Volvo S40

Volvo S40
Φωτογραφία: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Τα επίσημα δεδομένα περιλαμβάνουν 76 εκδόσεις του Volvo S40 (2000–2013), σε την Ευρωπαϊκή Ένωση, το Ηνωμένο Βασίλειο, τις Ηνωμένες Πολιτείες και τον Καναδά. Κάθε αγορά δημοσιεύει τα δικά της στοιχεία, μετρημένα με τη δική της διαδικασία δοκιμών.

Με μια ματιά

Έτη στα δεδομένα
2000–2013
Αγορές
Ευρωπαϊκή Ένωση, Ηνωμένο Βασίλειο, Ηνωμένες Πολιτείες, Καναδάς
Κινητήρες
από 1,6 L έως 2,5 L
Ισχύς
από 74 kW (101 PS) έως 169 kW (230 PS)
Καύσιμα
Πετρέλαιο, Βενζίνη, Καύσιμο Flex (E85)
Χαμηλότερη κατανάλωση (Ηνωμένο Βασίλειο)
3,8 L/100 km (NEDC)
Χαμηλότερη κατανάλωση (Ηνωμένες Πολιτείες)
9,8 L/100 km (EPA)
Χαμηλότερη κατανάλωση (Καναδάς)
9,9 L/100 km (5-cycle)
Νέες ταξινομήσεις στην ΕΕ
50.394

Τι είναι το Volvo S40;

Το S40 ήταν το συμπαγές σεντάν της Volvo, ένα μικρότερο τετράθυρο μοντέλο κάτω από το S80 στη γκάμα της σουηδικής μάρκας. Ο ξεχωριστός χώρος αποσκευών του και το συμπαγές αποτύπωμά του ταίριαζαν σε οδηγούς που ήθελαν ένα παραδοσιακό σεντάν χωρίς να ανέβουν σε ένα μεγαλύτερο αυτοκίνητο πολυτελείας. Το S40 μοιραζόταν το όνομά του με το V40 estate, αλλά είχε ένα διακριτό αμάξωμα σεντάν τριών όγκων.

Το S40 έφερε τη μορφή σεντάν της Volvo σε ένα πιο συμπαγές μέγεθος. Σε όλες τις γενιές του, η σχεδίαση έγινε πιο στρογγυλεμένη διατηρώντας παράλληλα την τετράθυρη διάταξη.

Γενιές του S40

Η πρώτη γενιά διήρκεσε από το 2000 έως το 2004 υπό τον κωδικό P1. Η δεύτερη γενιά, η οποία καταχωρείται επίσης με τον κωδικό P1, ακολούθησε από το 2004 έως το 2012. Τα χρονικά διαστήματα επικαλύπτονται κατά τη διάρκεια της αλλαγής μεταξύ των γενιών.

Κινητήρες και ισχύς

Οι καταχωρίσεις στην ΕΕ και το Ηνωμένο Βασίλειο καλύπτουν κινητήρες από 1,6 έως 2,5 λίτρα, με την ισχύ στην ΕΕ να κυμαίνεται από 74 kW (101 PS) έως 169 kW (230 PS). Τα στοιχεία του Ηνωμένου Βασιλείου εκτείνονται από 125 kW (170 PS) έως 127 kW (172 PS). Οι ευρωπαϊκές εκδόσεις περιλάμβαναν βενζίνη και ντίζελ, ενώ ο κινητήρας flex-fuel E85 εμφανίζεται στις καταχωρίσεις της ΕΕ και του Ηνωμένου Βασιλείου.

Στις ΗΠΑ και τον Καναδά, οι καταχωρίσεις καλύπτουν κινητήρες βενζίνης από 1,9 έως 2,5 λίτρα. Η γκάμα ποικίλλει ανάλογα με την αγορά και το έτος.

Κατανάλωση καυσίμου και CO₂

Η χαμηλότερη αναγραφόμενη κατανάλωση στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι 3,8 L/100 km στον κύκλο δοκιμών NEDC. Το καλύτερο συνδυασμένο αποτέλεσμα της αμερικανικής EPA είναι 24 MPG, παράλληλα με μια χαμηλότερη αναγραφόμενη τιμή 9,8 L/100 km. Ο Καναδάς καταγράφει 9,9 L/100 km στη διαδικασία 5 κύκλων του. Τα στοιχεία χρησιμοποιούν διαφορετικές μεθόδους δοκιμών: NEDC στο Ηνωμένο Βασίλειο, δοκιμές EPA στις ΗΠΑ και τη δοκιμή 5 κύκλων στον Καναδά, επομένως δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.

Πού πωλήθηκε το S40;

Τα στοιχεία ταξινομήσεων της ΕΕ καλύπτουν το S40 από το 2010 έως το 2013, τα στοιχεία του Ηνωμένου Βασιλείου από το 2006 έως το 2013, οι καταχωρίσεις των ΗΠΑ από το 2000 έως το 2011 και οι καναδικές καταχωρίσεις από το 2001 έως το 2011. Στην ΕΕ, ο κινητήρας ντίζελ 1,6 λίτρων συγκαταλεγόταν στις πιο πολυταξινομημένες εκδόσεις τα έτη που αναφέρονται.

Ερωτήσεις και απαντήσεις

Τι είδους αυτοκίνητο είναι το Volvo S40;

Είναι ένα συμπαγές τετράθυρο σεντάν, τοποθετημένο κάτω από μεγαλύτερα μοντέλα όπως το S80 στη γκάμα της Volvo.

Πότε πωλήθηκε η δεύτερη γενιά του S40;

Η δεύτερη γενιά κυκλοφόρησε από το 2004 έως το 2012.

Ποια είναι η χαμηλότερη αναγραφόμενη κατανάλωση του S40;

Η τιμή για το Ηνωμένο Βασίλειο είναι 3,8 L/100 km στη δοκιμή NEDC.

Διέθετε το S40 εκδόσεις ντίζελ;

Ναι. Οι εκδόσεις ντίζελ εμφανίζονται στις καταχωρίσεις της ΕΕ και του Ηνωμένου Βασιλείου, ενώ οι καταχωρίσεις των ΗΠΑ και του Καναδά καλύπτουν εκδόσεις βενζίνης.

S40 first generation (2000–2004)

Volvo S40 first generation
Φωτογραφία: Dinkun Chen / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Κωδικοί μοντέλου: P1 · Παραπομπές: volvocars.com, en.wikipedia.org

Με μια ματιά: Μήκος 4.470–4.520 mm · Απόβαρο 1.230–1.343 kg · Μέγιστη ταχύτητα 195–220 km/h · Επιτυχία με την πρώτη στον τεχνικό έλεγχο MOT σε ηλικία 13 ετών και άνω: 61,9% (Μέσος όρος Ηνωμένου Βασιλείου 69,2%) Τεχνικά χαρακτηριστικά, αξιοπιστία και όλες οι εκδόσεις →

Εμφάνιση και των 5 εκδόσεων

S40 second generation (2004–2013)

Volvo S40 second generation
Φωτογραφία: IFCAR / Wikimedia Commons · Public domain

Κωδικοί μοντέλου: P1 · Παραπομπές: volvocars.com, en.wikipedia.org

Με μια ματιά: Μήκος 4.470–4.480 mm · Απόβαρο 1.255–1.366 kg · Μέγιστη ταχύτητα 185–210 km/h · Επιτυχία με την πρώτη στον τεχνικό έλεγχο MOT σε ηλικία 13 ετών και άνω: 67,9% (Μέσος όρος Ηνωμένου Βασιλείου 69,2%) Τεχνικά χαρακτηριστικά, αξιοπιστία και όλες οι εκδόσεις →

Εμφάνιση και των 71 εκδόσεων

Ευρωπαϊκή Ένωση 25 εκδόσεις

Νέα αυτοκίνητα ταξινομημένα στην ΕΕ (συν Νορβηγία και Ισλανδία), από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος. Στοιχεία για τη διαδικασία NEDC έως το 2020 και για το WLTP από το 2021· οι εκδόσεις ομαδοποιούνται ανά κινητήρα και ισχύ, με τον αριθμό των ταξινομήσεών τους.

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΙσχύςΚαύσιμοCO₂Ταξινομήσεις στην ΕΕ
2011–20131,6 L84 kW (114 PS)Πετρέλαιο101–109 g/km16.489
2011–20132,0 L110 kW (150 PS)Πετρέλαιο142–143 g/km5.052
20131,6 L–Άλλο καύσιμο99 g/km26
2011–20132,0 L107 kW (145 PS)Βενζίνη175–192 g/km2.985
2010–2012––Πετρέλαιο108–124 g/km1.204
2011–20122,0 L107 kW (145 PS)Καύσιμο Flex (E85)176–178 g/km535
2011–20122,0 L130 kW (177 PS)Πετρέλαιο139 g/km184
2011–20122,5 L169 kW (230 PS)Βενζίνη211 g/km103
2010–2012––Βενζίνη170–174 g/km1.452
20111,6 L80 kW (109 PS)Πετρέλαιο108 g/km202
20111,6 L74 kW (101 PS)Βενζίνη169 g/km122
20112,0 L100 kW (136 PS)Πετρέλαιο154 g/km90
20111,8 L92 kW (125 PS)Βενζίνη174 g/km10
20101,6 L–Πετρέλαιο113 g/km13.076
20102,0 L–Πετρέλαιο155 g/km4.364
20101,6 L–Βενζίνη169 g/km1.782
20102,0 L–Βενζίνη179 g/km1.292
20102,0 L–Πετρέλαιο141 g/km730
20101,8 L–Βενζίνη175 g/km192
20102,5 L–Βενζίνη211 g/km168
20102,4 L–Πετρέλαιο174 g/km156
20102,4 L–Βενζίνη213 g/km104
2010––Άλλο καύσιμο145 g/km34
20102,0 L–Καύσιμο Flex (E85)183 g/km22
20101,8 L–Καύσιμο Flex (E85)177 g/km20

Ηνωμένο Βασίλειο 33 εκδόσεις

Νέα αυτοκίνητα προς πώληση στο ΗΒ, από τον Οργανισμό Πιστοποίησης Οχημάτων (Vehicle Certification Agency). Στοιχεία NEDC έως το 2018 και στοιχεία WLTP στη συνέχεια· τα έτη είναι οι εκδόσεις στις οποίες εμφανίστηκε ένα μοντέλο.

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΙσχύςΚαύσιμοΚιβώτιο ταχυτήτωνΚατανάλωση (μικτός κύκλος)CO₂
2013D2 Manual1,6 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό4,3 L/100 km NEDC114 g/km
2013DRIVe1,6 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό3,8 L/100 km NEDC99 g/km
2013D3 Auto · D4 Auto2,0 L–ΠετρέλαιοΑυτόματο5,6 L/100 km NEDC149 g/km
2013D3 Manual · D4 Manual2,0 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό5,1 L/100 km NEDC134 g/km
20132.0 Manual2,0 L–ΒενζίνηΜηχανικό7,6 L/100 km NEDC176 g/km
2013T5 Auto2,5 L–ΒενζίνηΑυτόματο9,0 L/100 km NEDC211 g/km
2012D2 Manual1,6 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 6 σχέσεων4,3 L/100 km NEDC114 g/km
2012DRIVe1,6 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 6 σχέσεων3,8 L/100 km NEDC99 g/km
2012D3 Auto · D4 Auto2,0 L–ΠετρέλαιοΑυτόματο 6 σχέσεων5,6 L/100 km NEDC149 g/km
2012D3 Manual · D4 Manual2,0 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 6 σχέσεων5,1 L/100 km NEDC134 g/km
20122.0 Manual2,0 L–ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων7,6 L/100 km NEDC176 g/km
2012T5 Auto2,5 L–ΒενζίνηΑυτόματο 6 σχέσεων9,0 L/100 km NEDC211 g/km
2009–20101.6D DRIVe1,6 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 5 σχέσεων4,5 L/100 km NEDC118–119 g/km
20101.6D DRIVe Stop/Start1,6 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 5 σχέσεων3,9 L/100 km NEDC104 g/km
2006–20101.61,6 L–ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων7,1–7,2 L/100 km NEDC169–171 g/km
2006–20101.81,8 L–ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων7,2–7,3 L/100 km NEDC172–174 g/km
2009–20101.8F Flexifuel1,8 L–Καύσιμο Flex (E85)Μηχανικό 5 σχέσεων7,4 L/100 km NEDC177 g/km
2008–20102.0D2,0 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 6 σχέσεων5,8 L/100 km NEDC153 g/km
2008–20102.0D · 2.0D Powershift2,0 L–ΠετρέλαιοΑυτόματο 6 σχέσεων6,0 L/100 km NEDC159 g/km
2009–20102 · 2.02,0 L–ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων7,4 L/100 km NEDC176 g/km
2008–2010D52,4 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 6 σχέσεων6,2 L/100 km NEDC164 g/km
2007–2010D5 Geartronic2,4 L–ΠετρέλαιοΑυτόματο 5 σχέσεων7,0 L/100 km NEDC184 g/km
2006–2010T52,5 L–ΒενζίνηΜηχανικό 6 σχέσεων8,7 L/100 km NEDC203–208 g/km
2007–2010T5 Geartronic2,5 L–ΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεων9,0–9,5 L/100 km NEDC211–227 g/km
2006–20091.6D1,6 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 5 σχέσεων4,9 L/100 km NEDC129 g/km
2007–20092.4i (170 PS) Geartronic · 2.4i (170PS) Geartronic2,4 L125 kW (170 PS)ΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεων9,1 L/100 km NEDC217 g/km
2008–20092.4i (170 PS) · 2.4i (170PS)2,4 L125 kW (170 PS)ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων8,5 L/100 km NEDC203 g/km
2007–20081.8F1,8 L–ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων7,4 L/100 km NEDC177 g/km
2007–200822,0 L–ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων7,4 L/100 km NEDC177 g/km
2006–20072.0D · 2.0D with DPF2,0 L–ΠετρέλαιοΜηχανικό 6 σχέσεων5,8 L/100 km NEDC154 g/km
20062.4i (170 bhp)2,4 L127 kW (172 PS)ΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων8,5 L/100 km NEDC203 g/km
20062.4i (170 bhp)2,4 L127 kW (172 PS)ΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεων9,1 L/100 km NEDC217 g/km
2006T52,5 L–ΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεων9,4 L/100 km NEDC224 g/km

Ηνωμένες Πολιτείες 9 εκδόσεις

Έτη μοντέλου που πωλήθηκαν στις ΗΠΑ, από την EPA και το Υπουργείο Ενέργειας (fueleconomy.gov). MPG στη δοκιμή της EPA· λίτρα ανά 100 km = 235,215 ÷ MPG.

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΚαύσιμοΚιβώτιο ταχυτήτωνΜετάδοσηΚατανάλωση (μικτός κύκλος)CO₂
2010–20112,5 LΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεωνΚίνηση στους εμπρός τροχούς24 MPG (9,8 L/100 km) EPA230 g/km
2004–20102MODE CLKUP2,4 LΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεωνΚίνηση στους εμπρός τροχούς22–24 MPG (9,8–10,7 L/100 km) EPA230–251 g/km
2005–20102,4 LΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεωνΚίνηση στους εμπρός τροχούς22–24 MPG (9,8–10,7 L/100 km) EPA230–251 g/km
20102,5 LΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεωνΚίνηση σε όλους τους τροχούς (AWD)22 MPG (10,7 L/100 km) EPA251 g/km
20102,5 LΒενζίνηΜηχανικό 6 σχέσεωνΚίνηση σε όλους τους τροχούς (AWD)22 MPG (10,7 L/100 km) EPA251 g/km
2005–20102,5 LΒενζίνηΜηχανικό 6 σχέσεωνΚίνηση στους εμπρός τροχούς22–24 MPG (9,8–10,7 L/100 km) EPA230–251 g/km
2004–20092MODE CLKUP2,5 LΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεωνΚίνηση στους εμπρός τροχούς22–23 MPG (10,2–10,7 L/100 km) EPA240–251 g/km
2005–20092,5 LΒενζίνηΜηχανικό 6 σχέσεωνΤετρακίνηση20–21 MPG (11,2–11,8 L/100 km) EPA263–276 g/km
2005–20092MODE CLKUP2,5 LΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεωνΤετρακίνηση20–21 MPG (11,2–11,8 L/100 km) EPA263–276 g/km

Καναδάς 4 εκδόσεις

Έτη μοντέλου που πωλήθηκαν στον Καναδά, από τις αξιολογήσεις κατανάλωσης καυσίμου του Natural Resources Canada (δοκιμή 5 κύκλων).

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΚαύσιμοΚιβώτιο ταχυτήτωνΚατανάλωση (μικτός κύκλος)CO₂
2005–2011Compact2,5 LΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεων9,9–11,6 L/100 km 5-cycle228–267 g/km
2005–2010Compact2,4 LΒενζίνηΑυτόματο 5 σχέσεων10,3–10,6 L/100 km 5-cycle237–244 g/km
2005–2010Compact2,4 LΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων10,2–10,7 L/100 km 5-cycle235–246 g/km
2005–2010Compact2,5 LΒενζίνηΜηχανικό 6 σχέσεων10,0–11,8 L/100 km 5-cycle230–271 g/km

Ανακλήσεις Volvo S40

45 επίσημες εκστρατείες ανάκλησης ασφαλείας για το Volvo S40 από την NHTSA (Ηνωμένες Πολιτείες), τη DVSA (Ηνωμένο Βασίλειο) και το EU Safety Gate, με τις νεότερες πρώτες. Οι επισκευές στο πλαίσιο των ανακλήσεων είναι συνήθως δωρεάν στους αντιπροσώπους του κατασκευαστή.

  • Το χιτώνιο της απόληξης της εξάτμισης ενδέχεται να αποσπαστεί2010–2012
  • Ο δεξιός άξονας μετάδοσης ενδέχεται να αστοχήσει2011–2012
  • Υγρό υαλοκαθαριστήρων μπορεί να διαρρεύσει στην καλωδίωση και να προκαλέσει πυρκαγιά
  • Η ράβδος ώθησης του πεντάλ συμπλέκτη ενδέχεται να σπάσει
  • Ο σωλήνας υποπίεσης των φρένων μπορεί να υποστεί ζημιά

Δείτε και τις 45 εκστρατείες ανάκλησης

Παρόμοια μοντέλα από άλλες μάρκες

Τα επίσημα στοιχεία μετρούνται σύμφωνα με τυπικές διαδικασίες δοκιμών και διαφέρουν μεταξύ των αγορών. Η κατανάλωσή σας εξαρτάται από τον τρόπο, τον τόπο και τις συνθήκες οδήγησής σας.