Mazda 121

Mazda 121
Φωτογραφία: OSX / Wikimedia Commons · Public domain

Τα επίσημα δεδομένα περιλαμβάνουν 2 εκδόσεις του Mazda 121 (2000), σε το Ηνωμένο Βασίλειο. Κάθε αγορά δημοσιεύει τα δικά της στοιχεία, μετρημένα με τη δική της διαδικασία δοκιμών.

Με μια ματιά

Έτη στα δεδομένα
2000
Αγορές
Ηνωμένο Βασίλειο
Κινητήρες
από 1,2 L έως 1,3 L
Καύσιμα
Βενζίνη
Χαμηλότερη κατανάλωση (Ηνωμένο Βασίλειο)
6,8 L/100 km (NEDC)

Τι είναι το Mazda 121;

Το Mazda 121 είναι ονομασία μικρού επιβατικού αυτοκινήτου που χρησιμοποιήθηκε για διαφορετικά μοντέλα σε διαφορετικές αγορές. Στο Ηνωμένο Βασίλειο, η καταχώριση για το 2000 αναφέρει βενζινοκινητήρες από 1,2 L έως 1,3 L. Ήταν ένα συμπαγές αυτοκίνητο για καθημερινές διαδρομές και όχι ένα μεγαλύτερο σεντάν ή όχημα γενικής χρήσης.

Η ονομασία Mazda 121 έχει χρησιμοποιηθεί σε αυτοκίνητα με διαφορετική σχεδίαση και τεχνολογία. Το μοντέλο που πωλούνταν στο Ηνωμένο Βασίλειο γύρω στο 2000 βασιζόταν στο Ford Fiesta εκείνης της εποχής. Επομένως, η ονομασία από μόνη της δεν περιγράφει κάθε Mazda 121 που πωλήθηκε σε όλο τον κόσμο.

Γενιές και κινητήρες

Τα στοιχεία του Ηνωμένου Βασιλείου αφορούν το 2000 και δεν προσδιορίζουν γενιά. Το Mazda 121 κυκλοφόρησε σε διαφορετικές μορφές με την πάροδο των χρόνων, επομένως αυτή η καταχώριση περιγράφει το μοντέλο του Ηνωμένου Βασιλείου για εκείνο το έτος.

Οι καταγεγραμμένοι βενζινοκινητήρες έχουν κυβισμό από 1,2 L έως 1,3 L, μια συμπαγής επιλογή για ένα μικρό επιβατικό αυτοκίνητο.

Πόσο οικονομικό είναι το Mazda 121;

Η χαμηλότερη καταγεγραμμένη επίσημη κατανάλωση είναι 6,8 L/100 km κατά τη δοκιμή NEDC. Το NEDC ήταν η ευρωπαϊκή διαδικασία που χρησιμοποιήθηκε για αυτή την τιμή· οι νεότερες ευρωπαϊκές αξιολογήσεις βασίζονται στο WLTP. Στις Ηνωμένες Πολιτείες, η EPA χρησιμοποιεί τη δική της δοκιμή, ενώ ο Καναδάς χρησιμοποιεί τη διαδικασία 5 κύκλων, επομένως τα αποτελέσματα διαφορετικών αγορών δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα.

Η καταχώριση του Ηνωμένου Βασιλείου αφορά βενζινοκίνητες εκδόσεις. Η χαμηλότερη τιμή κατανάλωσης συνοδεύεται από σημείωση που αναφέρεται σε βενζινοκίνητες, πετρελαιοκίνητες και υβριδικές εκδόσεις, αλλά στην καταχώριση του Ηνωμένου Βασιλείου περιλαμβάνονται μόνο βενζινοκίνητες εκδόσεις.

Πού πωλούνταν το Mazda 121;

Τα στοιχεία εδώ αφορούν το Ηνωμένο Βασίλειο το 2000. Η Mazda χρησιμοποίησε την ονομασία 121 για διαφορετικά μικρά αυτοκίνητα σε άλλες χώρες και περιόδους, επομένως το μοντέλο του Ηνωμένου Βασιλείου αποτελεί μόνο ένα μέρος της ιστορίας της ονομασίας.

Στο Ηνωμένο Βασίλειο, το 121 ήταν ένα συμπαγές επιβατικό αυτοκίνητο με βενζινοκινητήρες. Η σχεδίασή του, που βασιζόταν στο Fiesta, συνδέεται με μια περίοδο στενής συνεργασίας ανάμεσα στη Mazda και τη Ford.

Ερωτήσεις και απαντήσεις

Ποιοι κυβισμοί κινητήρων αναφέρονται για το Mazda 121 του Ηνωμένου Βασιλείου;

Οι βενζινοκινητήρες καλύπτουν κυβισμούς από 1,2 L έως 1,3 L.

Ποια είναι η επίσημη τιμή κατανάλωσης καυσίμου;

Η χαμηλότερη καταγεγραμμένη τιμή είναι 6,8 L/100 km κατά τη δοκιμή NEDC.

Ποιο έτος καλύπτουν τα στοιχεία του Ηνωμένου Βασιλείου;

Αφορούν το 2000.

Ήταν όλα τα Mazda 121 το ίδιο αυτοκίνητο;

Όχι. Η Mazda χρησιμοποίησε την ονομασία 121 για διαφορετικά μικρά αυτοκίνητα σε διαφορετικές αγορές και περιόδους.

Όλες οι εκδόσεις 121

Ηνωμένο Βασίλειο 2 εκδόσεις

Νέα αυτοκίνητα προς πώληση στο ΗΒ, από τον Οργανισμό Πιστοποίησης Οχημάτων (Vehicle Certification Agency). Στοιχεία NEDC έως το 2018 και στοιχεία WLTP στη συνέχεια· τα έτη είναι οι εκδόσεις στις οποίες εμφανίστηκε ένα μοντέλο.

Έτη και έκδοσηΚινητήραςΚαύσιμοΚιβώτιο ταχυτήτωνΚατανάλωση (μικτός κύκλος)CO₂
20001.251,2 LΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων6,8 L/100 km NEDC160 g/km
20001.31,3 LΒενζίνηΜηχανικό 5 σχέσεων6,9 L/100 km NEDC161 g/km

Ανακλήσεις Mazda 121

1 επίσημη εκστρατεία ανάκλησης ασφαλείας για το Mazda 121, από την NHTSA (Ηνωμένες Πολιτείες), τη DVSA (Ηνωμένο Βασίλειο) ή το EU Safety Gate. Οι επισκευές στο πλαίσιο των ανακλήσεων είναι συνήθως δωρεάν στους αντιπροσώπους του κατασκευαστή.

  • Ο διακόπτης ανάφλεξης ενδέχεται να υπερθερμανθεί και να πάρει φωτιά1989–2002

Δείτε 1 εκστρατεία ανάκλησης

Παρόμοια μοντέλα από άλλες μάρκες

Τα επίσημα στοιχεία μετρούνται σύμφωνα με τυπικές διαδικασίες δοκιμών και διαφέρουν μεταξύ των αγορών. Η κατανάλωσή σας εξαρτάται από τον τρόπο, τον τόπο και τις συνθήκες οδήγησής σας.