SFT, CLKUP · 3.9L4V-N, CLKUP · CLKUP3,9 lBensiini5-vaihteinen automaattiTakaveto17 MPG (13,8 l / 100 km) EPA325 g/km
2000SELECT SFT, CLKUP3,0 lBensiini5-vaihteinen automaattiTakaveto18 MPG (13,1 l / 100 km) EPA307 g/km
200033,0 lBensiini5-vaihteinen manuaaliTakaveto18 MPG (13,1 l / 100 km) EPA307 g/km

Kanada 3 versiota

Kanadassa myydyt mallivuodet Natural Resources Canadan polttoaineenkulutusarvostelujen (5 syklin testi) mukaan.

Vuodet ja versioMoottoriPolttoaineVaihteistoKulutus (yhdistetty)CO₂
2000–2006Mid-size3,9 lBensiini5-vaihteinen automaatti12,8–14,1 l / 100 km 5-cycle294–324 g/km
2000–2005Mid-size3,0 lBensiini5-vaihteinen automaatti11,5–13,3 l / 100 km 5-cycle265–306 g/km
2000–2002Mid-size3,0 lBensiini5-vaihteinen manuaali12,5–13,2 l / 100 km 5-cycle288–304 g/km

Lincoln LS -takaisinkutsut

3 virallista turvallisuustakaisinkutsua mallille Lincoln LS NHTSA:lta (Yhdysvallat), DVSA:lta (Yhdistynyt kuningaskunta) ja EU:n Safety Gatesta, uusimmat ensin. Takaisinkutsuihin liittyvät korjaukset ovat yleensä maksuttomia valmistajan huoltoliikkeissä.

  • Polttoainesäiliö voi murtua ja vuotaa2005
  • Kromivanteet voivat säröillä pyöränpulttien rei'istä2003
  • Etualapallonivelten mutterit saattavat löystyä2000–2001

Katso kaikki 3 takaisinkutsukampanjaa

Samankaltaisia malleja muilta merkeiltä

Viralliset lukemat on mitattu vakiotestimenetelmillä, ja ne vaihtelevat markkina-alueittain. Kulutuksesi riippuu siitä, miten, missä ja missä olosuhteissa ajat.