Honda Stream

Honda Stream
Foto: Mr.choppers / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

De officielle data viser 3 versioner af Honda Stream (2001–2004) i Storbritannien. Hvert marked offentliggør sine egne tal, som er målt efter markedets egen testprocedure.

Kort overblik

År i dataene
2001–2004
Markeder
Storbritannien
Motorer
1,7 L til 2,0 L
Brændstoftyper
Benzin
Laveste forbrug (Storbritannien)
7,7 L/100 km (NEDC)

Hvad er Honda Stream?

Honda Stream er en kompakt MPV med en lav og strømlinet form. De tre sæderækker giver plads til syv personer, mens den lave profil adskiller den fra højere, mere kasseformede minibusser. Honda præsenterede den som en praktisk familiebil med en mere personbilsagtig fornemmelse.

I Storbritannien var Stream på markedet fra 2001 til 2004 med benzinmotorer fra 1,7 L til 2,0 L. Den gav familier ekstra sæder og en fleksibel kabine i en relativt lav bil.

Generationer og design

Stream-modellen på det britiske marked tilhører første generation, som forbindes med koderne RN1, RN2, RN3, RN4 og RN5. Honda introducerede den som en kompakt MPV med plads til syv personer, tre sæderækker og et lavt gulv, der bidrog til en luftig kabine trods bilens slanke form.

Hondas design forenede MPV'ens fleksibilitet med en personbils proportioner. Resultatet var en familiebil med en lavere profil end en konventionel højloftet MPV.

Motorer og brændstofforbrug

Britiske versioner benyttede benzinmotorer fra 1,7 L til 2,0 L. Det laveste angivne officielle brændstofforbrug er 7,7 L/100 km ved NEDC-testen, som er den europæiske procedure, der blev brugt til disse tal.

NEDC-resultaterne stammer fra en laboratorietest, så det virkelige forbrug kan variere afhængigt af bilen og de aktuelle kørselsforhold.

Hvor blev Honda Stream solgt?

I Storbritannien var Stream på markedet fra 2001 til 2004. Honda introducerede den også i Japan som en kompakt minivan med plads til syv personer, som led i virksomhedens arbejde med praktiske og pladseffektive biler.

Spørgsmål og svar

Hvor mange sæder har Honda Stream?

Stream har tre sæderækker med plads til syv passagerer.

Hvilke motorer fandtes til den britiske Honda Stream?

Britiske versioner benyttede benzinmotorer fra 1,7 L til 2,0 L.

Hvad er Honda Streams officielle brændstofforbrug?

Det laveste anførte britiske tal er 7,7 L/100 km ved NEDC-testen.

Stream first generation (2001–2004)

Honda Stream first generation
Foto: Mr.choppers / Wikimedia Commons · CC BY-SA 4.0

Modelkoder: RN1, RN2, RN3, RN4, RN5 · Solgt i: Storbritannien · Referencer: en.wikipedia.org, hondanews.eu, rac.co.uk

Kort fortalt: Længde 4.550 mm · Køreklar vægt 1.373 kg · Tophastighed 190 km/t · Bestået MOT ved første forsøg ved 13 år og ældre: 60,6 % (Gennemsnit i Storbritannien 69,2 %) Specifikationer, driftssikkerhed og alle versioner →

Storbritannien 3 versioner

Nye biler til salg i Storbritannien ifølge Vehicle Certification Agency. NEDC-tal til og med 2018 og WLTP-tal derefter; år angiver de udgaver, hvor en version optrådte.

År og versionMotorBrændstofGearkasseForbrug (kombineret)CO₂
2001–20042.0i SE SPORT2,0 LBenzin5-trins manuelt gear8,6 L/100 km NEDC203 g/km
2001–20042.0i SE SPORT2,0 LBenzin–8,9–9,1 L/100 km NEDC209–216 g/km
2001–20031.7i SE1,7 LBenzin5-trins manuelt gear7,7 L/100 km NEDC183 g/km

Tilbagekaldelser for Honda Stream

6 officielle sikkerhedstilbagekaldelser for Honda Stream fra NHTSA (USA), DVSA (Storbritannien) og EU Safety Gate, nyeste først. Reparationer i forbindelse med tilbagekaldelser er normalt gratis hos producentens forhandlere.

  • Gasgenerator til passagerairbag kan revne2000–2014
  • Passagerairbaggens gasgeneratorhus kan briste2003–2008
  • Passagerairbaggens gasgenerator kan briste2003
  • Passagerairbaggens inflator kan sprænges2000–2003
  • Passagerairbaggens inflator kan revne2000–2001

Se alle 6 tilbagekaldelseskampagner

Lignende modeller fra andre mærker

Officielle tal måles efter standardiserede testprocedurer og varierer fra marked til marked. Dit forbrug afhænger af, hvordan, hvor og under hvilke forhold du kører.